poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » Kalkulator emerytalny IKE i IKZE – policz wysokość swojej prywatnej emerytury

Kalkulator emerytalny IKE i IKZE – policz wysokość swojej prywatnej emerytury

autor Redakcja
0 komentarz

Polacy głośno mówią, że ostatni horror, który widzieli, to wysokość prognozowanej emerytury w korespondencji od ZUS. Jednak Ci, którzy nie chcą, aby ten horror się ziścił mają szansę sprawdzić, jaka będzie wysokość dodatkowej, prywatnej emerytury. Prezentujemy prosty kalkulator emerytalny.

Kalkulator emerytalny – Twoje IKZE

Po zapoznaniu się bliżej z IKZE od NN TFI lub AXA TFI, które w naszym rankingu zdobyły ex aequo pierwsze miejsce wśród rozwiązań dedykowanych indywidualnemu oszczędzaniu na emeryturę – można teraz sprawdzić, jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury, korzystając z prostego kalkulatora.

W pierwszej części kalkulator można oszacować ile pieniędzy zostanie odłożone na emeryturę po wprowadzeniu miesięcznych oszczędności, prognozowanej długości oszczędzania oraz oczekiwanej stopie zwrotu. Im dłuższy okres, tym łatwiej będzie zgromadzić więcej środków. Skracając czas oszczędzania trzeba będzie, albo zwiększyć odkładane pieniądze, albo oczekiwaną stopę zwrotu.

Szukanie wyższej stopy zwrotu będzie wiązało się z akceptacją wyższego ryzyka inwestycyjnego. Osoby, którym do emerytury nie zostało wiele czasu lub cenią bezpieczeństwo nie powinny wybierać takich aktywów i ryzykować utratę części swoich oszczędności, ale wybierać bezpieczne inwestycje tj. fundusze inwestujące m.in. w krótkoterminowe obligacje skarbowe np. AXA Ostrożnego Inwestowania (AXA FIO) lub NN Krótkoterminowych Obligacji (NN Parasol FIO).

Druga część kalkulatora pokazuje hipotetyczną wysokość prywatnego, miesięcznego świadczenia emerytalnego. Dodatek emerytalny wyliczony z kalkulatora składa się z odsetek i części kapitału. Po zakończeniu okresu, który został wcześniej podany, nie zostaną już żadne środki na prywatnym koncie i pozostanie tylko emerytura z ZUS.

Wyniki podawane przez kalkulator są szacunkowe i nie gwarantują uzyskania przedstawionego wyniku w przyszłości.

Efektywne oszczędzanie i inwestowanie

Korzystając z IKE i IKZE nie płaci się podatków od zysków kapitałowych. Dzięki temu oszczędzanie i inwestowanie jest jeszcze bardziej efektywne. Zamiast płacić podatek fiskusowi, zostaje on w naszej kieszeni i pracuje na kolejne zyski. A wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania i otrzymać zwrot z PIT. IKZE zatem daje bieżącą i przyszłą korzyść podatkową.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.