poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Warto korzystać z hossy napędzanej solidnymi danymi makro

Warto korzystać z hossy napędzanej solidnymi danymi makro

autor Redakcja
0 komentarz

Kolejny tydzień, prawdopodobnie kolejne dobre dane makro. Czekamy więc na potwierdzenie tego, że warto inwestować obecnie w akcje w wybranych krajach oraz w surowce – na czele z ropą naftową. Warto pamiętać, że wkrótce rozpocznie się również BREXIT, którego precedensowe konsekwencje stoją po stronie globalnego ryzyka inwestycyjnego.

Dobre dane o niemieckiej gospodarce

Jako że niemiecka gospodarka ma się najprawdopodobniej nieźle (szacunkowy indeks PMI dla przemysłu aż na poziomie 58,3 pkt), będziemy szukać potwierdzenia tego w nowych, dokładniejszych danych. Już w tym tygodniu, w Niemczech opublikowany zostanie marcowy niemiecki indeks Ifo, który może opisywać kondycję przemysłu lepiej od wskaźnika PMI. Ostatnia jego wartość wyniosła aż 111. To bardzo wysoki poziom oscylujący wokół historycznych szczytów. Spodziewamy się przynajmniej równie wysokich odczytów w marcu. Jeżeli znakomite dane potwierdzą się, warto byłoby urozmaicić swój portfel inwestycyjny o fundusz Investor Niemcy.

Uwaga skierowana w stronę Węgier

Z ciekawych danych, poznamy również decyzję banku centralnego Węgier w sprawie stóp procentowych. Konsensus zakłada pozostawienie ich na rekordowo niskim poziomie 0,90%. Przypomnijmy, że tak niska główna stopa procentowa utrzymywana jest od maja 2016 roku, obok luźnej polityki monetarnej jest celem stymulacji węgierskiej gospodarki. W założeniu, w średnim terminie (nawet do końca 2017 r.), bardzo niskie stopy procentowe miały być utrzymywane aż do osiągnięcia celu inflacyjnego. Jeśli poprawa danych marko będzie ciągle następowała, kraj ten może okazać się wschodzącą alternatywą w Europie.

Polskie akcje mają się dobrze

Z kolei w Polsce, dowiemy się, czy tak jak przewidują analitycy, po raz kolejny wzrośnie inflacja. Według prognoz inflacja konsumencka CPI powinna bowiem wzrosnąć o 0,2 pp., do poziomu 2,4%. Gwoli przypomnienia, zaznaczamy, że rosnąca inflacja sprzyja inwestowaniu w tym przypadku w polskie akcje. Z najwyżej ocenionych przez Targeto.pl funduszy akcji polskich zwracamy szczególną uwagę na PZU Akcji Spółek Dywidendowych, MetLife Akcji Małych Spółek oraz Skarbiec Top Funduszy Akcji.

Czas na surowce

Ponadto w tym tygodniu, a konkretnie w środę, poznamy tygodniową zmianę zapasów paliw w USA, gdzie mamy do czynienia ze szczególnie dużymi nadwyżkami (533,1 mb ropy typu WTI). Każdy przyrost zapasów, tak jak ostatnimi czasy, jest w tym przypadku niewskazany. Inwestorzy i spekulanci z pewnością chętnie zobaczyliby spadek rezerw. Z drugiej strony przy tak dużych zapasach, istnieje szansa na przedłużenie porozumienia OPEC na następne półroczne bieżącego roku. Jeżeli do tego dojdzie, w co wierzymy, to widzimy ceny ropy na wyższych poziomach niż obecnie. Tym samym tendencja ta wpisywałaby się w obecną atrakcyjność surowców. W surowce najlepiej zainwestować poprzez fundusz PKO Surowców Globalny (wysoka jakość i efektywność zarządzania).

Brexit globalnym ryzykiem

W końcu, w środę 29 marca, rozpocznie się formalnie twardy BREXIT. Podpisanie Artykułu 50 przez Theresę May będzie wręczeniem „papierów rozwodowych” Unii Europejskiej i początkiem długotrwałej (na razie zaplanowanej na ponad dwa lata) próby poukładania sobie stosunków na nowo. Konsekwencje polityczno-gospodarcze BREXIT-u, jako że to precedens, pozostają ciągle największą zagadką i stoją po stronie globalnego ryzyka inwestycyjnego.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.