Strona główna » Czemu milennialsi nie potrafią oszczędzać?

Czemu milennialsi nie potrafią oszczędzać?

autor Redakcja
0 komentarze

Choć wśród Polaków rośnie świadomość finansowa, milennialsi wciąż nie potrafią oszczędzać. Wielu z nich nie zdaje sobie nawet sprawy ze swojego zadłużenia. Według badań National-Nederlanden jedynie co trzeci milennials zbiera środki na swoją emeryturę. Czemu milennialsi nie potrafią oszczędzać i jakie przeszkody napotykają na swojej finansowej ścieżce?

Dlaczego milennialsi nie potrafią oszczędzać?

Rosnące koszty edukacji

Pokolenie milenium to najlepiej wykształcone pokolenie w Polsce. Podstawowym problemem, który utrudnia oszczędzanie, są rosnące koszty edukacji oraz zadłużanie się z tytułu kredytów studenckich. Rodzice chętnie wysyłają swoje dzieci do lepszych szkół w dużych miastach, jednak w zdecydowanej większości przypadków nie są w stanie samodzielnie utrzymać dzieci. Zamiast więc zadłużać się kredytem studenckim z myślą o lepszym starcie dziecka, warto rozważyć zawczasu budowanie prywatnych oszczędności.

Rosnące zadłużenie na karcie kredytowej

Zadłużenie przeciętnego Polaka stale rośnie i niemożliwe jest budowanie prywatnych oszczędności z rosnącym długiem. Zdobycie karty kredytowej jest obecnie niezwykle łatwe, a spłata z niej długu może okazać się trudna, zwłaszcza przy rosnących stopach procentowych oraz wysokich limitach kart.

Stagnacja płac

Koszty życia wzrastają regularnie, a co gorsza wysokość płac stabilizuje się. Choć milennialsi są dobrze wykształceni, wielu z nich nie może znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie. Ogranicza to możliwość zarobienia większej ilości pieniędzy.

Niska stawka emerytalna

Poprzednie pokolenia korzystały z solidnych planów emerytalnych zapewnianych przez państwo i pracodawców. Pokoleniu milennialsów brakuje takich rozwiązań, co może znacząco utrudnić oszczędzanie. Co więcej, niska emerytura zapewniana przez ZUS nie nastraja pozytywnie. Ponad 260 tys. osób w kraju pobiera emeryturę poniżej minimalnego progu – 1 tys. zł brutto. Zdecydowanie nie warto podejmować ryzyka i liczyć na godną emeryturę z ZUS.

Brak zrozumienia finansowego

Wciąż wielu przedstawicieli pokolenia milenium nie wie, jak funkcjonują finanse i w jaki sposób gromadzić bogactwo. Problemem jest brak zrozumienia finansowego. Zdecydowanie warto się edukować pod tym względem. Dzięki zdobywaniu wiedzy można zmniejszyć koszty, wybierać efektywne rozwiązania i unikać ryzykownych inwestycji, które mogą mocno uszczuplić kapitał. Rozpoczynając naukę, warto skorzystać z profesjonalnych materiałów szkoleniowych Targeto, które w przystępny sposób przedstawią zagadnienia dotyczące budowania finansowej przyszłości.

Podsumowanie

Millennialsi zdecydowanie mogą oszczędzać. Potrzebują jedynie odpowiedniej pomocy w zakresie edukacji finansowej, ograniczenia niepotrzebnych wydatków (takich jak m.in. karty kredytowe), a także wyboru efektywnych rozwiązań pozwalających im na skuteczne gromadzenie kapitału. Idealnym rozwiązaniem dla pokolenia milenium, które raczej nie może liczyć na emeryturę z ZUS, są konta emerytalne IKE i IKZE. Oszczędności i inwestycje w ramach IKE i IKZE zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych, a wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania. Za ten rok wpłacając maksymalny limit na IKZE można otrzymać nawet 1 706 zł. Tu pokazujemy, gdzie najlepiej założyć IKZE.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.