Główni przedstawiciele branży diamentowej, tacy jak De Beers i Petra Diamonds, od dłuższego czasu wskazują na poprawę sytuacji na rynku diamentów w perspektywie długoterminowej. Jednak w krótkim terminie dostrzegają znaczną presję na rynku. Potwierdzają to kolejne tygodnie, w których obserwuje się spadki cen diamentów od 0,2 do 0,8% w przypadku najmniejszych diamentów o gorszej czystości i słabszych parametrach koloru.
Źródło: Rapaport.com
Podejmowane są inicjatywy mające na celu odwrócenie trudnej sytuacji rynkowej, ale ich wpływ na ceny diamentów będzie opóźniony. Kluczowym działaniem jest wydłużony przestój produkcji w Indiach. Na przykład Kiran Gems, największy na świecie producent naturalnych diamentów, wstrzymuje produkcję na 10 dni od 18 sierpnia, podczas gdy zwykle pracownicy mają pięciodniową przerwę. Inne firmy również przedłużają swoje sezonowe wakacje.
W odpowiedzi na działania indyjskiego przemysłu, De Beers poinformował, że odracza sprzedaż w sierpniu i łączy ją z październikową. Połączona sesja handlowa odbędzie się we wrześniu (od 23 do 27 września). Z kolei Petra Diamonds postanowiła nie organizować sierpniowo-wrześniowego przetargu na surowiec z RPA, odraczając sprzedaż na październikową sesję.
Najważniejsze informacje z 33. tygodnia roku:
Ograniczenia produkcji w Indiach
Indyjski przemysł diamentowy tradycyjnie wykorzystuje okresy urlopowe do resetowania rynku. Głównym okresem na to jest Święto Diwali, podczas którego fabryki zamykają się na różny czas, zależnie od poziomu popytu. Choć sierpniowe zamknięcia są mniej znaczące, obejmują Dzień Niepodległości 15 sierpnia oraz inne święta. W tym roku, ze względu na wysokie zapasy i niskie ceny, przemysł intensywnie wykorzystuje te przestoje. Na przykład Kiran Gems, największy na świecie producent naturalnych diamentów, zawiesza produkcję na 10 dni od 18 sierpnia, mimo że zwykle pracownicy mają pięciodniową przerwę. Inne firmy również przedłużają swoje sezonowe wakacje.
Działania mające na celu redukcję zapasów poprzedzają sierpniową przerwę. Fabryki w Surat ograniczyły produkcję nawet o połowę w lipcu i pierwszym tygodniu sierpnia w porównaniu z rokiem ubiegłym, jak oszacowali dyrektorzy w środę. Kiran Gems również zmniejszył produkcję o 50% w tym samym okresie, poinformował Dinesh Lakhani, dyrektor globalny. Na rynku zauważalne jest mniejsze zapotrzebowanie na diamenty, co skłania firmy do dostosowania się do wymagań kupujących. Skorzystały one z większej elastyczności De Beers podczas lipcowego przetargu, przy czym sprzedaż szacowana jest na znacznie poniżej 200 milionów dolarów.
Petra Diamonds zrezygnowała z sierpniowo-wrześniowego przetargu na surowiec z RPA, przesuwając sprzedaż na październik. Alrosa również sprzedała mniejsze wolumeny podczas ostatniej sesji handlowej, jak podają źródła rynkowe. De Beers poinformowało o przesunięciu sprzedaży z sierpnia na wrzesień i połączeniu jej z październikową sesją handlową, która odbędzie się od 23 do 27 września. Działania te są związane z ograniczaniem produkcji w Indiach.
