Nazwa fundusz dywidendowy dla polskiego inwestora może być myląca. Kryją się pod nią wyobrażenia o tym, w jaki sposób dochodowe przedsiębiorstwa chętnie i regularnie dzielą się wysokimi zyskami z inwestorami. Takie rozwiązania powstawały w krajach o bardziej rozwiniętych rynkach finansowych niż Polska np. USA czy Niemcy. Na lokalnym rynku jest jednak zupełnie inaczej. Rodzime otwarte fundusze inwestycyjne nie dzielą się otrzymaną dywidendą z inwestorami. Jak zatem wygląda realizacja inwestycji w funduszach dywidendowych i kto odpowiada za ich imponujące wyniki?
Fundusze, inwestujące na polskim rynku
Funduszy, które inwestują głównie w akcje polskich spółek dywidendowych jest kilka: PZU Akcji Spółek Dywidendowych, UniAkcje Dywidendowy, AXA Akcji Spółek Dywidendowych oraz Investor Akcji Dużych Spółek Dywidendowych. Kolejność, w jakiej zostały podane nie jest przypadkowa. Wynika to z pozycji, jakie zajmują w Rankingu Targeto. Jest ona zależna od jakości zarządzania funduszami przez TFI. Fundusz z oferty PZU TFI jest na podium i wyprzedza wszystkie fundusze akcyjne. W ciągu 12 miesięcy wyniki wymienionych funduszy zawierały się w przedziale +25,03% do – 6,93%. W tym czasie indeks WIG spadł o 5,53%.
Bank, energia i ropa dają zarobić tylko w zespole
Po prześledzeniu informacji, dostępnych w szczegółach funduszu na Targeto.pl, takich jak m.in. sprawozdanie finansowe – uwagę przyciągają informacje o trzech spółkach: PGE, PKO BP i PKN Orlen. O ile PKN ORLEN zarobił od 2015 do połowy 2016 roku ponad 45%, to dwie pozostałe spółki straciły blisko 35% każda! Nie dziwi tak dobry wynik Orlenu, ponieważ nawet spadające ceny ropy nie przeszkodziły zwiększeniu marży ze sprzedaży i handlu paliwami. Zespół odpowiedzialny za fundusz PZU Akcji Spółek Dywidendowych dostrzega duży potencjał w tym rynku, ponieważ zwiększył zaangażowanie w PKN ORLEN z 5,67% w 2015 roku do 8,34% w połowie 2016 roku.
Inwestorów może dziwić duże zaangażowanie portfela w PKO BP i PGE. Są to spółki z dużym udziałem Skarbu Państwa. Cena ich akcji nie musi wynikać z silnych fundamentów i możliwości wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Częściej na wycenę wpływają ustawy, które szykują rządzący. Duże znaczenie mogą mieć również wypowiedzi polityków. Jedno jest w nich pewne. Jeśli płacą dywidendę, to jest ona wysoka. Skarb Państwa co roku wpisuje do ustawy budżetowej przychody z dywidendy ze spółek, których jest akcjonariuszem.
Aktywny zarządzający
Można zadawać sobie pytanie: w jaki sposób fundusz osiągnął taki wynik przy silnych spadkach PKO BP i PGE? Odpowiedzią jest doskonałe zarządzanie pozycją. Osobą odpowiedzialną za świetny wynik funduszu jest Piotr Bień, który z PZU związany jest od października 2014 roku. Codziennie podejmuje dziesiątki decyzji czy dokupić akcje tych spółki, czy może je zredukować. Nawet przy spadającym kursie znajduje odpowiednie momenty do zawierania nowych transakcji.
Rynek NewConnect napędza zyski
Nie tylko duże spółki generują bardzo dobre wyniki tego funduszu. Jest kilka innych, ciekawych pozycji. Należy do nich spółka Bloober Team z rynku New Connect. To firma produkująca gry na światowy rynek. Wydawcy gier komputerowych są na radarze inwestorów od sukcesu Wiedźmina i CD Projekt. Znalezienie takiej perełki przyniosło funduszowi PZU Akcji Spółek Dywidendowych od początku 2015 roku ponad 166% zysku! Dodatkowo Spółka Bloober Team w 2016 roku chce przenieść się na główny parkiet giełdy warszawskiej, co niewątpliwie zwiększy jej atrakcyjność wśród inwestorów.
Spółki dywidendowe – bezpieczniejsza forma inwestowania w akcje
O spółkach dywidendowych mówi się, że w trakcie hossy zarabiają mniej niż pozostałe walory, a podczas bessy tracą mniej niż inne akcje. Indeks WIG w ciągu ostatnich 2 lat jest w trendzie spadkowym. Natomiast fundusz PZU Akcji Spółek Dywidendowych wzrostowym. Jak wysoki wynik osiągnie, kiedy w końcu WIG wejdzie w trend wzrostowy? Z pewnością warto dodać ten fundusz do obserwowanych i ustawić alerty wycen, żeby być na bieżąco z rozwojem sytuacji.
Sygnał nie jest ofertą, czy rekomendacją (w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców) kupna bądź sprzedaży funduszy inwestycyjnych, ani nie stanowi zachęty do żadnej działalności inwestycyjnej.Sygnał został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Opinie wyrażone w sygnale nie są skierowane do konkretnego typu inwestora. Aktywa inwestycyjne, rynki inwestycyjne oraz strategie mogą nie być odpowiednie dla każdego inwestora. Niniejszy materiał jest przeznaczony dla nieokreślonego odbiorcy, ponieważ nie uwzględnia celów, potrzeb ani sytuacji finansowej inwestora. Należy pamiętać, że wynik z inwestycji może podlegać wahaniom i może zarówno wzrastać, jak i spadać. Z tego względu inwestor może wypłacić mniej, niż wpłacił. Należy zwrócić uwagę na daty dokumentu, ponieważ mogą zawierać informacje ważne tylko w tych datach i nie powinny być uwzględnianie później.