poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Posiedzenie OPEC w centrum uwagi

Posiedzenie OPEC w centrum uwagi

by Redakcja
0 comment

Bieżący tydzień jest bogaty w wydarzenia makroekonomiczne. Poznamy m.in. dane PMI ze świata, a także PKB m.in. USA i Niemiec. Z 4. na świecie gospodarki świata poznamy także indeks Ifo. Ponadto opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC, a także odbędzie się posiedzenie OPEC w Wiedniu. Zapraszamy na naszą cotygodniową prognozę makroekonomiczną.

Dane PMI prognozują gospodarczą przyszłość

Dane PMI zarówno dla przemysłu, jak i usług, opublikowane zostaną we wtorek. Kraje, jakie są brane pod uwagę to liczące się na świecie gospodarki, a są nimi: Francja, Niemcy, Strefa Euro oraz USA. Przykładowo prognoza PMI dla przemysłu w Stanach wynosi 53, co byłoby solidnym odczytem. Zasadniczo odczyty powinny być dobre i wskazywać na wzmożoną ekspansję gospodarczą.

Dobre dane z Niemiec w zasięgu ręki

We wtorek poznamy także niemniej istotny odczyt, jakim będzie finalny odczyt PKB Niemiec, czyli 4. Światowej gospodarki, za I kw. 2017 r. Prognoza zakłada wzrost kwartalny na poziomie 0,6%, a w ujęciu rocznym 1,7%. Na tle historycznych odczytów powinien to być zadowalający wynik. Dodatkowo w tym samym dniu, poznamy indeks instytutu Ifo za maj. Obok, ZEW-u (mniej istotny od Ifo) jest to wskaźnik nastrojów mający dużą wartość prognostyczną. Liczymy tutaj na solidny odczyt. W tym kontekście warto obserwować notowania funduszu Investor Niemcy.

Ważne informacje z USA

Z kolei już w środę opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC, czyli Federal Open Market Committee (Komitetu Federalnego ds. Otwartego Rynku). Jest to organ ustalający docelowy poziom podaży pieniądza w USA. Jednym z narzędzi wykorzystywanym przez FOMC w tym celu jest ustalanie wysokości stóp procentowych. Co ważne obecnie rynek wycenia 2,5 podwyżki w 2017 roku, chociaż FED zakłada łącznie 3 podwyżki. Następnie, przy temacie Stanów, w czwartek poznamy zrewidowany PKB annualizowany Stanów Zjednoczonych (największej światowej gospodarki), który według szacunków powinien ukształtować się na poziomie 0,7%. To istotne spowolnienie względem wcześniejszego kwartału oznacza najniższy wzrost gospodarczy od 3 lat. Przypomnijmy, że ambicje Trumpa to tempo wzrostu na poziomie 3%. Jest jednak zbyt wcześnie, żeby tak niski wzrost przypisywać prezydentowi USA, a my liczymy, że te negatywne dane będą przejściowe. Wśród funduszy inwestujących w akcje amerykańskie warto obserwować:
Pioneer Akcji Amerykańskich (Pioneer Walutowy FIO),
ING BSK Indeks S&P 500 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO),
Fidelity America Fund A-ACC-PLN hedged,
NN (L) Spółek Dywidendowych USA (NN SFIO).

Czy OPEC przedłuży cięcie produkcji ropy?

W końcu, w czwartek tj. 25 maja, odbędzie się kluczowe w obecnym miesiącu dla cen ropy posiedzenie OPEC w Wiedniu. Dla cen czarnego złota pozytywną przesłanką jest fakt, iż OPEC i Rosja są zdeterminowane, by zredukować zbyt wysokie globalne zapasy ropy naftowej, nawet jeżeli oznacza to rezygnację z utrzymania udziału w rynku. Zasadniczo kraje OPEC są też za przedłużeniem działania cięć dostaw jeszcze przez 9 miesięcy od czerwca. Jest to czynnik prowzrostowy dla cen ropy. Dodatkowym pozytywnym impulsem, byłoby już 7. z rzędu zmniejszenie zapasów ropy typu Crude w Stanach Zjednoczonych. Wzrosty cen ropy miałyby z pewnością pozytywne przełożenie na fundusz PKO Surowców Globalny.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.