Strona główna » Spółki wzrostowe – co to takiego i dlaczego początek roku przyniósł tak wysokie stopy zwrotu

Spółki wzrostowe – co to takiego i dlaczego początek roku przyniósł tak wysokie stopy zwrotu

autor Redakcja
0 komentarze

Spółkami wzrostowymi nazywamy najczęściej te, których ceny akcji mają rosnąć szybciej (często znacznie szybciej) niż średnia rynkowa. Średnia rynkowa może być mierzona indeksem. Zatem chodzi o spółki, które mają potencjał do tego, aby pobić cały indeks giełdowy. Jakimi cechami charakteryzują się zatem akcje spółek wzrostowych?

Przede wszystkim spółki te na ogół nie dzielą się swoim zyskiem z akcjonariuszami i nie wypłacają dywidendy. Robią tak po to, aby móc reinwestować osiągnięte zyski lub pozyskany kapitał.  Dynamiczny rozwój spółki i jej lepsze perspektywy mogą przełożyć się dalej na wzrost cen akcji na giełdzie, co jest podstawą dla ewentualnych zysków dla inwestorów, czyli osiągnięcie dodatniej różnicy między ceną kupna akcji i sprzedaży. Akcje spółek wzrostowych, to często akcje z sektora technologicznego, biotechnologicznego czy również z popularnej od jakiegoś czasu w Polsce branży gamingowej.

Wycena spółek wzrostowych

Bardzo często, ale nie zawsze, bieżące wyceny rynkowe spółek wzrostowych mogą wydawać się niewiarygodne. Inwestorzy tak bardzo wierzą w sukces firmy w przyszłości, że już dzisiejsza wycena akcji może pokazywać ogromną wartość przedsiębiorstwa lub bardzo wysokie wskaźniki, jak np. cena do zysku. Nie oznacza to jednak, że takie akcje są przewartościowane lub panuje na nich bańka spekulacyjna. Jeśli spółce uda się z czasem pokazywać postępy w rozwoju biznesu, to inwestorzy dostaną to, czego wcześniej oczekiwali. Czym spółka bardziej dojrzała i z dłuższą historią, tym wyceny i wskaźniki wycen powinny się bardziej unormować.

Znane spółki wzrostowe na świecie

Jednym z głównych indeksów, który grupuje światowe akcje spółek wzrostowych, jest MSCI World Growth Index. Indeks ten jest złożony z akcji dużych i średnich firm, które mogą być zaliczone do grona spółek wzrostowych. W jego skład wchodzą przedsiębiorstwa z 23 krajów rozwiniętych. Indeks ma ściśle określoną charakterystykę wskazującą, które akcje można nazwać wzrostowymi. I tak też w jego skład wchodzą m.in. globalne i dobrze większości znane spółki uznawane za wzrostowej, jak:

  • Apple
  • Microsoft
  • Amazon
  • Facebook
  • Alphabet (właściciel Google)
  • Visa
  • Nestle
  • Mastercard

Ponad 60 proc. spółek pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, prawie 30 proc. to spółki z sektora technologii informatycznych.

Wykres 1. Notowania MSCI World Growth Index od 2010 r. do sierpnia 2020 r.

MSCI World Growth Index (TR)

źródło: targeto.pl na podstawie danych msci.com

Jak inwestować w spółki wzrostowe?

Jak w każde inne akcje inwestować można samodzielnie, jednak wymaga to czasu, wiedzy, doświadczenia oraz stałego zarządzania swoimi inwestycjami. Jeśli mamy czas, doświadczenie i wiedzę, to możemy indywidualnie spróbować inwestować w akcje spółek wzrostowych. Możemy również zostawić to zarządzającym w funduszach inwestycyjnych. Jednym z ciekawszych funduszy w tej kategorii jest Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO), którego aktywa przekraczają 0,75 mld złotych. Od początku istnienia funduszy, czyli od prawie 10 lat, jego stopa zwrotu wyniosła ponad 331 proc.

Wykres 2. Notowania Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) od początku działalności

Skarbiec Spółek Wzrostowych

źródło: targeto.pl

Fundusz, za zarządzanie i za swoje dobre wyniki, pobiera opłaty. Stała opłata za zarządzanie nie może być wyższa niż 3%. Fundusz, jeżeli osiągnie lepsze od swojego benchmarku wyniki, to pobiera 25% od wyniku ponad benchmark. W zamian za to zarządzający czuwają nad doborem odpowiednich inwestycji. A ich skuteczność potwierdzona jest najwyższą oceną nadaną przez targeto.pl A+.

Drugim z ciekawych funduszy, który od początku roku uzyskał stopę zwrotu przekraczającą 20 proc., jest Investor Akcji Spółek Wzrostowych (Investor Parasol SFIO). Fundusz ten inwestuje co najmniej 70 proc. w akcje lub instrumenty oparte o akcje spółek wzrostowych z Europy i Ameryki. Fundusz dopuszcza okazjonalnie inwestycje w spółki azjatyckie. Podobnie jak poprzednik, fundusz pobiera odpowiednie opłaty. Stała opłata za zarządzanie nie może być wyższa niż 3,00%, a za osiągnięte rezultaty fundusz pobiera 25% od wyniku ponad benchmark. Przypominamy, że historyczne stopy zwrotu dowolnego funduszu nie gwarantują ich powtórzenia w przyszłości.

Wykres 3. Notowania Investor Akcji Spółek Wzrostowych (Investor Parasol SFIO) od początku działalności

Investor Spółek Wzrostowych

źródło: targeto.pl

Spółki wzrostowe a ryzyko

Inwestorzy dość często dywersyfikują ryzyko lub portfel inwestycyjny. Spółki wzrostowe mają ogromny potencjał, ale wiążą się również z przyjęciem na siebie ryzyka. Rynek może dziś wierzyć w rozwój danego biznesu i wyceniać, że spółka będzie o wiele więcej warta w przyszłości i będzie przynosić zyski. Jeśli jednak te oczekiwania nie zostaną spełnione, a spółka nie rozwinie dostatecznie swojego biznesu, to cena akcji może gwałtownie spaść. Jak w każdej innej dziedzinie wraz za potencjalnie większą stopą zwrotu z inwestycji rośnie również ryzyko inwestycyjne.

 

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.