Na rynku nieruchomości mieszkalnych rozróżniamy dwa typy transakcji. Pierwszym jest nabywanie nieruchomości przez konsumentów w celu zamieszkania. Natomiast drugim typem transakcji jest zakup mieszkania jako inwestycji. W ostatnich latach rośnie popyt zarówno na nieruchomości kupowane w celu zamieszkania, jak i na cel inwestycyjny. Czy taka sytuacja będzie się utrzymywać?
Popyt na mieszkania wciąż rośnie
W pierwszym przypadku to dobra sytuacja konsumenta napędza „głód mieszkaniowy”. Coraz więcej Polaków cieszy się stabilną i dobrze płatną pracą, z perspektywą wyższego wynagrodzenia w przyszłości. Chętnie korzystają również z możliwości otrzymania taniego kredytu. Dane potwierdzają ten stan. Od wielu miesięcy spada bezrobocie, rosną wynagrodzenia, a stopy procentowe od marca 2015 r. utrzymują się na rekordowo niskim poziomie. Są to więc idealne warunki do kupna własnego mieszkania. Konsumentów nie zrażają także zwiększone koszty remontu, wynikających z niedoboru fachowców oraz wysokich cen materiałów budowlanych.
Nieruchomości mieszkaniowe sposobem na inwestycje
Drugim typem transakcji na rynku nieruchomości mieszkalnych są inwestycje. Osoby oszczędzające na lokatach nie są zadowolone z niskich stóp procentowych. Odsetki, jakie otrzymują z depozytów bankowych, są bardzo niskie. Przy obecnym poziomie inflacji – takie oszczędności po prostu nie pracują. Z tego powodu, od kilku lat, widzimy transfer kapitału z rynku bankowego na rynek nieruchomości. Potwierdzeniem są dane Narodowego Banku Polskiego na temat szacunkowego udziału zakupów mieszkań za gotówkę, wraz z wkładem własnym. W 7 największych polskich miastach (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław) w II kw. 2019 r. 62% transakcji kupna przeprowadzono właśnie za gotówkę.
Sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych
Dane dotyczące rynku mieszkaniowego w Polsce, wskaźniki, które definiują sytuację konsumenta oraz odpowiedź na pytanie, czy rynek nieruchomości mieszkaniowych jest wciąż atrakcyjny znajdują się w poniższym raporcie – Raport o stanie rynku nieruchomości mieszkalnych w Polsce. Najważniejsze wskaźniki. Zachęcamy do lektury.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.