Strona główna » Czy złoto jest już drogie?

Czy złoto jest już drogie?

autor Redakcja
0 komentarze

Złoto jest wyjątkowe. Jest kruszcem wykorzystywanym w jubilerstwie, przemyśle, jako aktywa inwestycyjne, a nawet w branży spożywczej. A jednak mimo wszechstronnego zastosowania królewskiego metalu, nie łatwo jest ocenić, czy obecnie jest on drogi. Dynamiczny wzrost zapoczątkowany w połowie marca br. zaczyna zastanawiać inwestorów, czy złoto jest przewartościowane i ma jeszcze potencjał do dalszych wzrostów. Analizując szereg zmiennych, poszukamy odpowiedzi, czy złoto jest obecnie drogie.

Ile warta jest uncja złota?

To pytanie wcale nie jest łatwe. Bez trudu można znaleźć informacje, że 21 sierpnia za uncje złota płacono 1 938 USD. Czy to oznacza, że taka była wartość złota? Nie, to tylko informacja o cenie. Teraz sprawa lekko się komplikuje. Wartości królewskiego metalu, w odróżnieniu od akcji, które wypłacają dywidendę lub obligacji płacących odsetki, nie można ustalić na podstawie analizy obecnej wartości przyszłych płatności, ponieważ takowych nie ma. Techniki wyceny, które sprawdzają się w przypadku innych aktywów, nie sprawdzą się w przypadku złota. Jak zatem ustalić godziwą wartość złota? Czy przy obecnej cenie jest ono drogie, czy tanie? W tym celu możemy wykorzystać niestandardowe podejście.

Wyznaczenie wartości godziwej królewskiego metalu jest zadaniem karkołomnym i w pewien sposób niemożliwym. Nie znaczy to jednak, że nie warto próbować. Analitycy Deutsche Bank 3 lata temu wykorzystali 11 różnych podejść do obliczenia ówczesnej wartości złota i otrzymali 11 różnych wyników. Charlie Morris, wyznaczając wartość godziwą złota, stworzył model, w którym podszedł do wyceny złota jak do obligacji zerokuponowej. Dokładny opis modelu przedstawił w tym miejscu.

Wykres 1. Cena złota, a wartość godziwa

Cena złota, a wartość godziwa - wykres

7 sierpnia cena złota była 23,90% powyżej wartości godziwej, co oznacza, że na podstawie modelu zaproponowanego przez Charlie Morrisa królewski metal był drogi. Jednak kilka dni później, 11 sierpnia, premia spadła do 18%. Złoto, bazując na tej analizie, jest drogie. Jednak patrząc na historyczne ceny, szczególnie na 2011 rok, kiedy premia przekroczyła 40%, to ma jeszcze potencjał do sporego wzrostu.

Żółty metal do końca I kwartału 2020 r. przez ostatnich 6 lat poruszał się w kanale premia/dyskonto  +/- 10%. Oznacza to, że w tym okresie złoto było notowane z premią 10% (cena na rynku była wyższa od wartości godziwej) lub z 10% dyskontem (cena na rynku była niższa od wartości godziwej). Z punktu widzenia inwestora najlepszą okazją do zakupów są okresy, kiedy cena królewskiego metalu notowana jest z dyskontem. Jednak, kiedy złoto znajduje się w silnym trendzie wzrostowym, wykazuje skłonność do silnego przekraczania wartości godziwej, jak miało to miejsce podczas rajdu zapoczątkowanego pod koniec 2008 r. do końca 2011 r.

Wykres 2. Premia/dyskonto ceny złota do wartości godziwej złota

Premia/dyskonto ceny złota do wartości godziwej złota - wykres

Złoto nie jest najdroższe w historii

Królewski metal 6 sierpnia 2020 r. ustanowił rekord notowań tj. 2 065,35 USD za uncję. Złoto wcześniej w ujęciu nominalnym nigdy nie było tak drogie. Jednak uwzględniając spadek siły nabywczej dolara amerykańskiego, okaże się, że do rekordu sporo jeszcze brakuje. 21 sierpnia cena złota wyniosła 1 932,85 USD za uncję. Podczas ostatniego rekordu w sierpniu 2011 r. za uncję złota, po uwzględnieniu inflacji, płacono 2 087,80 USD, czyli więcej o 8%. Jednak nie był to wcale historyczny szczyt. Najwięcej za uncję złota płacono, w ujęciu realnym, w styczniu 1980 r. – 2 257,64 USD, czyli o 16,8% więcej od ceny z 21 sierpnia 2020 r.

Wykres 3. Cena uncji złota w USD skorygowana o inflację

Cena uncji złota w USD skorygowana o inflację - wykres

źródło: https://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart

Złoto jest nadal atrakcyjne wobec akcji i obligacji

Porównując rynek akcji amerykańskich i tamtejsze obligacje również okazuje się, że żółty metal nie jest drogi. Wprawdzie w ostatnich kilku miesiącach stosunek ceny złota do akcji i obligacji wzrósł, to do historycznych szczytów jeszcze daleko.

Przyjmijmy, że złoto reprezentuje największy na świecie ETF SPDR Gold Shares, akcje amerykańskie SPDR S&P 500, a obligacje iShares Core U.S. Aggregate Bond. W celu określenia, czy złoto jest historycznie drogie lub tanie sprawdzimy ile jednostek SPDR S&P 500, lub iShares Core U.S. Aggregate Bond można nabyć za jedną jednostkę ETF SPDR Gold Shares.

Wykres 4. Ilość złota jaką można nabyć za akcje lub obligacje

Ilość złota jaką można nabyć za akcje lub obligacje - wykres GLD vs SPY vs AGG

źródło: opracowanie własne na podstawie danych stooq.pl

W momencie, kiedy złoto osiągało szczyt w 2011 r. za cenę jednej jednostki SPDR Gold Shares można było kupić 1,75 jednostki SPDR S&P 500 i aż 2 iShares Core U.S. Aggregate Bond. Od tamtego momentu królewski metal sukcesywnie tracił na wartości wobec akcji amerykańskich i obligacji osiągając dno w 2015 r. w relacji do obligacji, a do akcji w 2018 r.

Na koniec lipca br. za cenę jednej jednostki złota (SPDR Gold Shares) można było otrzymać 1,55 jednostki funduszu iShares Core U.S. Aggregate Bond i tylko 0,57 jednostki SPDR S&P 500. Było to spowodowane istotnymi zmianami na każdym z tych rynków. Cena złota od szczytu z 2011r. do końca lipca 2020 r. spadła o 2,7%. W tym samym czasie akcje amerykańskie zyskały ponad 160%, a obligacje 35%.

Zakładając stabilność na rynku długu cena złota, musiałaby wzrosnąć o 28%, żeby cena królewskiego metalu osiągnęła relację z 2011 r.

Złoto jest drogie, ale ma potencjał do dalszych wzrostów

W perspektywie kilku najbliższych tygodni złoto może poruszać się w trendzie bocznym, a nawet wejść w korektę. Jednak w dłuższym horyzoncie argumenty przemawiają za dalszymi wzrostami królewskiego metalu.

Na temat perspektyw dla tego rynku przygotowaliśmy raport o obecnej i przyszłej sytuacji.

Wracając do pytania postawionego na samym początku po bardzo dynamicznym rajdzie i przekroczeniu poziomu 2 tys. USD za uncję złoto może wydawać się drogie. Porównując ceny złota z innymi aktywami, czy korygując je o inflację, widzimy, że potencjał nie został wyczerpany i złoto w nadchodzących kwartałach może okazać się jedna z najbardziej dochodowych inwestycji.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.