poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Możliwa bańka na rynku nieruchomości w Chinach!

Możliwa bańka na rynku nieruchomości w Chinach!

autor Redakcja
0 komentarz

Analitycy wskazują, że widoczne są oznaki kształtowania się bańki na rynku nieruchomości w Chinach. Są nimi przede wszystkim: dynamicznie rosnące zadłużenie chińskich gospodarstw domowych oraz skokowo rosnące ceny mieszkań. Tym samym, tamtejszy sektor nieruchomości stanowi obecnie jedno z największych zagrożeń dla „zdrowia” światowej gospodarki.

Chińskie gospodarstwa domowe zadłużają się na potęgę

Dziesięć lat temu sektor nieruchomości, w tym budownictwo i wyposażenie domu, stanowiły około 10% chińskiego produktu krajowego brutto. Obecnie stanową prawie jedną trzecią. Co więcej, dług chińskich gospodarstw domowych wzrósł z poziomu 29,6% PKB (16 bln juanów) w 2012 r. do 44,3% PKB (33 bln juanów) w 2016 r. Napędzany jest w większości przez pożyczki hipoteczne na zakup mieszań. Dla 10 największych chińskich miast, pożyczki na cele mieszkaniowe rosną szczególnie dynamicznie od 2014 roku.

Rosnące ceny mieszkań a bańka na rynku nieruchomości w Chinach

Badając relację ceny mieszkań w do dochodu przeciętnego obywatela Chin nie trudni nie zauważyć, że chińskie mieszkania znajdują się pośród najdroższych na świecie. Wskaźnik ten jest szczególnie wysoki (wynosi ponad 40) dla stolicy Chin, Pekinu, Hong Kongu oraz Shenzhen. W 2016 r., ceny chińskich mieszkań rosły średnio o 11%. Przy tym, w miastach takich, jak Szanghaj i Xiamen – roczne podwyżki cen wyniosły w tym czasie odpowiednio: 31,2% i 43,8%.

Wzrost cen nieruchomości w Chinach to swoiste błędne koło.  –Ludzie kupują nieruchomości nie dlatego, że je lubią, ale dlatego, że ich cena rośnie. Zakupy te motywowane są zatem paniką, że jeśli nie kupią mieszkania teraz, nigdy już nie będzie ich stać na własne przysłowiowe cztery kąty” – twierdzi Ning Zhu, profesor z szanghajskiego Zaawansowanego Instytutu Finansów. Sytuacja ta niepokoi, nawet biorąc pod uwagę, że gospodarcze fundamenty Chin, usprawiedliwiają obecnie niejako znaczące inwestycje w nieruchomości.

Chiński rząd próbuje studzić rozgrzany rynek mieszkaniowy

Na szczęście, chiński rząd od niedawna próbuje walczyć z rosnącymi skokowo cenami mieszkań za pomocą nowej polityki regulacyjnej i zacieśniając politykę monetarną. W efekcie, zgodnie z najnowszymi danymi The National Bureau of Statistics, sprzedaż nowych domów w Chinach według wartości wzrosła o 8% do 855 mld juanów w porównaniu do wcześniejszego roku. Oznacza to najniższy wzrost od marca 2015 r.

Pocieszające są więc starania chińskiego rządu w walce z formującą się bańka spekulacyjną. Jednakże nie są one gwarantem sukcesu. Szacuje się, że jeśli chiński rynek nieruchomości upadnie, to 40% banków drugiej co do wielkości gospodarki na świecie wpadnie w problemy finansowe. To z pewnością wpłynęłoby negatywnie na cały światowy system finansowy.

Ewentualne załamanie się cen nieruchomości w Chinach może mieć swój początek w małych miejscowościach. Tam notuje się bowiem niski napływ ludności, płaski wzrost dochodów, ale rosnące ceny mieszkań.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.