Wieloletni boom na inwestowanie w nieruchomości motywuje inwestorów do poszukiwania atrakcyjnych alternatyw dla kupna i wynajmowania mieszkań oraz domów. Ponownie prywatni oraz instytucjonalni inwestorzy kierują swoją uwagę na rynek condohoteli, które powoli przestają być niszowym produktem inwestycyjnym.
Mieszkania na wynajem to coraz trudniejszy rynek
Ekstremalnie niskie stopy procentowe motywują Polaków do uciekania z lokat, kont oszczędnościowych czy inwestycji w obligacje skarbowe. Przez wysoką inflację i niskie stopy procentowe produkty te są całkowicie nieopłacalne, o czym więcej pisaliśmy w tym artykule.
Według Polaków inwestowanie w nieruchomości to wciąż najatrakcyjniejsza forma lokowania kapitału – zarówno pod względem zwrotu z inwestycji, jak i jej bezpieczeństwa w niepewnych czasach. Wśród inwestorów prywatnych najczęściej obieranym kierunkiem jest kupno, remont oraz wynajem mieszkań.
Model ten opiera się na samodzielnej organizacji wszystkich czynności związanych z zakupem, wynajmem i utrzymywaniem nieruchomości, a duże rozdrobnienie rynku, rosnąca konkurencyjność oraz nierzadko małe doświadczenie inwestorów skutkują niewielkim ROI przy dużym zaangażowaniu środków i prywatnego czasu. Naturalne jest, że polscy inwestorzy poszukują wygodniejszych i bardziej dochodowych alternatyw. Jedną z nich są condohotele.
Condohotele znów na celowniku inwestorów
Ubiegły boom inwestycyjny, który trwał w latach 2006-2009 przyniósł na nasz rynek inwestycyjny powiew świeżości oraz wiele możliwości inwestycyjnych w nieruchomości. Niestety, ówczesne małe doświadczenie inwestycyjne sprawiło, że zarówno inwestorzy indywidualni, jak i fundusze inwestycyjne, starając się wykorzystać dobrą koniunkturę, często niedoszacowali zyskowność inwestycji.
Po ponad 10 latach alternatywy inwestycyjne w postaci condohoteli znów stają się atrakcyjnym kąskiem, zwłaszcza w obecnej fazie wzrostu rynku nieruchomości oraz przy dominacji inwestycji indywidualnych. Rynek obiektów condo rośnie obecnie o niemal 75 proc. i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach stanie się coraz poważniejszą konkurencja dla mieszkań na wynajem.
Obiekty condo łączą indywidualną własność wraz ze zorganizowanym sposobem zarządzania realizowanym przez profesjonalny podmiot zarządzający. Dzięki temu inwestycja w tego typu nieruchomości uwalnia inwestora z konieczności bieżącej obsługi inwestycji oraz samodzielnego poszukiwania najemców, a także umożliwia uzyskanie większej efektywności i współczynnika ROI. Więcej na temat specyfiki rynku condohoteli pisaliśmy w tym artykule.
Początkowo condohotele lokalizowane były w miejscowościach turystycznych, jednak od niedawna powstają one także w centrach dużych miast, pozwalając inwestorom sprawnie połączyć zysk z wynajmu turystycznego, jak i obsługi klientów biznesowych.
Wzrost na rynku condohoteli o 75 proc. w ciągu 3 lat
Według raportu „Aparthotele/Condohotele w największych polskich miastach” opracowanego w 2016 roku przez portal Inwestycjewkurortach.pl wskazało, że od 2016 roku uruchomiono aż 29 projektów typu condo, które zapewniły ponad 6474 apartamentów. Na podstawie raportu oraz aktualnych wyników z rynku condo można wnioskować, że wzrost liczby apartamentów plasuje się na poziomie niemal 75 proc. Obecnie łączna liczba apartamentów zlokalizowanych w największych polskich miastach wynosi 10 187 jednostek.
Tak ogromna dynamika wzrostu jasno wskazuje skalę zainteresowania typowo inwestycyjnymi nieruchomościami, a ich szybko rosnąca popularność wynika nie tylko z możliwości zwiększenia zwrotu z inwestycji, ale także z odmiennego, bardziej efektywnego modelu biznesowego zakładającego mniejsze osobiste zaangażowanie inwestora w obsługę oraz oddanie jej w ręce profesjonalnego podmiotu (operatora).
Realny zysk w skali roku z inwestycji w condohotele oscyluje w granicach 3-7%. Należy jednak pamiętać, że model condo nie jest odporny na koniunkturę i zysk mimo zapewnień nie może być w pełni zagwarantowany.
Błąd: Brak formularza kontaktowego.