sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Skarbiec Spółek Wzrostowych tłumaczy czym jest efektywność

Skarbiec Spółek Wzrostowych tłumaczy czym jest efektywność

autor Redakcja
0 komentarz

Efektywność w inwestowaniu jest bardzo ważna. Rośnie wśród rodzimych inwestorów świadomość dotycząca wpływu opłat na rentowność inwestycji. Jest to pokłosie dynamicznie zwiększającego się zainteresowania funduszami indeksowymi oraz pasywnymi, których opłaty bieżące są bardzo niskie. W odróżnieniu od funduszy inwestycyjnych otwartych, których koszty potrafią być wysokie. Wyższe opłaty nie dyskredytują od razu tych funduszy, jeżeli potrafią regularnie pokonywać swój benchmark. Jak ważna jest efektywność funduszu, pokażemy na przykładzie Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO), który należy do jednych z najskuteczniejszych na rynku.

Fundusze ETF zmieniają oblicze rynku

Kilka lat temu, kiedy fundusze ETF nie były tak łatwo dostępne, królowały fundusze otwarte oraz dedykowane dla zamożnego klienta fundusze zamknięte. Wraz z pojawieniem się szerokiej oferty nisko kosztowych ETF polskie TFI musiały zacząć dostosowywać swoją politykę opłat do nowej rzeczywistości. Pojawiały się różnego rodzaju promocje np. na dodatkowy punkt procentowy do wyniku funduszu, brak opłat za nabycie, czy obniżka kosztów za zarządzanie funduszu otwartego. Nic jednak nie przyciąga inwestorów tak jak wysoki wynik.

Rolą zarządzającego funduszy ETF jest dokładne odwzorowanie wybranego indeksu. Inwestor wybierający te rozwiązania może liczyć na wynik bardzo mocno zbliżony do benchmarku funduszu. Fundusze otwarte w odróżnieniu od indeksowych, czy ETF realizują własną politykę inwestycyjną. Pobierają wyższe opłaty za zarządzanie, ale w zamian dają możliwość pokonania rynku. Niestety większości z nich ta sztuka się nie udaje. Niemniej jednak w portfolio inwestycyjnym znajdzie się miejsce dla funduszy ETF oraz funduszy otwartych, ale tylko najefektywniejszych. Do tego grona zalicza się Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO), który regularne pokonuje swój benchmark.

Korzyści z posiadania w swoim portfolio zarówno funduszy ETF, jak i funduszy otwartych

Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO)

Fundusz w 3 ostatnich latach kalendarzowych osiągał wynik wyższy od swojego benchmaku. Najpierw od indeksu WIG, a od 1 kwietnia 2019 r. MSCI World Growth Index (USD). Jak na razie zarządzający w tym roku odnieśli spektakularny sukces i na koniec lipca pokonali benchmark o 54,5 p.p. Nie znajdziemy drugiego takie funduszu, który może się pochwalić zbliżonym wynikiem. Wcześniejsze lata do gorszych też nie należały. Na poniższym wykresie przedstawiona jest różnica wyników funduszu i jego benchmarku. Im fundusz osiągał rezultaty wyższe, tym różnica była większa. Tylko przez krótką chwilę w 2017 r. fundusz był słabszy od indeksu WIG.

Wykres 1. Wynik funduszu ponad jego benchmarku

Skarbiec Spółek Wzrostowych kontra benchmark

źródło: opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl, msci.com i stooq.pl

Z opisu polityki inwestycyjnej dowiadujemy się, że fundusz inwestuje co najmniej 66% aktywów w akcje spółek wzrostowych: działających w branżach o wyróżniających się perspektywach wzrostu, posiadających przewagi konkurencyjne oraz  charakteryzujących się wysokim poziomem innowacyjności. Największe pozycje w portfelu funduszu to Tarde Desk (5,3%), Shopify (5,2%), Roku (4,9%), Alteryx (4,6%) i Ringcentral (4,5%). Te oraz pozostałe pozycje w portfelu należą do branż zajmujących się dostarczaniem platform do komunikacji, marketingu i streamingu video. Ich szczególny potencjał dostrzegli inwestorzy wraz z rozwojem pandemii koronawirusa i całkowitym lockdown światowych gospodarek. O tych i innych branżach, które mogą zyskać na rozprzestrzenianiu się COVID-19 pisaliśmy w tej analizie.

