poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Giełdy niewzruszone danymi makro

Giełdy niewzruszone danymi makro

by Redakcja
0 comment

W minionym tygodniu utrzymywał się w dalszym ciągu pozytywny sentyment na azjatyckich, europejskich i amerykańskich akcjach, które ogólnie kontynuowały wzrosty. Nie przeszkodziły temu dane z Chin, które okazały się generalnie gorsze od oczekiwań. Bilans handlowy tego kraju spadł po stronie eksportu (do -4,4% r/r) i importu (do -12,5% r/r), czyli mocniej niż się tego spodziewano.

Indeksów giełdowych nie były w stanie osłabić także dane chińskiego urzędu statystycznego. Dynamika produkcji przemysłowej wyhamowała w lipcu do 6.0% z 6.2% wobec czerwca, a sprzedaży detalicznej do 10.2% r/r z 10.6% r/r w poprzednim miesiącu.

Dane dotyczące chińskiej inflacji, która w lipcu wyniosła 1,8%, były już natomiast zgodne z prognozami. Wokół prognoz (trochę na niekorzyść) oscylowała również chińska produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna, które to dane nie zaszkodziły wzrostom w Europie i Azji. Wszystko wskazuje jednak na dalsze spowolnienie gospodarki największego pod względem ludności państwa świata. Tym samym wpisuje się to w scenariusz łagodzenia polityki monetarnej przez bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej.

Czy uda się podtrzymać rekordowe wzrosty na giełdach w USA?

Jeśli chodzi o dane z USA, to w zeszłym tygodniu napotkaliśmy kilka kwestii. Po pierwsze ogłoszono raport o tygodniowej zmianie zapasów paliw i ropy. Okazuje się, że analitycy znowu się mylili, co przeceniło ropę. Według nich zapasy miały spaść (o -1,3 mln baryłek), a tymczasem wzrosły (o 1,1 mln baryłek). Obserwując dane i wiadomości z rynku ropy naftowej w ostatnim czasie, wydaje się, że w najbliższym czasie rynek będzie w fazie konsolidacji. Cena czarnego złota powinna oscylować w graniach 40-50$, co nie powinno mieć dużego przełożenia na giełdy.

Ponadto w Stanach Zjednoczonych opublikowany został raport z rynku pracy. Dowiedzieliśmy się, że złożono 266 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, wobec oczekiwanych 272 tys. Jest to tendencja, która wpisuje się w pewien trend poprawy sytuacji na rynku pracy w USA.

Nieciekawie natomiast zaprezentował się odczyt danych o lipcowej sprzedaży detalicznej. Oczekiwano wzrostu 0,4% – którego nie było. Dane były kiepskie i źle wróżą wzrostowi PKB w USA.

Dalsze luzowanie polityki monetarnej w Nowej Zelandii

Do zeszłotygodniowych wieści ekonomicznych, swoje trzy grosze dorzucił także Centralny Bank Nowej Zelandii. Zdecydował się on na obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Tym samym koszt pieniądza spadł z dotychczasowego poziomu 2.25% do 2.00%. Jednocześnie władze monetarne zostawiły otwartą drogę do dalszego luzowania polityki monetarnej. Ten ruch był jednak zgodny z oczekiwaniami obserwatorów rynku.

Dalsze wzrosty na GPW pod znakiem zapytania

Koniec tygodnia przyniósł także trochę informacji o kondycji polskiej gospodarki. Dowiedzieliśmy się, że wzrost PKB w II kwartale ukształtował się na poziomie 3,1% r/r wobec oczekiwanego 3,3% r/r. Nie był to dobry wynik, szczególnie biorąc pod uwagę plany rządu zakładające pokrycie wydatków budżetowych przy założeniu wzrostu PKB w 2016 r. na poziomie +3,8%.

Rynkowi eksperci kalkulują, że w II półroczu zwyżka musiałaby wynieść aż ok. 4,5%, aby sprostać pierwotnym założeniom Ministerstwa Finansów. Polscy inwestorzy powinni zacząć odczuwać niepokój związany ze wzrostem gospodarczym nad Wisłą, co z kolei budzi niepewność w kwestii dalszych wzrostów na GPW.

Jak widać dane makro z poprzedniego tygodnia, nie miały większego wpływu na globalne giełdy, które mimo wszystko rosły. W trakcie czwartkowej sesji S&P 500 wyznaczył nowe historyczne szczyty, a trochę wtórowały mu europejskie giełdy, które starały się nadgonić dystans, jaki dzieli je do tej nowojorskiej. Mimo wszelkich gospodarczych nieudogodnień, pozytywny sentyment utrzymać się może na rynku w najbliższym czasie.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.