wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Grace period – czyli spłata karty kredytowej w praktyce – TOP 10 najlepszych warunków

Grace period – czyli spłata karty kredytowej w praktyce – TOP 10 najlepszych warunków

by Redakcja
0 comment

Na rynku dostępnych jest wiele różnych kart kredytowych, z czego każda ma indywidualne warunki spłaty. Nieodłącznym elementem jest tzw. grace period. Czym jest grace period? Jak w praktyce wygląda spłata karty kredytowej? Czy istnieje wyróżniająca się karta kredytowa? Gdzie szukać najlepszej oferty z dodatkowymi korzyściami? Jak i gdzie najszybciej zgarnąć najlepsze rozwiązanie dla domowego budżetu? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie. Na koniec przeanalizujemy 10 najpopularniejszych kart kredytowych i wybierzemy te z najlepszymi warunkami. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się, która karta kredytowa jest dla Ciebie najlepsza. Zapraszamy do lektury.

Grace period jest to nic innego, jak okres bez odsetek za korzystanie z kredytu. Stanowi on jedną z największych zalet kart kredytowych. W praktyce trwa on od 50 do 60 dni w zależności od oferty. Czas „promocji” należy się posiadaczowi karty, który w momencie startu okresu rozliczeniowego nie ma na koncie żadnego zadłużenia lub zdołał w terminie spłacić wszystkie zobowiązania.

Okres bezodsetkowy pozwala na skuteczniejsze zarządzanie domowym budżetem, a w razie nieprzewidzianych wydatków nie nadwyręży stanu naszych finansów. W praktyce powinniśmy zadbać o to, aby kredyt pozostał darmowy. Konieczne jest więc terminowe regulowanie zobowiązań w ramach posiadanego zadłużenia. Jeśli tego nie zrobimy – kredyt w rachunku karty kredytowej z darmowego zmieni się z darmowego w bardzo drogi.

Grace period – czyli czas na spłatę na przykładzie

Okres bezodsetkowy wynosi 55 dni. Posiadacz karty na początku comiesięcznego cyklu rozliczeniowego dokonał transakcji zakupu telewizora na 5 tys. zł. Taką sumę ma teraz do spłaty. Jeśli klient dokona całkowitej spłaty przed zakończeniem okresu przewidzianego na spłatę zadłużenia, nie zapłaci żadnych dodatkowych odsetek. W praktyce oznaczać to będzie, że przez cały 55-dniowy okres mógł cieszyć się nieoprocentowanym kredytem.

Co się dzieje, jeśli jednak klient nie ma pieniędzy lub po prostu nie chce oddawać całej pożyczonej kwoty w ramach okresu na spłatę zadłużenia? Wówczas wymogiem jest, aby spłacić tzw. kwotę minimalną, która wynosi zazwyczaj 5% posiadanego zadłużenia.

Na potrzeby naszego przykładu będzie to więc kwota 250 zł. Jeśli ją zapłacimy do upływu okresu grace period, po tym czasie łączna kwota zadłużenia wyniesie 4750.  Od tej kwoty, suma naliczonych przez bank odsetek (przyjęliśmy typowe oprocentowanie kredytu na poziomie 10%) wyniesie 1,3 zł dziennie. W ciągu roku będzie to natomiast już 475 zł.

Jak wyliczyć ewentualne odsetki, gdy zapomnimy o terminie grace period?

Każda karta kredytowa ma oczywiście różne warunki spłaty, które należy najpierw dobrze poznać. Jeśli nie wyrobimy się ze spłatą całości zadłużenia przed upływem okresu grace period, odsetki wylicza się w bardzo prosty sposób.

Wystarczy wyznaczyć kwotę pozostałego zadłużenia i przemnożyć ją przez oprocentowanie nominalne zmienne. Następnie uzyskaną kwotę podzielić przez 365 dni, w celu uzyskania odsetek dziennych.

Pamiętajmy też, że banki oferujące karty kredytowe zgodnie z prawem zobowiązane są do podawania RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Uwzględnia ona, poza oprocentowaniem zmiennym nominalnym także dodatkowe koszty jak roczną opłatę za kartę, koszty ubezpieczenia karty itp. Rzeczywiste koszty korzystania z karty są więc w praktyce odpowiednio wyższe.

Najlepsze karty kredytowe – aktualny ranking kart kredytowych

Tym samym, przygotowaliśmy dla Was Top 10 – zestawienie ofert kart kredytowych różnych banków, pod kątem najlepszych warunków korzystania z nich. Z uwagi na kompleksowość ujęcia kosztów najważniejszą rolę odegrało mimo wszystko RRSO. Braliśmy również pod uwagę opisywane wyżej grace period, a także oprocentowanie nominalne zmienne.

Najlepsza okazała się karta Simplicity oferowana przez Citi Handlowy. Oferuje ona bowiem jedno z najniższych na rynku RRSO na poziomie 10,47% (niewiele ponad oprocentowanie nominalne), a i okres bezodsetkowy jest stosunkowo długi – wynosi 56 dni.

Na podium znalazły się również: karta kredytowa SILVER od Deutsche Banku (RRSO 10,55%, grace period 56 dni) oraz Przejrzysta karta kredytowa od PKO BP (RRSO 10,48%, grace period 55 dni).

Karta kredytowa Citibank – Citi Simplicity: Zgarnij dodatkowe bonusy!

Porównanie kart kredytowych – sprawdzamy kto daje najdłuższe grace period, jakie jest oprocentowanie kart kredytowych oraz RRSO

Bank Karta Grace period (w dniach) Oprocentowanie RRSO
Citi Handlowy SIMPLICITY 56 10% 10,47%
DEUTSCHE BANK SILVER 56 10% 10,55%
PKO BP Przejrzysta karta kredytowa 55 10% 10,48%
mBank VISA Credit 54 10% 10,47%
mBank MASTERCARD STANDARD 54 10% 10,47%
Getin Bank Standard 52 10% 10,60%
ING Bank Śląski Visa 52 10% 10,74%
T-Mobile Usługi Bankowe (T-Mobile + Alior Bank) MASTERCARD CLASSIC 58 9,50% 14,51%
Citi Handlowy CITIBANK WORLD MASTERCARD 56 10% 15,85%
Raiffeisen Polbank VISA 56 10% 14,27%

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.