Czym jest efektywność?

Opłaty bieżące w 2018 r. Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) wyniosły 4,11%. Obecna maksymalna stawka, jaką może pobierać fundusz za zarządzanie, wynosi 3%. Na tle funduszy ETF może wydawać się to dużo, ale tylko na pierwszy rzut oka. Wystarczy zestawić wyniki funduszu z jego benchmarkiem, a otrzymujemy prawdziwy obraz efektywnego funduszu, w którym nie koszty, a regularne osiąganie wyników wyższych od benchmarku jest najważniejsze. Dopóki fundusz systematycznie wypracowuje lepsze wyniki, niż indeks opłaty schodzą na drugi plan. Każdy niech sam sobie odpowie na pytanie, czy woli, żeby jego inwestycja w fundusz indeksowy przyniosła 5% pobierając „po drodze” 0,05% opłat, czy preferuje fundusz aktywnie zarządzany działający na tym samym rynku zarabiający 15%, ale z kosztami na poziomie 5%. Efektywne są te rozwiązania, które przy tym samym poziomie ryzyka osiągają najwyższe wyniki, lub przy tych samych wynikach charakteryzują się najniższym ryzykiem.

Tabela 1. Historyczne wyniki funduszu i jego benchmarku

2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020*
Fundusz 36,3% 17,9% 8,5% 1,6% 3,1% 38,3% -5,7% 33,9% 68,7%
Benchmark 26,2% 8,1% 0,3% -9,62% 11,4% 23,2% -9,5% 20,5% 14,2%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl oraz stooq.pl, *do dnia 31.07.2020

Tylko raz w przedstawionej historii funduszu nie osiągnął wyniku wyższego niż benchmark. W 2016 r. Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO) musiał uznać wyższość indeksu WIG. W naszym zestawieniu za benchmark użyliśmy do 1 kwietnia 2019 r. 100% wyniku WIG, a nie ja przyjęło TFI 90% WIG + 10% WIBID3M minus stała opłata za zarządzanie. Przyjęty przez nasz indeks odniesienia był trudniejszy do pokonania, dlatego tym bardziej należy docenić wysoką skuteczność zarządzających. Efektywność funduszu jest potwierdzona najwyższą oceną w rankingu targeto.pl A+.

Jak kupić fundusz?

Fundusz jest łatwo dostępny. Można nabyć jednostki uczestnictwa bezpośrednio na stronie TFI lub u jednego z dystrybutorów (posiadających szeroką ofertę również innych funduszy) m.in. Bossafund, F-Trust, Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBank i Starfunds. Maksymalny koszt za nabycie wynosi 5,50%, ale bez trudu odnajdziemy dystrybutorów, którzy nie pobierają tej opłaty.

Wykres 2. Wyniki przykładzie Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO)

Wykres Skarbiec Spółek Wzrostowych

źródło: targeto.pl

Fundusz jest odpowiedni dla doświadczonych inwestorów, którzy są świadomi ryzyka utraty znacznej części zainwestowanych środków. W swojej historii miał kilka okresów, w których wycena jednostki spadała o 20-30%. Jest zatem nieodpowiedni dla inwestorów szukających bezpiecznych rozwiązań z niskim ryzykiem utraty zainwestowanych środków.

Wyniki funduszu osiągnięte w przeszłości nie mogą być podstawą do podjęcia decyzji inwestycyjnej. 

Każdy, kto rozważa ulokowanie kapitału w spółki wzrostowe powinien przyjrzeć się bliżej funduszowi Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO), który charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.