Strona główna » Rynek diamentów tydzień 26, 2024 r.

Rynek diamentów tydzień 26, 2024 r.

autor Redakcja
0 komentarze

Źródło: Rapaport.com

Rynek diamentów w kolejnym tygodniu ze spadkami

Rynek diamentów odnotował kolejny słaby tydzień, z dominacją spadków cen, zwłaszcza w kategorii najmniejszych diamentów. Dane o sprzedaży detalicznej w USA, choć nieznacznie wzrosły w maju, były niższe od oczekiwań rynkowych.

Indyjskie szlifiernie spowolniły pracę z powodu wysokich zapasów diamentów i niskiego popytu z USA i Chin. Nabywcy opóźniają zakupy, dostrzegając dużą dostępność diamentów i spadające ceny. W efekcie oczekiwania co do ruchu na nadchodzących targach w Hongkongu są niskie.

Sankcje na rosyjskie diamenty proponowane przez UE spotykają się z rosnącą krytyką. W zeszłym tygodniu amerykańscy jubilerzy ze stowarzyszenia Jewelers of America (JA) i kluczowe postacie z branży spotkali się z prawodawcami w Waszyngtonie. Wyrazili obawy dotyczące tych sankcji oraz skrytykowali pomysł uczynienia Belgii jedynym kanałem importu.

Rynek diamentów laboratoryjnych i biżuteria modowa

Mimo informacji sugerujących odchodzenie od diamentów laboratoryjnych widać odwrotną tendencję w wybranym segmencie rynku. Popularna i tańsza biżuteria modowa zyskuje na znaczeniu.

Signet Jewelers postrzega biżuterię modową jako główną szansę dla rozwoju diamentów laboratoryjnych, stwierdziła dyrektor generalna Gina Drosos. Biżuteria modowa wzbogacona o diamenty laboratoryjne jest dwukrotnie droższa niż zwykła biżuteria, co pozwala Signetowi osiągać ponadprzeciętne marże. Te produkty są atrakcyjne dla konsumentów szukających luksusu, ale nie mogących sobie pozwolić na diamenty naturalne.

 

Rynek diamentów: najważniejsze informacje z 26 tygodnia roku:

W maju sprzedaż detaliczna w USA wróciła do wzrostów

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w maju dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy i podwyżkom wynagrodzeń. Według US Census Bureau przychody wzrosły o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, osiągając 703,1 miliarda dolarów po uwzględnieniu wahań sezonowych. W kwietniu odnotowano spadek o 0,2%. Mimo to, wynik ten nie spełnił prognoz analityków, które zakładały wzrost o 0,3%.

Narodowa Federacja Detalistów (NRF) odnotowała wzrost sprzedaży o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim, po kwietniowym spadku o 0,6% rok do roku. W pierwszych pięciu miesiącach roku, całkowita sprzedaż wzrosła o 2,1% rok do roku.

W maju sprzedaż wzrosła rok do roku w pięciu z dziewięciu kategorii detalicznych monitorowanych przez NRF, podobnie jak w poprzednim miesiącu. Segment odzieży i akcesoriów, w tym biżuterii, wzrósł o 1,4% w porównaniu z kwietniem i o 6% w porównaniu z majem ubiegłego roku. Największy wzrost rok do roku, wynoszący 18%, odnotowano w sprzedaży internetowej artykułów budowlanych i ogrodniczych. Sprzedaż w kategoriach: artykuły sportowe, hobbystyczne, muzyczne i księgarnie, elektronika i urządzenia, oraz meble, spadła.

Lepsze przychody i zyski Look Foka

Przychody grupy Chow Tai Fook wzrosły o 15% w całym roku finansowym, dzięki dużemu popytowi w okresie świątecznym i wakacyjnym, co zwiększyło lokalne i turystyczne wydatki. Sprzedaż wzrosła do rekordowego poziomu 108,71 miliarda HKD (13,92 miliarda dolarów) w ciągu 12 miesięcy kończących się 31 marca. Złota biżuteria cieszyła się największą popularnością, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. Wzrost przychodów wspierało ożywienie turystyki chińskich nabywców luksusowych dóbr w Hongkongu oraz otwarcie nowych sklepów. Zysk za ten okres wzrósł o 20% do 6,61 miliarda HKD (846,2 miliona dolarów).

