piątek, 20 września, 2024
Strona główna » 5 funduszy, które nie dały zarobić – czerwona lista funduszy akcji polskich

5 funduszy, które nie dały zarobić – czerwona lista funduszy akcji polskich

autor Redakcja
0 komentarz

Dla inwestorów, lokujących swoje środki w małe spółki, również poprzez fundusze inwestycyjne, to nie jest udany rok. Gdybyśmy na początku roku zainwestowali 10 000 zł w tenże sektor, to 6 października na naszym rachunku widniałaby suma 10 439 zł. Zarobilibyśmy więc zaledwie 4,39%, wobec wzrostu WIG20 na poziomie 27,29%.

Na tle największych firm, również stosunkowo słabo wypadają średnie spółki, gdzie indeks mWIG40, zyskał na wartości 16,96%. Jest wiele przyczyn niskich wyników giełdowych „misiów”.

Przykładowo – małe spółki mają problem z przełożeniem rosnących wynagrodzeń na ceny produktów. Ponadto część z nich, zwłaszcza eksporterzy, musieli zmagać się z umacniającym się złotym. Tym samym od początku roku najgorzej wypadły fundusze inwestycyjne z sektora małych spółek.

Copernicus Spółek Wzrostowych na przeciwnym biegunie

Najgorzej wypadły: Copernicus Spółek Wzrostowych oraz Caspar Akcji Polskich, które zanotowały stratę odpowiednio -0,83% i -0,17%. Niewiele lepiej spisały się 3 kolejne fundusze w zestawieniu TOP 5 najsłabszych funduszy. Copernicus Akcji +0,45%, PZU Akcji Małych i Średnich Spółek +1,76% oraz Ipopema Małych i Średnich Spółek +5,52%.  Za słabe wyniki odpowiada duże zaangażowanie wspomnianych funduszy w małe akcje z indeksu sWIG80. Ich udział w portfelach TOP 5 najsłabszych funduszy wahał się między 20-33%.

TOP 5 najsłabszych funduszy akcji polskich

Tabela 2. TOP 5 najsłabszych funduszy od początku roku
Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl

O ile w funduszach takich, jak PZU Akcji Małych i Średnich Spółek oraz Ipopema Małych i Średnich Spółek, doważenie małych spółek wynikało z ich polityki inwestycyjnej. O tyle w pozostałych funduszach z naszej czerwonej listy, przeważenie tego sektora było już efektem nietrafionej selekcji.

Co prawda, na giełdzie każda zła passa kiedyś się kończy. Wymienione fundusze mogą jeszcze na fali obecnej hossy poprawić swoje wyniki. Zwłaszcza, że w długim okresie siła relatywna sWIG80 do WIG20 jest, mimo obecnej korekty, w trendzie wzrostowym. Jednak nasze dotychczasowe doświadczenia z tymi produktami nie są najlepsze.  Jeśli przyjrzymy się dłuższemu, tj. 3-letniemu horyzontowi inwestycyjnemu, zobaczymy, że wspomniane fundusze wypadały wyraźnie poniżej średniej dla całej swojej grupy.

Fundusze warte zainteresowania, znajdziesz w naszym artykule: TOP5 najlepszych funduszy.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.