Stopa zwrotu z condohoteli wciąż pozostaje o wiele bardziej atrakcyjna od oprocentowania lokat oraz zachęca większą łatwością obsługi względem mieszkań na wynajem. Z tego też względu wielu inwestorów indywidualnych w dalszym ciągu interesuje się rynkiem condo. Czy jest to zatem atrakcyjna i pozbawiona ryzyka inwestycja?
Nieruchomości typu condo wyrastają jak grzyby po deszczu w dużych polskich miastach, a od 2016 roku wzrost rynku wyniósł aż 75 proc., dostarczając na rynek 29 projektów condo, które zapewniły aż 6474 apartamenty do inwestycji. Wybór tej formy inwestowania zapewnia inwestorowi marginalizację konieczności obsługi nieruchomości oraz poszukiwania najemców przy zachowaniu wysokiego stopnia zwrotu.
Zalety inwestowania w system condo
Inwestycje w hotele condo zyskały sporą popularność ze względu na kilka czynników. Najważniejszym z nich jest niemal całkowita obsługa nieruchomości przez profesjonalnego operatora, który odciąża właściciela z konieczności obsługi nieruchomości, dba o jej czystość, prowadzi usługi gastronomiczne, przejmuje część kosztów utrzymania nieruchomości oraz przyciąga najemców. Poza tym inwestor nie musi być doświadczony i obeznany w rynku nieruchomości, by móc czerpać zyski z inwestycji.
Do zadań inwestora należy przede wszystkim utrzymywanie własnego condo-apartamentu w odpowiednim stanie wizualnym i technicznym, a także zarządzanie kalendarzem najmów. Oczywiście utrzymanie apartamentu i zarządzanie najemcami można zlecić profesjonalnej firmie, co znacząco odciąży inwestora. Niemniej tego typu dodatkowe usługi pomniejszają zyski z nieruchomości.
Wady inwestowania w system condo
Jedną z wad inwestycji w condo-apartamenty może okazać się wysoki wkład własny, co dla wielu początkujących inwestorów może okazać się progiem nie do przejścia. Poza tym, o ile wykupiony apartament pozostaje własnością inwestora, o tyle nie może on w pełni nim dysponować. Umowy z operatorami określają możliwość wykorzystania apartamentu przez określoną liczbę dni w roku. Często umowa ta dodatkowo zawiera różne obostrzenia – np. ogranicza wykorzystanie nieruchomości na użytek prywatny do okresu poza sezonem. Takie ograniczenia związane są z dążeniem do maksymalizacji zwrotu z inwestycji przez operatora zarządzającego condohotelem.
Należy również pamiętać o tym, że inwestowanie w condohotele wiąże się z pewnym ryzykiem związanym ze złym zarządzaniem, niewielkim zainteresowaniem gości czy niekorzystną lokalizacją inwestycji, co łącznie pomniejszy zyski z wynajmu. W czasie trwania umowy może dojść również do bankructwa hotelu czy firmy, która nim zarządza.
Z tego też względu nikt nie może zagwarantować, że inwestycja w condohotel zawsze się zwróci, a zainwestowane pieniądze zapewnią odpowiedni procent zysków. Zatem wszelkie gwarancje składane przez operatora dotyczące zwrotu z inwestycji w skali roku można włożyć między bajki, a podczas inwestowania należy kierować się przede wszystkim własną wiedzą i rozumem.
Co zrobić, aby ograniczyć ryzyko podczas inwestowania w condohotel?
Żeby zwiększyć bezpieczeństwo inwestycyjne, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Wciąż najmniej ryzykowne pozostają hotele zlokalizowane w kurortach i miejscowościach turystycznych, bowiem z roku na rok wykładniczo wzrasta liczba turystów, więc i potencjalna liczba najemców w sezonie pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Ryzyko ograniczone zostanie także w przypadku inwestycji w condohotele w centrach biznesowych dużych miast, gdzie największą grupę odbiorców stanowić będą klienci biznesowi oraz pracownicy wyższego szczebla.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji, warto ulokować kapitał w dużych inwestycjach, których właścicielem są firmy o ugruntowanej pozycji na rynku z odpowiednim zapleczem finansowym. Dzięki temu ryzyko bankructwa firmy i hotelu pozostanie na marginalnym poziomie, a także właściciel będzie dysponował większą ilością kapitału na działania marketingowe przyciągające gości do nieruchomości.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak inwestować w condohotele? Przeczytaj nasz wpis: Hotel condo – czy wynajem apartamentu jest opłacalny.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.