Strata Mountain Province w drugim kwartale
Mountain Province odnotowało stratę w drugim kwartale z powodu znacznego spadku cen surowca diamentowego i osłabienia lokalnej waluty. Firma, która prowadzi kopalnię Gahcho Kué w Kanadzie, zarejestrowała stratę netto w wysokości 6,5 mln CAD (4,7 mln USD) za trzy miesiące kończące się 30 czerwca, podczas gdy w tym samym okresie poprzedniego roku osiągnęła zysk 17,3 mln CAD (12,6 mln USD). Strata była głównie wynikiem słabego rynku diamentów, ponieważ średnia cena spadła o 39% do 102 CAD (74 USD) za karat. Wydobycie rudy o niższej jakości w głębszych częściach kopalni również wpłynęło na wynik, zmniejszając dostępność surowca na sprzedaż. Dodatkowym czynnikiem było osłabienie dolara kanadyjskiego względem dolara amerykańskiego. Przychody za ten okres spadły o 5% rok do roku do 56,8 mln CAD (41,5 mln USD), mimo że wolumen sprzedaży wzrósł o 55% do 557 361 karatów. Produkcja w ciągu trzech miesięcy spadła o 2% do 1,3 mln karatów.
Przychody za pierwszą połowę roku spadły o 22% do 146,3 mln CAD (107,7 mln USD). Zysk netto spadł o 99% do 340 000 CAD (247 499 USD).
Mountain Province posiada 49% udziałów w Gahcho Kué, a De Beers kontroluje resztę.
Chow Sang Sang oczekuje spadku zysków
Chow Sang Sang prognozuje spadek zysku w pierwszej połowie roku z powodu wzrostu cen złota i osłabienia popytu konsumentów. Przewidywany zysk wynosi od 500 mln HKD (64,1 mln USD) do 550 mln HKD (70,5 mln USD) za sześć miesięcy kończących się 30 czerwca, co oznacza spadek o 33% do 40% w porównaniu do 827 mln HKD (106,1 mln USD) z analogicznego okresu ubiegłego roku. Firma tłumaczy pogorszenie wyników spadkiem przychodów ze sprzedaży biżuterii i zegarków z powodu osłabienia nastrojów konsumentów, jako że ceny złota osiągnęły rekordowe poziomy. Dodatkowo wpływ na wyniki miały trudne warunki makroekonomiczne, takie jak wysoka inflacja i wyższe stopy bezrobocia.
Firma poniosła również straty na ponownej ocenie pożyczek sztabkowych, które wzrosły wraz z cenami złota.
Chow Sang Sang odnotował gorsze wyniki w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, kiedy to napływ turystów do Hongkongu po ponownym otwarciu granicy z Chinami na początku 2023 r. zwiększył sprzedaż.
Petra przesuwa sierpniowy przetarg
Petra Diamonds, reagując na słabość rynku, postanowiła przełożyć zaplanowany na okres sierpień-wrzesień, aby ograniczyć nadmiar surowca diamentowego na rynku.
„Podjęliśmy proaktywną decyzję o odroczeniu nadchodzącego przetargu z naszych południowoafrykańskich operacji, aby wesprzeć działania podjęte przez głównych producentów w celu ograniczenia dostaw w tym słabszym okresie popytu” — powiedział dyrektor generalny Petry Richard Duffy.
Petra posiada dwa południowoafrykańskie złoża diamentów — Cullinan i Finsch — po sprzedaży kopalni Koffiefontein firmie Stargems w kwietniu. Firma nadal planuje sprzedawać surowiec ze swojej kopalni Williamson w Tanzanii
Petra ma nadzieję, że wstrzymanie dostaw surowca przyniesie krótkoterminowe korzyści cenowe w nadchodzącym sezonie świątecznym.
„Oczekujemy, że dyscyplina dostaw, wraz z oczekiwanym sezonowo silniejszym popytem w miarę zbliżania się sezonu świątecznego, zapewni pewne wsparcie cenowe w dalszej części roku kalendarzowego” — dodał Duffy. „Nasze ostatnie kroki w celu stworzenia silniejszego bilansu zapewniły nam elastyczność w zakresie terminów przetargów, aby reagować na panujące warunki rynkowe, a także dysponujemy odpowiednią płynnością, w tym dostępnymi i niewykorzystanymi saldami w ramach naszego istniejącego odnawialnego kredytu, aby sfinansować nasze zapotrzebowanie na kapitał obrotowy”.
Petra połączy dwa przetargi w jeden, który odbędzie się w październiku.