Jesteśmy świadkami rewolucji mentalnej Polaków, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Jeszcze kilka lat temu większość z nas konsumowała całość dochodów, a nawet zadłużaliśmy się. Teraz taka postawa jest passe, szczególnie wśród młodych Polaków. Modne staje się oszczędzanie, nawet na tak odległe cele, jak emerytura.
Mentalna rewolucja młodych Polaków
Dowodem na dokonanie się rewolucji mentalnej, szczególnie wśród millenialsów, jest najnowszy coroczny raport Deutsche Banku na temat oszczędzania. Prawie co drugi Polak ma plany na 2018 rok związane z finansami osobistymi. Oznacza to wzrost aż o 16 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku. Okazuje się, że wśród młodych Polaków – do 30-tego roku życia – plany odnośnie do finansów mają niemal wszyscy.
Ten ostatni wynik jest najbardziej zaskakujący i wielce optymistyczny. Oznacza to, że na rynek pracy weszło zupełnie nowe pokolenie – osób gotowych przejąć pełną odpowiedzialność za swoją przyszłość. Młodzi Polacy chcą nie tylko oszczędzać z myślą o wakacjach, czy innych celach krótkoterminowych, takich jak na przykład zakup samochodu.
Oszczędzanie na emeryturę staje się modne
Myślimy również o sfinansowaniu bardzo odległych wydatków, tych, jakie będziemy ponosić na emeryturze. O samodzielnym oszczędzaniu na emeryturę myśli już niemal co piąty z nas (18,8% w badaniu Deutsche Banku). Dane Komisji Nadzoru Finansowego pokazują coraz większe zainteresowanie oszczędzaniem w ramach IKZE i IKE.
Na koniec pierwszego półrocza 2017 roku na obu kontach emerytalnych mieliśmy odłożone ponad 9 mld złotych. Można oczekiwać, że teraz jest to już kwota wyższa niż 10 miliardów.
Zaletą kont emerytalnych są nie tylko ulgi i zachęty podatkowego
Przypomnijmy, że oszczędzając na IKE, możemy skorzystać z ulgi w podatku Belki, jeżeli z wypłatą oszczędności poczekamy do ukończenia 60 roku życia (więcej o IKE przeczytasz tutaj). Natomiast jeszcze więcej korzyści podatkowych otrzymamy na IKZE. Tutaj bowiem ulga w podatku Belki jest bezwarunkowa. Nie zapłacimy tego podatku nawet wówczas, gdy wycofamy środków po kilku latach oszczędzania. Co więcej, wpłaty na IKZE możemy odpisywać od podstawy opodatkowania naszego dochodu, z wynagrodzenia lub z działalności gospodarczej (więcej o ulgach podatkowych w IKZE przeczytasz TUTAJ).
Więcej o inwestowaniu na emeryturę dowiesz się ze spotkań z naszym ekspertem – Aleksandrem Matusiewiczem, w cyklu Rynki na Żywo. Tutaj możesz przejść do informacji ze wszystkich spotkań.
[inbound_button font_size=”20″ color=”#009fe3″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://targeto.pl/tag/cykl-emerytalny-w-rynkach-na-zywo/” width=”” target=”_blank”]Cykl emerytalny w Rynkach na Żywo [/inbound_button]
Oszczędzanie i pełna kontrola
Wybierając IKZE i IKE jako wehikuł oszczędzania na emeryturę zachowujemy pełną kontrolę nad naszymi oszczędnościami. Po pierwsze w każdej chwili możemy wycofać pieniądze. To bardzo ważne szczególnie dla młodych ludzi, którzy bardzo często nie mają jeszcze odpowiednio dużej poduszki finansowej na wydatki nieprzewidywalne.
Jeżeli wybierzemy fundusz inwestycyjny jako formę oszczędzania w IKE lub IKZE, będziemy mieli wybór bardzo wielu opcji inwestycyjnych, nawet ponad dwadzieścia. Wybraną opcję, rodzaj funduszu lub kilku funduszy, możemy zmienić w dowolnym momencie, bardzo często bez ponoszenia opłat z tego tytułu. To kolejny przejaw naszej kontroli nad oszczędnościami gromadzonymi w IKZE i IKE w formie funduszu inwestycyjnego.
[inbound_button font_size=”20″ color=”#009fe3″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://targeto.pl/emerytura/ranking-ike-z-funduszami-inwestycyjnymi-2018-dowiedz-sie-gdzie-zaprocentuje-twoja-prywatna-emerytura/” width=”” target=”_blank”]Ranking IKE z funduszami 2018[/inbound_button]
[inbound_button font_size=”20″ color=”#009fe3″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://targeto.pl/emerytura/ranking-z-ikze-funduszami-inwestycyjnymi/” width=”” target=”_blank”]Ranking IKZE z funduszami 2018[/inbound_button]
Bezkosztowa zmiana TFI
Jest jeszcze jedna zaleta oszczędzania na obu kontach. To możliwość bezkosztowej zmiany firmy, którą wybierzemy do zarządzania naszymi oszczędnościami. Wybór podmiotu zarządzającego to kwestia niezwykle ważna. Nawet niewielkie różnice w jakości zarządzania i w opłatach, będą miały bardzo duży wpływ na ostateczny stan naszego salda w momencie przejścia na emeryturę. Jednak nawet wybór najlepszej firmy i najlepszych funduszy nie gwarantują nam tego, że w przyszłości będą najlepsze. Dlatego warto mieć możliwość rozwiązania umowy z daną firmą, najlepiej bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. I taką możliwość dają nam oba konta.
Tylko w przypadku IKE i IKZE otrzymujemy ustawową gwarancję bezkosztowej zmiany podmiotu zarządzającego już po 12 miesiącach od podpisania umowy.