sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Odkładanie na emeryturę noworocznym postanowieniem Polaków

Odkładanie na emeryturę noworocznym postanowieniem Polaków

autor Redakcja
0 komentarz

W 2017 roku jedynie 8 proc. Polaków odkładała pieniądze na własną emeryturę. W 2018 roku odsetek ten wynosił aż 16 proc. Takie dane opublikowane zostały w badaniu zleconym przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy oraz w sondażu Deutsche Banku. Na szczęście odsetek rodaków, którzy regularnie i metodycznie odkładają na emeryturę co roku rośnie.

Według badania Fundacji Kronenberga „Postawy Polaków wobec finansów” jedynie 47 proc. Polaków deklarowało, że „coś odłoży” w ciągu roku. 17 proc. osób biorących udział w badaniu deklaruje odkładanie regularne, a jedynie 8 proc. Polaków deklaruje odkładanie z myślą o emeryturze. To aż trzykrotnie więcej niż w roku 2015.

Według ekspertów Citi Handlowy, zauważalny jest rokroczny wzrost liczby osób, które deklarują oszczędzanie na emeryturę. Rosnący odsetek płynnie reaguje na reformy systemu emerytalnego, doniesienia rynkowe i ogólne nastroje gospodarcze. Przy zmianach z OFE w 2015 roku wskaźnik osób, które deklarowały samodzielne odkładanie na emeryturę wynosił 21 proc. Obecnie przy obniżonym wieku emerytalnym, dobrej koniunkturze i pozytywnej sytuacji gospodarki kraju, własną emeryturą troszczy się jedynie 8 proc. respondentów badania.

Wolimy oszczędzać „na czarną godzinę”

Zdecydowanie częściej oszczędzamy na remonty, urlop lub w ramach zabezpieczenia w przypadku niespodziewanych i kryzysowych sytuacji. Połowa Polaków odkłada gotówkę lub wpłaca środki do depozytów, jedynie 19 proc. osób inwestuje w akcje, 9 proc. decyduje się na fundusze emerytalne, a 6 proc. na fundusze inwestycyjne.

Mimo że co roku obserwujemy znaczny wzrost wśród ilości osób interesujących się własną emeryturą oraz świadomych strategii finansowych i sposobów inwestowania, to wciąż jest wiele do zrobienia. Ok. połowa Polaków wciąż trzyma własne pieniądze w przysłowiowej skarpecie i ze względu na rosnącą inflację traci środki na nisko oprocentowanych lokatach lub na kontach oszczędnościowych.

Bogacimy się, a nasza świadomość finansowa wzrasta

Dane OECD wykazują, że od 2008 roku nasze oszczędności urosły ponad dwukrotnie. Obecnie średnio jeden mieszkaniec naszego kraju dysponuje oszczędnościami w wysokości ok. 101 tys. zł. Według badania „Global Wealth Report 2018” przeprowadzonego przez instytucję Credit Suisse zasobność polskich gospodarstw domowych wzrosła o 18 proc., co stanowiło najlepszy wynik spośród 52 państw biorących udział w badaniu.

Niestety raport GfK „Purchasing Power Europe 2017” wykazał, że siła nabywcza statystycznego Polaka znacząco odbiega od siły nabywczej mieszkańców państw Europy Zachodniej. W Europie każdy pracujący mieszkaniec średniorocznie ma do własnej dyspozycji ok. 13 tys. euro.

Na 42 państwa uwzględnione w rankingu Polska zajęła 29. miejsce. Polak ma do dyspozycji co roku średnio 6,76 tys. euro, co stanowi niecałe 50 proc. europejskiej średniej. Fakt ten powinien skłaniać Polaków ku większemu zainteresowaniu się własną emerytalną przyszłością.

Z badań przeprowadzonych w 2014 roku przez Fundację Kronenberga wynika, iż ok. 70 proc. Polaków dyskutuje o kwestiach finansowych z najbliższymi, a połowa osób przyznaje, że dzieli się z domownikami pełną wiedzą o własnych finansach. Od tamtego czasu świadomość Polaków dotycząca kwestii finansowych regularnie wzrasta.

Jak to jest z tym odkładaniem na emeryturę? Odpowiada sondaż Deutsche Banku

Coraz więcej Polaków myśli o odkładaniu na emeryturę. Wraz z poprawianiem się naszej sytuacji finansowej, częściej myślimy o tym, co zrobić z własnymi oszczędnościami, których nie wydajemy na bieżącą konsumpcję. Wzmożone deklaracje dotyczące oszczędzania na emeryturę oraz na inne cele najchętniej deklarujemy pod koniec roku. Wedle sondażu Deustche Banku 2018 w ubiegłym roku najchętniej oszczędzaliśmy w ujęciu krótkoterminowym na lokatach i długoterminowym z myślą o własnej emeryturze.

Zdecydowanie największe plany finansowe deklarowane były przez młodsze pokolenia. Wśród respondentów do 30. roku życia, każda osoba zamierzała podjąć jakieś działania mające na celu gromadzenie oszczędności na emeryturę. Taką strategię inwestycyjną deklarowało jedynie 30 proc. osób w wieku powyżej 40. roku życia. Oszczędzanie na emeryturę w ramach długotrwałego i regularnego planu oszczędnościowego w 2017 roku deklarowało 18,8 proc. ankietowanych. W roku 2016 było to zaledwie 13,4 proc. Wszystko wskazuje na to, że w rozpoczętym 2019 roku odsetek ten znacząco się zwiększy i wedle szacunków wyniesie ok. 23 – 28 proc.

Słowem podsumowania

Już ponad 20 proc. Polaków decyduje się na odkładanie na własną emeryturę od początku 2019 roku. Powodem tego stanu rzeczy jest wzrastająca świadomość dotycząca niskich świadczeń emerytalnych zapewnianych przez ZUS. Pesymistyczne prognozy wpływają pozytywnie na samodzielne decyzje Polaków związane z zapewnieniem sobie środków na „jesień życia”.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.