W oświadczeniu zauważono: „Pomimo trudnego otoczenia makro, konsumpcja biżuterii w Chinach kontynentalnych pozostała stabilna, napędzana świątecznym popytem. Silna pozycja produktów ze złota utrzymuje się dzięki ich wartości ochronnej w niepewnym otoczeniu makro oraz rosnącej popularności wśród młodych ludzi”.

Sprzedaż w tych samych sklepach wzrosła o 1,8% rok do roku w Chinach kontynentalnych oraz o 42% w Hongkongu i Makau. Wzrost sprzedaży rozpoczął się po ponownym otwarciu granicy między Hongkongiem a kontynentem na początku 2023 roku.

Jednak od zamknięcia roku podatkowego przychody grupy Chow Tai Fook spadły o 20%. Firma poinformowała, że sprzedaż w tych samych sklepach w okresie od 1 kwietnia do 31 maja spadła o 32% w Hongkongu i Makau oraz o 28% w Chinach kontynentalnych.

Signet o szansach dla diamentów laboratoryjnych

Signet Jewelers widzi biżuterię modową jako kluczową szansę dla rozwoju diamentów laboratoryjnych na rynku diamentów, powiedziała dyrektor generalna Gina Drosos.

Przychody ze sprzedaży biżuterii modowej z diamentami laboratoryjnymi wzrosły o 14% rok do roku w pierwszym kwartale finansowym dzięki zwiększeniu oferty. W tym samym czasie całkowita sprzedaż biżuterii modowej na rynku diamentów spadła o 6%.

Produkcja syntetycznych diamentów na rynku diamentów stała się bardziej wydajna w ciągu ostatnich pięciu lat, co obniżyło koszty – wyjaśnił Drosos.

„Dzięki temu wielu klientów zwracających uwagę na cenę może pozwolić sobie na pierścionek zaręczynowy z większym naturalnym diamentem” – dodała.

Biżuteria modowa z diamentami laboratoryjnymi jest dwa razy droższa niż zwykła biżuteria, co pozwala Signetowi osiągać wysokie marże. Te produkty są atrakcyjne na rynku diamentów dla konsumentów szukających luksusu, ale nie mogących sobie pozwolić na naturalne diamenty.

Sankcje na rosyjskie diamenty tematem w Waszyngtonie

Amerykańscy jubilerzy ze stowarzyszenia Jewelers of America (JA) oraz kluczowe osobistości branży spotkali się z prawodawcami w Waszyngtonie, aby wyrazić obawy dotyczące sankcji na rosyjskie diamenty.

Dyrektor generalny JA, David Bonaparte, zauważył, że sankcje obejmowałyby propozycję UE, która wymusza przechodzenie diamentów o masie 0,50 karata i większych na rynki G7 przez jeden kanał importu w Belgii.

JA wspiera wysiłki mające na celu utrzymanie rosyjskich diamentów poza łańcuchem dostaw, w tym bardziej rygorystyczne przepisy z 1 marca, wymagające od importerów oświadczeń, że diamenty o masie 1 karata lub większej nie są rosyjskie, nawet jeśli zostały wyprodukowane w kraju trzecim.

Jednakże nakazanie fizycznej weryfikacji i certyfikacji wszystkich nieoszlifowanych diamentów w Belgii „spowodowałoby maksymalne szkody w globalnym łańcuchu dostaw diamentów i biżuterii, mając jednocześnie minimalny wpływ na przychody Rosji z diamentów” – argumentowało JA w oświadczeniu.

W spotkaniu uczestniczyli politycy demokratyczni i republikańscy oraz pracownicy Izby Reprezentantów i Senatu.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.