poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Rnż 04.12.2017: IKE i IKZE w Domach Maklerskich – podsumowanie

Rnż 04.12.2017: IKE i IKZE w Domach Maklerskich – podsumowanie

by Redakcja
0 comment

Na wczorajszym spotkaniu, razem z uczestnikami Rynki na Żywo, kontynuowaliśmy temat inwestowania za pomocą rachunków IKE oraz IKZE. Tydzień temu bardzo ogólnie przedstawiłem tematyką, wczoraj postanowiłem skupić się przede wszystkim na porównaniu ofert domów maklerskich. Nie zabrakło również informacji, kto i w jaki sposób może rozliczyć się z wpłaty na rachunek IKZE. Zapraszam do podsumowania spotkania, które dla Was przygotowałem. Zachęcam również do obejrzenia nagrania z 04.12.2017r.

Rachunek IKE i IKZE w Domach Maklerskich prawie dla każdego – nie obawiaj się uniezależnić od ZUS

Rachunek IKE i IKZE może posiadać każdy, kto ukończył 16. rok życia. Ustawa o IKE i IKZE nie wprowadza górnego limitu wieku. Nawet osoba po 80-tce może założyć rachunek IKE lub IKZE, jeśli wcześniej takiego nie posiadała. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule: Jeżeli Twoi rodzice są już na emeryturze – podaruj im niższy podatek PIT pod choinkę.

Jak można wpłacać pieniądze na rachunek IKE i IKZE?

To było pierwsze pytanie, na które starałem się odpowiedzieć. Jest kilka możliwości zasilenia rachunku IKE. Należą do nich:

  • bezpośrednie wpłaty środków do wysokości ustawowego limitu – 12 789zł w 2017r.,
  • transfer środków z innego, likwidowanego IKE,
  • dziedziczenie IKE
  • transfer z programu emerytalnego np. PPE.

Pieniądze na IKZE można wpłacać:

  • bezpośrednio – do 5 115,60 zł w 2017r.,
  • przetransferować z innego, likwidowanego IKZE
  • odziedziczyć IKZE.

Tutaj ważna informacja! Pieniądze transferowane oraz dziedziczone nie podlegają limitom wpłat. Całość przenoszonych (między instytucjami) lub dziedziczonych pieniędzy możemy wpłacić na swoje rachunki IKE lub IKZE.

Poznaj lidera IKE i korzyści z niezależnego oszczędzania na emeryturę

Poznaj lidera IKZE oraz ulgi podatkowe

Prawie każdy może odliczyć wpłaty na IKZE od podstawy opodatkowania

Odliczenia wpłat na rachunek IKZE może dokonać każdy, kto wpłacił środki na rachunek i osiągnął w danym roku dochód. Osoby, które rozliczają się formularzami PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37 są uprawnione do rozliczenia w swoich zeznaniach podatkowych wpłaty na IKZE.

Odliczenie wpłat na IKZE nie wszystkim się należy. Wyłączone są osoby, które rozliczają się kartą podatkową, osiągają dochody jedynie z giełdy lub w danym roku zbyły odpłatnie nieruchomość (PIT-16A, PIT-38, PIT-39). Jednak jeśli osiągają inne dochody to mogą odliczyć swoje wpłaty na IKZE.

Nie można tego zrobić tylko w momencie, gdy zyski kapitałowe to jedyne źródło zarobkowania.

Dowodu wpłaty na rachunek IKZE nie załącza się do zeznania podatkowego. Składający zeznanie wypełnia załącznik PIT/0, w którym wskazuje kwotę w wysokości jakiej zasilił rachunek IKZE i na podstawie, których jest uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania.

W razie obowiązku złożenia wyjaśnień przed urzędem skarbowym należy wtedy przedłożyć stosowny dokument potwierdzający dokonaną wpłatę np. potwierdzenie przelewu.

Podobnie działa ulga przysługująca krwiodawcom. Każdy kto oddaje krew jest uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania i nie musi załączać żadnego dokumentu potwierdzającego donację do swojego zeznania. Dopiero w momencie kontroli należy stosowny dokument załączyć.

W którym domu maklerskim można założyć IKE i IKZE?

Na to pytanie inwestorzy szukają najczęściej odpowiedzi. W tym momencie rachunki IKE można prowadzić w 7 domach maklerskich, a rachunki IKZE w 5 domach maklerskich. Rachunki otwiera się bezpłatnie i większości instytucji nie płaci się za prowadzenie konta.

Zgodnie z ustawą domy maklerskie mogą pobrać opłatę za zamknięcie rachunku w ciągu 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Wysokość tej opłaty jest mocno zróżnicowana. Od 100 zł (CDM Pekao) do 500 zł (DM mBank). Większość instytucji umożliwia założenia rachunku przez Internet. W elektronicznym wniosku podajemy dane i wybieramy jeden ze sposobów podpisania umowy (pocztą, kurierem, osobiście).

Każdy może posiadać zwykły rachunek maklerski oraz rachunek IKE i/lub IKZE w tej samej firmie. Lub też każdy z nich w innej instytucji. Jednym ograniczeniem jest posiadanie tylko jednego rachunku IKE i jednego IKZE.

Pokażę Wam mój portfel w kolejnych Rynkach na Żywo – do zobaczenia 11 grudnia!

Serdecznie zapraszam na kolejny odcinek Rynków na Żywo, już 11 grudnia, także o godzinie 11. Na tym spotkaniu zaprezentuję swój wyciąg z rachunku IKE, które prowadzę w domu maklerskim. Pokażę także na jakich instrumentach handlowałem, kiedy je kupiłem i sprzedałem. Omówimy także stopę zwrotu z tej inwestycji oraz porozmawiamy o tym, ile zaoszczędzę w przyszłym roku dzięki przeniesieniu moich inwestycji na rachunek IKE. Jeśli są tematy, emerytalne, które chcecie abym szerzej omówił – zostawcie je w komentarzach pod tym wpisem.

Zapiszcie ten link w zakładkach, zasubskrybujcie Rynki na Żywo, ustawcie przypomnienie i spotkajmy się w najbliższy poniedziałek. Do zobaczenia!

Aleksander Matusiewicz – analityk rynków kapitałowych

[email protected]

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.