poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Czy dolar wróci do łask?

Czy dolar wróci do łask?

by Redakcja
0 comment

W minionym tygodniu globalne giełdy zyskiwały okazale na wartości. Wiele funduszy inwestycyjnych osiągało dodatnie stopy zwrotu. Z pozytywnych wiadomości, można wymienić korzystne dane makro, w tym przede wszystkim PMI, czy czynnik polityczny dot. Brexitu. Okazuje się bowiem, że decyzja o uruchomieniu procedury Brexit przez rząd musi się odbyć za zgodą brytyjskiego parlamentu. Z drugiej strony inwestorzy kończyli zeszły tydzień w gorszych nastrojach spowodowanych słabymi odczytami PKB w USA, a przede wszystkim danych o PCE core. Jest to wskaźnik, na który zwraca uwagę FED w kontekście podwyżek stóp procentowych.

Środa dniem ważnych wiadomości – decyzja FOMC

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja FOMC w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Komitet poda swoją decyzję w środę o godzinie 20.00 czasu polskiego. Rynek ocenia na 96% prawdopodobieństwa, że na najbliższym posiedzeniu stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie 0,50 – 0,75%. Po decyzji nie będzie konferencji prezes FED Janet Yellen.

Również w środę opublikowany będzie raport ADP. Po ostatnim styczniowym odczycie i spadku do 153 tys. z 215 tys. w tym miesiącu rynek spodziewa się poprawy danych i wzrostu zatrudnienia do 165 tys.

Środowy odczyt będzie „tylko” preludium do piątkowych danych z rynku pracy w USA. Obok decyzji FOMC to właśnie informacje z rynku pracy będą najważniejsze w tym tygodniu. Zmiana zatrudnienia zarówno w sektorze pozarolniczym jak i sektorze prywatnym oczekuje się, że wzrośnie odpowiednio do 171 tys. (z 156 tys.) i 165 tys. (144 tys.).

Dopełnieniem bogatego kalendarza makroekonomicznego USA będą odczyty indeksów PMI dla przemysłu (oczekiwany wzrost do 55,1 z 54,3pkt.) oraz bardziej istotnego dla tej gospodarki ISM dla przemysłu (55 z 54,7pkt.) – to w środę. Z kolei w piątek poznamy PMI dla usług (spodziewany wzrost do 55,1 z 53,9 pkt.) oraz ważniejszy ISM dla usług (rynek przewiduje spadek do 57 z 57,2pkt.).

Ciekawy fundusz połączony z zachowaniem dolara – PKO Papierów Dłużnych USD

Po fatalnych danych PKB z USA z zeszłego piątku i korekcie na amerykańskiej walucie, którą mogło wywołać otoczenie prezydenta Trumpa i on sam twierdząc, że dolar jest przewartościowany, w tym tygodniu dolar może być bardzo ciekawą inwestycją. Raporty analityków sugerują, że najważniejsze informacje (dla dolara amerykańskiego) z rynku pracy oraz wskaźniki PMI i ISM ulegną poprawie. A dane makroekonomiczne z rosnącym deficytem napędzającym inflację wspierają wzrosty amerykańskiej waluty. W tej sytuacji z dostępnych funduszy bardzo ciekawie prezentuje się PKO Papierów Dłużnych USD. Fundusz inwestuje w instrumenty dłużne, depozyty oraz papiery wartościowe denominowane w dolarze amerykańskim. Jego notowania silnie połączone są z zachowaniem dolara.

Jeśli rzeczywiście dolar zacznie wzrosty w tym tygodniu, to przełoży się to na wzrosty wyceny PKO Papierów Dłużnych USD.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.