poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Ropa ma potencjał do wzrostów

Ropa ma potencjał do wzrostów

autor Redakcja
0 komentarz

Obecnie, ceny kontraktów na odmianę WTI wynoszą ok. 48 dolarów za baryłkę. Od lokalnego szczytu wyznaczonego, 21 lutego br., oznacza to spadek o 13%. Na taki spadek przełożyły się przede wszystkim, niemalże rekordowe zapasy ropy, szczególnie w Stanach, które od momentu wejścia w życie porozumienia OPEC, systematycznie rosną, wynosząc obecnie 533,1 milionów baryłek.

Zapasy ropy WTI wykres

Wykres: Zapasy ropy WTI

Jaki jest powód, aż tak dynamicznego wzrostu zapasów ropy?

Przede wszystkim taki, że na działaniach OPEC korzystają Amerykanie. Wzrosty cen surowca zachęcają ich do uruchamiania nowych odwiertów – w zeszłym tygodniu ich liczba wzrosła o 14 do 631. Od początku tego roku za oceanem uruchomiono łącznie 106 nowych odwiertów. Produkcja ropy jest tam najwyższa od ponad roku i wynosi 9,1 mln baryłek dziennie.

Co ciekawe, najaktualniejsze prognozy specjalistów, zgodnie zakładają jednak, że w 2017 roku, czarne złoto osiągnie wyższe od obecnego poziomu wyceny. Zdaniem analityków JP Morgan, w 2017 roku baryłka ropy typu brent powinna kosztować 55,75 dolarów, natomiast cena baryłki WTI powinna wzrosnąć do 53,75 dolarów – wynika z ich szacunków. Z kolei analitycy z Tudor, Pickering, Holt & Co. International, banku inwestycyjnego z Houston, na II połowę 2017 roku, prognozują ceny ropy na poziomie $62,5.

Z polskiego podwórka, warto również zwrócić uwagę na prognozę Wojciecha Białka, głównego analityka CDM Pekao S.A., według którego cena ropa powinna zacząć na dniach zbierać się do kilkunastoprocentowego wzrostu w ramach odbicia rozpoczętego w lutym ub. r.

Jakie jest nasze zdanie? Oczywiście, dla cen ropy najlepszy byłby spadek zapasów. Jednak z drugiej strony, przy tak wysokim poziomie zapasów, pojawia się szansa, że porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez OPEC może zostać przedłużone jeszcze na II połowę roku. Czas na podjęcie decyzji, przedstawiciele kartelu mają aż do maja. Wydaje się, że jest to warunek konieczny, dla wzrostów cen ropy w tym roku. Ponadto czarnemu złotu służyłby wolniejszy od oczekiwań przyrost produkcji z łupków w USA. Dane te więc warto monitorować pod tym linkiem.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.