Początek roku jest bardzo udany dla rynków akcyjnych. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2019r. WIG zarobił 3,8%. Wynik niezły, ale naszym portfelom akcyjnym udało się go pobić 3-krotnie! Portfel Wzrostowe Akcje zarobił 12,34% w ciągu dwóch miesięcy. Pozostałe portfele – Bezpieczne Obligacje oraz Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw – osiągnęły dobre wyniki. Jest to możliwe dzięki wybieraniu przez nas jedynie najbardziej efektywnych funduszy w swoich grupach. Raz w miesiącu, po przeliczeniu rankingu dokonujemy zmian na portfelach. Fundusze z gorszymi ocenami zastępujemy liderami rankingu Targeto.pl. Przeliczyliśmy ranking za luty i dokonaliśmy zmian na naszych portfelach. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.
Portfel Bezpieczne Obligacje
Skierowany do inwestorów stawiających bezpieczeństwo swoich pieniędzy ponad wysoki zysk. Celem tego rozwiązania jest ochrona środków przed inflacją oraz wzrost wartości. W skład portfela wchodzą głównie fundusze inwestujące na rynku pieniężnym oraz w obligacje skarbowe. Ograniczamy obligacje korporacyjne oraz rynki zagraniczne. Dopuszczalny poziom ich zaangażowania to 15%.
W tym miesiącu utrzymujemy alokację ze stycznia. W ciągu dwóch miesięcy nasze portfele zyskały 0,04%. Wynik bez znaczenia, jeżeli nie porównamy go z tym, co działo się na rynku długu skarbowego. W podanym czasie rentowności 10-letnich polskich obligacji skoczyły o blisko 4%. Wzrost rentowności oznacza spadek cen polskich obligacji, dlatego jesteśmy umiarkowanie zadowoleni z naszego wyniku. W końcu lepiej nie zarobić niż stracić pieniądze.
Portfel Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw
W skład tego portfela wchodzą fundusze inwestujące w obligacje przedsiębiorstw o ratingu inwestycyjnym oraz bardziej ryzykowne obligacje High Yield. Udział tych drugich jest ograniczony do 15% całego portfela. Ten produkt skierowany jest do inwestorów szukających wyższych zysków. Ryzyko w porównaniu do Bezpieczne Obligacje jest wyższe.
Podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu tutaj również nie zdecydowaliśmy się na zmianę alokacji. W rankingu marcowym dla funduszy obligacji przedsiębiorstw nie zaszło wiele zmian, dlatego utrzymujemy skład przynajmniej do następnego przeliczenia rankingu. Do końca lutego Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw zyskały 0,58%.
Wzrostowe Akcje
Najbardziej dochodowy portfel w naszym zestawieniu. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku zyskał 12,34%, a od początku 43,78%. Z drugiej strony należy pamiętać o wysokim ryzyku utraty kapitału. Z tego powodu portfel Wzrostowe Akcje jest odpowiedni dla doświadczonego inwestora, który świadomy jest tego ryzyka.
W tym miesiącu skład naszego portfela został bardzo mocno zmodyfikowany. Usunęliśmy nieefektywne fundusze, a na ich miejsce wprowadziliśmy te z najwyższą oceną. 30% portfela ulokowaliśmy w surowcach, a 70% w funduszach inwestujących na rynkach wschodzących.
Wybieranie najefektywniejszych funduszy ogranicza ryzyko utraty kapitału. Na początku każdego miesiąca publikujemy nowy ranking. Warto śledzić zmiany i wybierać najlepsze fundusze.