Strona główna » Czy w czerwcu FED podniesie stopy procentowe?

Czy w czerwcu FED podniesie stopy procentowe?

autor Redakcja
0 komentarze

Do posiedzenia Rezerwy Federalnej zostało jeszcze 26 dni, ale po ostatnich wydarzeniach makroekonomicznych oraz politycznych warto zastanowić się nad tym pytaniem i jego konsekwencjami dla funduszy inwestujących w akcje amerykańskie. Szansę na podwyżkę stóp procentowych można ocenić na kilka sposobów. W naszej opinii najlepiej obserwować rynek kontraktów na stopę procentową. Na podstawie notowań tychże kontraktów wyznaczane jest prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA.

W marcu i kwietniu rynek ocenił szansę podwyżki na 50%

Zanim przejdziemy do ostatnich wydarzeń kilka słów o tym, co wydarzyło się w marcu i kwietniu. Jeszcze na początku marca prawdopodobieństwo podwyżki kształtowało się na poziomie 38%. Po dobrych danych z amerykańskiej gospodarki zaczęło wzrastać nawet do 67%, na początku kwietnia, by zakończyć ten miesiąc z wynikiem 50,7%. Średnio przez te dwa miesiące szansa na podwyżkę stóp wynosiła ok. 50%.

Donald Trump + FED i wszystko jasne

Pod koniec kwietnia odbyła się konferencja prasowa administracji Donalda Trumpa, na której mówiono o planach reformy podatkowej. Inwestorzy spodziewają się, że ta reforma pobudzi wzrost gospodarczy, w wyniku czego przyśpieszy ścieżka inflacyjna i szybciej wzrosną stopy procentowe. Błyskawicznie skoczyło prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych do 73,8%. W kolejnym tygodniu na posiedzeniu FOMC uznał, że spowolnienie wzrostu jest tylko przejściowe. To sformułowanie jest korzystne, gdyż wskazuje, że nic się nie zmieniło w intencjach FOMC w kwestii ścieżki podwyżek stóp. Inaczej mówiąc podwyżka w czerwcu jest jak najbardziej możliwa. Po tym oświadczeniu prawdopodobieństwo wzrosło do 83%.

Jaki wpływ na akcje amerykańskie będzie miała podwyżka stóp procentowych?

Jak już zostało wspomniane na początku tego artykułu do najbliższego posiedzenia FED mamy jeszcze 26 dni. W tym czasie może zadziałać jeszcze wiele innych czynników, które wpłyną na wyceny amerykańskich giełd. Z jednej strony mamy lepsze od oczekiwań wyniki amerykańskich spółek, z drugiej rosnące napięcia na scenie politycznej.

Decyzja, jaką podejmie Komitet 14. czerwca z pewnością wpłynie na amerykańskie (również globalne) akcje. Z dużym wyprzedzeniem zaczynamy śledzić fundusze akcji amerykańskich. Gdybyśmy nie zwracali uwagi na inne czynniki w teorii podwyżka stóp procentowych będzie miała negatywne konsekwencje dla rynku akcji. Z drugiej strony nie można powiedzieć o gospodarce USA, że jest przegrzana i należy zacząć ją gwałtownie schładzać. Ścieżka powolnego podnoszenia stóp w USA, jaką przyjęła Rezerwa Federalna nie wpływa negatywnie na akcje. Rośnie zatrudnienie, poprawiają się nastroje amerykańskiego konsumenta, a dolar traci na wartości. Są to idealne warunki dla amerykańskich przedsiębiorstwa na kontynuacje wzrostów.

Ryzyka przeceny czają się zupełnie gdzie indziej

To nie działania Rezerwy Federalnej zapoczątkują przecenę na amerykańskiej giełdzie. Więcej szans, na bycie punktem zapalnym, ma prezydent Trump. Po ostatnich rewelacjach o naciskach Donalda Trumpa na byłego szefa FBI inwestorzy ograniczyli swoje zaufanie do prezydenta, który ostatnio nie ma dobrej prasy. Główne dzienniki zza oceanu donoszą, że przypadkowo zdradził Rosjanom tajne informacje przekazane przez obce agencje wywiadowcze. Już pojawiły się głosy nawołujące do odwołania Donalda Trumpa z funkcji prezydenta, nawet z jego macierzystej partii. Wprawdzie do tego droga bardzo daleka, ale widać znaczący spadek zaufania do prezydenta. Takie rewelacje wprowadzają chaos na rynki i inwestorzy unikają ryzykownych aktywów na rzecz np. złota.

Gospodarka USA ma się bardzo dobrze i nawet stopniowe podnoszenie stóp procentowych przez FED nie powinno wpłynąć negatywnie na giełdy. Zapowiedź przeceny będziemy szukać na razie zupełnie gdzie indziej. Na bieżąco będziemy informowali o ryzykach, jakie mogą pojawić się na rynku akcji amerykańskich. Chcesz być na bieżąco z notowaniami funduszy akcji amerykańskich? Obserwuj najwyżej przez nas ocenione fundusze:
Pioneer Akcji Amerykańskich (Pioneer Walutowy FIO),
ING BSK Indeks S&P 500 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO),
Fidelity America Fund A-ACC-PLN hedged,
NN (L) Spółek Dywidendowych USA (NN SFIO).

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.