Strona główna » Czym jest faktoring i dlaczego przyda się w firmie?

Czym jest faktoring i dlaczego przyda się w firmie?

autor Redakcja
0 komentarze

Zapewne nie raz spotkałeś się z tym terminem. Faktoring to wciąż stosunkowo młoda, jednak coraz popularniejsza usługa finansowa kierowana do firm, które muszą liczyć się z nieterminowo płacącymi kontrahentami. Sprawdź, czym jest faktoring i dlaczego powinieneś zastanowić się nad wdrożeniem go do swojego biznesu.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa dla firm, w której faktor (firma faktoringowa) nabywa wierzytelności i obliguje się do ich finansowania oraz zarządzania nimi. W zamian faktorant (przedsiębiorca) otrzymuje zapłatę będącą zaliczką zależną od warunków umowy faktoringowej. Po uregulowaniu należności przez dłużnika faktora faktorant uzyskuje pozostałą część zapłaty z wystawionej faktury.

Umowa faktoringowa jest umową nienazwaną i można ją zawrzeć na podstawie zasad swobody umów zgodnie z art. 353 KC. Zwykle umowa zawierana jest na czas nieokreślony, a samo zawarcie umowy nie wymaga weryfikacji przedsiębiorcy pod względem zdolności kredytowej. Zawarcie umowy wymaga poinformowania kontrahentów przedsiębiorcy, ponieważ na tej podstawie prawa regulacji wierzytelności spoczną na faktorancie.

Decydując się na faktoring, przedsiębiorca może zapewnić swojej firmie większą płynność finansową dzięki uzyskiwaniu szybszych płatności z wystawianych faktur o odroczonym terminie płatności. Faktoring działa nieco jak kredyt kupiecki udzielany odbiorcom przedsiębiorcy. Dla firmy faktoringowej jest to sposób na nabycie krótkoterminowych i nieprzeterminowanych wierzytelności pieniężnych w zamian za niewielki procent od każdej zdobytej wierzytelności.

Faktor odkupuje faktury od faktoranta, a następnie przekazuje na wskazane przez niego konto środki należne z danej faktury pomniejszone o własną, ustalaną indywidualnie z faktorantem, prowizję.

Faktoring to świetny sposób na zachowanie płynności finansowej dla firm, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności i które poszukują rzetelnego sposobu na ich wyegzekwowanie. Dzięki wdrożeniu faktoringu przedsiębiorcy mogą uchronić swoją działalność przed niewypłacalnymi kontrahentami zaburzającymi cashflow w firmie, który może narazić przedsiębiorstwo na problemy finansowe.

Wyróżnia się trzy rodzaje faktoringu

Podstawowym wyróżnikiem umów faktoringowych jest kryterium konsekwencji, które determinuje brak płatności wierzytelności przez ich nabywcę. Ze względu na ten aspekt wyróżnia się faktoring: właściwy, niewłaściwy i mieszany.

Faktoring właściwy

W przypadku tego rodzaju faktoringu faktorowi nie przysługują żadne roszczenia regresowe o zwrot niespłaconych kwot przez nabywcę wierzytelności. Faktor (firma faktoringowa) przejmuje całe ryzyko niewypłacalności dłużnika, a w zamian za przekazanie wystawionej faktury przez faktoranta (przedsiębiorcę), faktor przelewa środki pieniężne na jego konto.

Faktoring niewłaściwy

Faktoring niewłaściwy pozwala firmie faktoringowej uzyskać roszczenia względem dłużnika o zwrotną cesję wierzytelności wraz ze zwrotem niewypłaconych przedsiębiorcy środków. Firma faktoringowa nie przejmuje ryzyka braku płatności ze strony dłużnika. Jeśli dłużnik nie opłaci faktury, wówczas przedsiębiorca musi zwrócić środki uzyskane od firmy faktoringowej.

Faktoring mieszany

Faktoring mieszany pozwala firmie faktoringowej dochodzić roszczeń od przedsiębiorcy zgodnie z określonymi w umowie okolicznościami. Zwykle jednak w przypadku faktoringu mieszanego faktor nie uzyskuje regresu w sytuacji, gdy dłużnik nie opłaci faktury. W pozostałych wypadkach faktor może liczyć na możliwość dochodzenia roszczeń.

Inne rodzaje faktoringu

Poza tymi trzema rodzajami faktoringu można wyróżnić także faktoring krajowy, w których relacje między stronami umowy mają charakter krajowy, a także faktoring eksportowy, który dotyczy współpracy między krajowej.

Należy także wymienić dodatkowe usługi faktoringowe, które mogą wchodzić w zakres umowy między przedsiębiorcą i firmą faktoringową. Należą do nich:

  • ubezpieczenie umowy faktoringowej w przypadku niewypłacalności dłużnika (faktoring ubezpieczony),
  • nabywanie wierzytelności na wniosek dłużnika (faktoring odwrócony),
  • programy finansowania dedykowane dostawcom przedsiębiorców (lojalnościowe programy faktoringowe).

Kiedy warto zdecydować się na faktoring?

Faktoring staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla kredytu dla przedsiębiorców, którzy chcą zachować płynność finansową, jednocześnie nie dysponują zdolnością kredytową lub nie chcą się zadłużać. Dzięki faktoringowi możliwe jest:

  • uzyskanie stałego dopływu kapitału obrotowego,
  • poprawienie płynności finansowej,
  • uzyskanie szybkiego dostępu do środków finansowych,
  • wydłużenie terminu płatności za sprzedaż towarów i usług,
  • przeniesienie ryzyka niewypłacalności dłużnika na firmę faktoringową.

Faktoring sprawdzi się w przypadku firm nieposiadających zdolności kredytowej, przez co niemogących wypracować sobie płynności finansowej. Z tej formy umowy skorzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy mają problem z nierzetelnymi kontrahentami niespłacającymi swoich należności w terminie.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.