poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Nowe włoskie konta oszczędnościowe (PIR) napędzają boom na giełdach

Nowe włoskie konta oszczędnościowe (PIR) napędzają boom na giełdach

autor Redakcja
0 komentarz

Nowe włoskie konta oszczędnościowe (PIR) cieszą się ostatnio popularnością wśród obywateli słonecznej Italii. Wszystko dzięki istotnym zachętom podatkowym. Tamtejszy rząd planuje w ten sposób kierować prywatne oszczędności głównie w stronę akcji i obligacji wyemitowanych przez włoskie firmy.

W efekcie w znacznym stopniu rośnie liczba IPO, czyli pierwotnych emisji, włoskich firm. W jaki jeszcze sposób konta PIR są w stanie zmienić włoską rzeczywistość inwestycyjną?

Rekordowa ilość IPO włoskich firm od 2000 r.

Na pierwszy rzut oka, nie wydaje się, aby Włochy mogły cieszyć się boomem nowych ofert na giełdzie. Państwo to jest pełne rodzinnych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które w większości polegają finansowo na bankach. Z drugiej strony, giełda w Mediolanie, odnotowała już 33 emisje akcji różnych firm w tym roku, z czego 24 były pełnoprawnymi pierwszymi ofertami publicznymi (IPO). Liczba ofert do tej pory jest taka sama jak w poprzednich latach boomu w 2007 lub 2015 roku. Istnieją przy tym wielkie oczekiwania emisyjne jeszcze przed styczniem. W związku z tym włoska giełda prawdopodobnie osiągnie największą liczbę IPO od szczytu bańki internetowej z 2000 roku.

Nowe włoskie konta oszczędnościowe kuszą zachętami podatkowymi

Przyczyną wzrostu IPO we Włoszech jest w dużej mierze wprowadzenie przez tamtejszy rząd w lutym br. nowych indywidualnych kont oszczędnościowych. Znane są one jako PIR (wł. Piani individuali di risparmio). Konta te, przy spełnieniu określonych wymogów, oferują korzyści podatkowe. Chodzi o zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (26%) oraz z podatku od spadków i darowizn. Można je nabyć w głównych włoskich przedsiębiorstwach finansowych mających licencję na zarządzanie aktywami, np. w tamtejszych bankach. Pośród tych podmiotów można wymienić choćby Pioneer, Bnp Paribas, czy Banca Generali.

Potężny zastrzyk finansowy dla włoskiego sektora MŚP

Nowe włoskie konta oszczędnościowe okazały się popularniejsze niż się powszechnie spodziewano. Zarządzający aktywami zgromadzili w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku 7,5 mld EUR (8,3 mld USD) nowych funduszy PIR. Equita SIM, włoski bank inwestycyjny, spodziewa się, że łączne wpływy w tym roku osiągną 11 mld €. Z tych funduszy 70% musi zostać zainwestowane we włoskie firmy, z czego co najmniej 30% w sektor MŚP. Stworzyła się więc duża nowa pula kapitału inwestycyjnego. Od grudnia 2016 roku ceny akcji średnich firm wzrosły o 39%, w porównaniu do 21% dla całego rynku. Ryzykowne papiery kupuje się we Włoszech często również bezpośrednio, a rzadziej wykorzystując klasyczne fundusze akcji.

Środki Włochów mogą zacząć przenosić się na rynek nieruchomości

To jak bardzo nowe włoskie konta oszczędnościowe przekształcą włoski krajobraz inwestycyjny jest nadal niewiadomą. Jeśli wpływy do PIR będą kontynuowane, może to oznaczać, że fundusze przesuną się w kierunku nieruchomości. Najnowszy projekt ustawy budżetowej, przedłożony parlamentowi 31 października, pozwoliłby PIR inwestować w tę klasę aktywów, która wcześniej została wykluczona. Ponadto, wybory we Włoszech wiosną 2018 r. mogą spowolnić, a nawet odwrócić, przyjazne inwestorom reformy ostatnich lat. Jak na razie jednak zmiany w polityce spowodowały, że rynki kapitałowe zyskują na znaczeniu we włoskiej gospodarce.

PIR a polskie IKE i IKZE

Warto na koniec zauważyć, że nowe włoskie konta oszczędnościowe przypominają krajowe IKE, czy IKZE. Podobieństwo dostrzegalne jest jeśli chodzi o zakres inwestycji, korzyści podatkowe, a także limit wpłat. Z tym, że we Włoszech są one znacznie bardziej popularne niż ich polskie odpowiedniki. Dzięki tego typu rozwiązaniom rośnie popularność różnych form inwestycyjnych. Na giełdzie pojawia się nowy kapitał. Tego typu inwestycje dają wymierne korzyści. Każdy kto z nich korzysta legalnie nie płaci podatków od zysków kapitałowych. W ten sposób oszczędzane kwoty pracują na wyższe zyski w kolejnych latach. Korzyści podatkowe przyciągają wiele osób, które zaczynają działać w celu poprawy swojej sytuacji na emeryturze.

Więcej o IKE i IKZE przeczytasz w naszym kompendium wiedzy na temat prywatnych emerytur. Kliknij aby przejść do artykułu.

Nowe włoskie konta oszczędnościowe (PIR) IKE IKZE
Limit wpłat w 2017 r. 126 300 zł 12 789 zł 5 115,60 zł
Zakres inwestycji Akcje, obligacje – głównie sektora MŚP oraz fundusze inwestycyjne Akcje, obligacje, lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, UFK, DFE Akcje, obligacje, lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, UFK, DFE
Korzyści podatkowe zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (26%) oraz z podatku od spadków i darowizn zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (19%)

zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (19%), wpłaty w danym roku podatkowym, można odliczyć od podstawy opodatkowania w deklaracji PIT

 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.