sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Damodaran i Buffet ostrzegają przed Bitcoinem – jest jak tulipanowa bańka

Damodaran i Buffet ostrzegają przed Bitcoinem – jest jak tulipanowa bańka

autor Redakcja
0 komentarz

Aswath Damodaran, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego, podzielił się w najnowszym wpisie na swoim blogu ciekawymi przemyśleniami, dotyczącymi Bitcoina. Dotyczyły one 3 możliwych scenariuszy dla najpopularniejszej wirtualnej waluty. Jego wnioski dobrze uzupełniają konkluzje guru inwestycyjnego – Warrena Buffeta. Jeśli jesteście ciekawi, co na temat najpopularniejszej kryptowaluty sądzą światowe autorytety inwestycyjne, to zapraszamy do lektury.

Bitcoin – młoda waluta czy towar kolekcjonerski?

Według Damodarana pierwszym krokiem w kierunku poważnej debaty nad Bitcoinem jest podjęcie decyzji, czy jest to aktywo (generujące wartość), waluta, surowiec, czy towar kolekcjonerski. Otóż Bitcoin nie jest aktywem, ponieważ nie generuje samodzielnych przepływów pieniężnych dla tych, którzy go posiadają. Nie jest też surowcem, ponieważ nie może być użyty do produkcji czegoś użytecznego (kwestię sporną stanowi w tym przypadku Ethereum). Pozostaje nam więc rozstrzygnięcie czy jest to waluta, czy towar kolekcjonerski, przy czym zwolennicy Bitcoina optują za tym pierwszym. Natomiast krytycy uważają Bitcoina wyłącznie za towar kolekcjonerski.

Zdaniem profesora Bitcoin to jednakże waluta, ale jeszcze „młoda”. Ma ograniczoną akceptację, jako środek wymiany i wysoką niestabilność. Nie może więc być nośnikiem potocznie rozumianej wartości. Rozpatrując w taki sposób kryptowalutę, Damodarana prognozuje trzy scenariusze.

Scenariusz 1: Bitcoin jako globalna waluta cyfrowa

W najlepszym przypadku Bitcoin uzyska szeroką akceptację w transakcjach na całym świecie, stając się powszechnie używaną globalną walutą cyfrową. Aby to nastąpiło, musi stać się bardziej stabilny w stosunku do innych walut. Banki centralne i rządy na całym świecie muszą zaakceptować jego użycie i zaprzestać aktywnego utrudniania korzystania z takiej formy płatności. Ważnym aspektem jest też zmniejszenie atmosfery tajemnicy wokół tej kryptowaluty.

Jeśli tak się stanie, może wówczas Bitcoin konkurować z tzw. walutami fiducjarnymi, a jego wysoka cena może być uzasadniona.

Scenariusz 2: Złoto dla Millenialsów

W tym scenariuszu Bitcoin staje się rajem dla tych, którzy nie ufają bankom centralnym, rządom i walutom fiducjarnym. Krótko mówiąc, zajmuje rolę, jaką złoto miało w przeszłości, dla tych, którzy stracili zaufanie lub obawiali się scentralizowanej władzy. Ciekawe jest przy tym to, że język związany z Bitcoinem jest wypełniony terminologią związaną właśnie z wydobyciem. Co sugeruje, że twórcy podzielali tę wizję.

Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, Bitcoin będzie zachowywał się jak złoto, wzrastając na wartości podczas kryzysów i tracąc ją w bardziej optymistycznych okresach czasu.

Scenariusz 3: Tulipanowa bańka XXI wieku

W tym najgorszym scenariuszu Bitcoin będzie, jak spadająca gwiazda. Przyciągnie coraz więcej pieniędzy w okresie swoich wzrostów, od tych którzy postrzegają tę inwestycję, jako źródło łatwych zysków. Z czasem jednak wygaśnie – w momencie, gdy traderzy przerzucą swoje środki na coś nowego (np. na inną i lepiej zaprojektowaną walutę cyfrową).

Jeśli tak się stanie, Bitcoin może się stać odpowiednikiem tulipanowej bańki. Bazowała ona na spekulacyjnym aktywie, w postaci cebulek tulipanów, których ceny dynamicznie wzrastały w XVII-wiecznej Holandii, przed ich załamaniem się właśnie w następstwie tychże wzrostów.

Damodaran przyznał również, że nie wie, który scenariusz zrealizuje się. Jednak wiadomo już, że za tą trzecią opcją, opowiada się Warren Buffet. – Nie jestem w stanie powiedzieć, jak bardzo urośnie cena Bitcoina czy innych kryptowalut. Nikt nie jest w stanie. Ale jest to prawdziwa, najprawdziwsza bańka spekulacyjna – stwierdził podczas ostatniego cyklicznego spotkania ze studentami z całego świata.

Słynny inwestor, zwany wyrocznią z Omaha, zaznaczył również, że nie można ocenić, ile jest warty Bitcoin, bo to jest aktywo, które nie ma żadnej wewnętrznej wartości i nie generuje dochodu. Ponadto Buffett ostrzegł również przed uczestniczeniem w ICO (Initial Coin Offering) – czyli emisjach tokenów, dokonywanych przez małe firmy a nawet osoby prywatne.

 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.