Strona główna » NN Ameryki Łacińskiej: Inwestycja w rytmie samby i spod znaku Zorro

NN Ameryki Łacińskiej: Inwestycja w rytmie samby i spod znaku Zorro

autor Redakcja
0 komentarze

W Brazylii i Meksyku mieszka 340 milionów bogacących się w szybkim tempie konsumentów. Te dwa kraje są głównym miejscem inwestycji funduszu NN Ameryki Łacińskiej, który w tym roku zarobił już 14,18%.

Z czym kojarzą się nam Meksyk i Brazylia? Z filmem Znak Zorro, z sambą, z karnawałem w Rio, a przede wszystkim z wymarzonym miejscem spędzenia egzotycznych wakacji. Ale czy opłaca się tam inwestować?

Opłacało i to bardzo w okresie ostatnich kilku miesięcy, jeżeli ktoś zrobił to za pośrednictwem funduszu NN Ameryka Łacińska.  Fundusz ten inwestuje około 90% aktywów w akcje firm działających w Ameryce Łacińskiej, głównie firm brazylijskich oraz meksykańskich. Od początku roku fundusz zarobił dla swoich uczestników aż 14,18% (do 4 sierpnia br.).

Dość często, gdy potencjalny inwestor widzi wysokie zyski w ostatnim okresie, stwierdza, że na inwestycję jest już za późno, że tak dynamiczne wzrosty mogą przerodzić się w dynamiczne spadki. Oczywiście taki scenariusz nie jest wykluczony. Gdy jednak spojrzymy na wykres funduszu w dłuższej perspektywie, to zauważymy, że dzisiejsze wyceny są dalekie od maksymalnych. Jest więc szansa, że ostatnie wzrosty to dopiero początek odrabiania strat.

NN Ameryki Łacińskiej wykres

Zobacz obecny wynik funduszu: NN (L) Ameryki Łacińskiej

Marc Mobius wierzy w rynki wschodzące

Brazylia i Meksyk należą do rynków wschodzących, w których dalszy dynamiczny rozwój wierzy jeden z najbardziej znanych i szanowanych zarządzających Mark Mobius. Uważa, że rynki wschodzące mają bardziej obiecujące perspektywy wzrostu od rynków rozwiniętych, takich jak USA czy kraje Europy Zachodniej. Tłumaczy to przede wszystkim szybciej rosnącym dobrobytem w krajach peryferyjnych i w konsekwencji szybszym wzrostem konsumpcji.

W podsumowaniu drugiego kwartału na rynkach wschodzących na swoim blogu Mobius napisał:

Długoterminowy trend związany ze wzrostem penetracji rynków konsumenckich oraz rosnącym dobrobytem prowadzącym do wzrostu popytu na produkty i usługi z wyższej półki powinien nadal dobrze wróżyć dla tych rynków w przyszłości.

Fundusz NN Ameryka Łacińska inwestuje w duże spółki, najwięcej z sektora finansowego oraz dóbr codziennego użytku. Największy udział w aktywach funduszu przypada na spółki Itau Unibanco Holding SA Pfd, Telefonica Brasil SA Pfd oraz Credicorp Ltd.

Jak zacząć inwestycję w rytmie samby?

Najlepiej przez Internet, bo wówczas nie zapłacimy opłaty manipulacyjnej, czyli cała kwota wpłaty zastanie przeliczona na jednostki uczestnictwa tego funduszu. Inwestycji online możemy dokonać bezpośrednio na stronie firmy zarządzającej funduszem NN TFI lub za pośrednictwem platformy Bossafund.pl. Opłata za zarządzanie funduszem wynosi 2,5% i jest już wliczona w wycenę jednostki uczestnictwa.

Już przy kwocie 200 zł można stać się posiadaczem zdywersyfikowanego portfela największych spółek finansowych, operatorów telefonii komórkowej, firm wydobywczych działających w Ameryce Łacińskiej. Minimalna kwota dopłaty jest jeszcze niższa i wynosi jedynie 50 zł.

Mając na uwadze wysokie ryzyko inwestycyjne tego funduszu, duże okresowe wahania, jakim podlegał ten fundusz w przeszłości oraz pewną „egzotykę” tej inwestycji najlepiej przyjąć długi horyzont inwestycji, co najmniej kilkuletni a wpłatę rozłożyć na kilka, kilkanaście rat.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.