poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » [RnŻ 11.12.17] Inwestowanie na emeryturę – wystarczy teorii, teraz praktyka. Portfel analityka Targeto.pl i ponad 22% zysku w 10 miesięcy

[RnŻ 11.12.17] Inwestowanie na emeryturę – wystarczy teorii, teraz praktyka. Portfel analityka Targeto.pl i ponad 22% zysku w 10 miesięcy

by Redakcja
0 comment

Na poniedziałkowym spotkaniu podczas Rynków na Żywo pokazałem Państwu mój prywatny rachunek emerytalny. Rachunek ten prowadzę od lutego 2017r. Został stworzony dla moich potrzeb, pod moje zainteresowania inwestycyjne. Jednak jego wyniki są na tyle interesujące, że postanowiłem podzielić się moją strategią inwestowania na emeryturę z widzami Rynków na Żywo. Zapraszam do lektury podsumowania oraz obejrzenia materiału.

Inwestowanie na emeryturę – teoria już za nami

Pierwsze wystąpienia podczas Rynków na Żywo dotyczyło teorii związanej z rachunkami IKE oraz IKZE. Na dwóch wcześniejszych spotkaniach przedstawiłem czym są te rozwiązania, jakie oferują korzyści i ich ograniczenia. Następnie wskazałem i porównałem instytucje, w których można założyć rachunki IKE i IKZE. Po teorii przyszła praktyka. Na ostatnim spotkaniu pokazałem swój rachunek IKE. Uczestnicy zobaczyli w co inwestowałem i przede wszystkim, ile zyskałem przenosząc swoje inwestycje pod ochronę IKE.

Jak wypracowałem moje 22% w 10 miesięcy? Inwestowanie na emeryturę w praktyce

Swój rachunek IKE prowadzę w DM BOŚ. Do wyboru mam instrumenty z głównego rynku GPW, akcje z New Connect, czy obligacje z Catalyst. Więcej o prowadzeniu inwestycji emerytalnych np. w Domach Maklerskich przeczytacie w tym artykule: IKE i IKZE w Domach Maklerskich.

Jest, gdzie szukać okazji inwestycyjnych. Jeśli weźmiemy pod uwagę produkty strukturyzowane, oferowane na głównym rynku GPW. Za ich pośrednictwem możemy inwestować w indeksy, waluty, surowce, czy nawet stopę procentową. Dodatkowo instrumenty pozwalają zarabiać na wzrostach i spadkach instrumentu bazowego oraz mogą mieć wbudowaną dźwignię.

Swój portfel IKE prowadzę od początku lutego 2017r. W ciągu 10 miesięcy do 05. grudnia zyskałem 22,08%. Dzięki temu, że prowadziłem moją inwestycję pod ochroną IKE, nie będę musiał zapłacić podatku od zysków kapitałowych (19%).

Te same inwestycje, ale nie prowadzone na rachunku IKE, osiągnęłyby zwrot na poziomie 18,61%. Spadek o 3,47 p.p. byłby spowodowany koniecznością zapłaty podatku.

Dzięki wykorzystaniu rachunku IKE i braku podatku od zysków kapitałowych zamiast 18,61% – zarobiłem 22,08%. Już w pierwszym roku widać wymierną korzyść IKE. W kolejnych latach różnica będzie co raz większa.

Zainteresowanych szczegółami zachęcam do obejrzenia całego wystąpienia w ramach Rynków na Żywo.

Zapraszam również na kolejne spotkanie już 18.12 (w poniedziałek o godzinie 11) oraz do pytań i dyskusji na temat inwestowania na emeryturę pod tym wpisem. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania.

Aleksander Matusiewicz, analityk rynków kapitałowych Targeto.pl

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.