poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » Przegląd ofert FIZów opartych o rynek nieruchomości – ile i na czym można zarobić?

Przegląd ofert FIZów opartych o rynek nieruchomości – ile i na czym można zarobić?

autor Redakcja
0 komentarz

Inwestycje na rynku nieruchomości cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Na polskim rynku są obecnie dostępne 24 Zamknięte Fundusze Inwestycyjne związane z inwestowaniem w nieruchomości. Ten produkt to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą inwestować na rynku nieruchomości, a nie koniecznie chcą brać na siebie obowiązek utrzymania i zarządzania najmem.

Zarządzający funduszami widzą potencjał w tym rynku. Tylko w tym roku powstało 7 Zamkniętych Funduszy Inwestycyjnych. Najwięcej z nich, bo aż 4 należą do Trigon TFI. Warto poznać wyniki tych produktów bliżej.

Zyski z lokali handlowych, usługowych i biurowych

Inwestorzy, którzy chcą swój kapitał pomnażać na nieruchomościach komercyjnych w największych miastach Polski, powinni zwrócić uwagę na oferty funduszy zamkniętych, które w swoim portfelu mają np. lokale użytkowe, o charakterze handlowo-usługowym, czy nowoczesne obiekty biurowe. Inwestowanie w tego typu część rynku nieruchomości, już następnego dnia generują dochód. Wśród interesujących ofert można wyróżnić: Agio Nieruchomości Komercyjnych FIZ AN, Reino Dywidenda 2 FIZ, PZU FIZ Sektora Nieruchomości 2, czy Skarbiec Dochodowych Nieruchomości FIZAN.

Zyski z kamienic, mieszkań pracowniczych i działek budowlanych

Nie tylko rynek nieruchomości komercyjnych przynosi zyski. Dzięki ofertom niepublicznym funduszy zamkniętych możliwe jest także inwestowanie m.in. w kamienice przeznaczone do rewitalizacji. Zyski z wynajmu lokali w odnowionych kamienicach można osiągnąć inwestując m.in. w Kompleksowe Rewitalizacje i Odbudowa Polskich Kamienic FIZAN, Kompleksowe Rewitalizacje i Odbudowa Polskich Kamienic II FIZAN. Ciekawym sposobem pomnażania majątku na rynku nieruchomości są też inwestycje w mieszkania dla pracowników sezonowych, pacjentów szpitali i ich rodzin. Na tej części rynku nieruchomości można inwestować dzięki certyfikatom funduszu zamkniętego Sirius Link FIZAN.

Popularnym sposobem na generowanie zysku z aktywności deweloperów jest inwestowanie w ofertę funduszy zamkniętych, które inwestują także w grunty np. kupując działki pod budowę mieszkań. Jak wiemy, potrzeby mieszkaniowe Polaków wciąż rosną. Na tych potrzebach można zarobić inwestując w certyfikaty funduszu zamkniętego Murapol HRE FIZAN lub PKO Nieruchomości Komercyjnych FIZAN.

Zyski ze spółek i innych instrumentów finansowych

Poprzez fundusze zamknięte możliwe jest także inwestowanie w inne instrumenty, jak np. obligacje spółki SPV ANP Sp. z o.o. Taki portfel ma np. Aria Nieruchomościowo-pożyczkowy FIZAN, czy też w inne fundusze zamknięte np. GO FUND FIZ SUBGO FUND WIERZYTELNOŚCI. W ten fundusz zamknięty zainwestować można dzięki GO Fund Property FIZ. To także fundusz, który w naszej tabeli zarobił aż 11,17% w rok i stoi na podium.

Jest także część funduszy, która nabywa udziały w spółkach związanych z rynkiem nieruchomości. Tę grupę reprezentują fundusze zamknięte, inwestujący w akcje firmy Investor Property sp. z o.o. Są to Inproperty FIZ oraz Investor Property FIZ. Niestety z naszego przeglądu wynika, że w ostatnim roku przyniosły stratę odpowiednio -7,96% oraz -3,93%.

Nawet 11% zysku w rok na rynku nieruchomości – bez posiadania nieruchomości

Pomimo zauważalnego potencjału, nie każdy zarządzający jest w stanie tak dobrać aktywa inwestycyjne, aby inwestorzy zarabiali. W poniższej tabeli przedstawiamy hipotetyczny zysk zainwestowania 200 000 zł w poszczególne fundusze rok temu.

Hipoteczny zysk (stopa zwrotu) zainwestowania 200tys. w fundusze FIZ nieruchomości

Stopa zwrotu z 12mc. na dzień 26.10.2017, źródło: opracowanie własne

Na polskim rynku od pewnego czasu funkcjonuje HRE Murapol FIZ AN. Towarzystwo, które nim zarządza szacuje, że osiągnie 9% stopę zwrotu w skali roku. To oznaczałoby, że w ciągu 3 lat oczekiwany, szacowany wzrost wyniesie 27%. To rozwiązanie nie ma jeszcze dość długiej historii, aby mogło trafić do naszego zestawienia. Jeśli zainteresowało Cię inwestowanie na rynku nieruchomości poprzez produkty kapitałowe – pod tym linkiem znajdziesz możliwość kontaktu z doradcą, który odpowie na Twoje pytania i przedstawi szczegóły aktualnych ofert.

Podana stopa zwrotu jest minimalna, jaką deweloper chce przekazać. Oczekiwaną jest 8-9% w skali roku, czyli jakieś 26-29% w ciągu 3 lat. Gdyby rzeczywiście tyle udało się wypracować to FIZ, przygotowany przy współpracy Heritagere Real Estate i Murapolu, znalazłby się w czołówce naszego rankingu. Będziemy obserwowali tę ofertę.

Wszystkich zainteresowanych podobnymi przeglądami produktów opartych o rynek nieruchomości zachęcamy do pozostawienia adresu e-mail w formularzy kontaktowym. Wówczas najświeższe informacje o nowych produktach trafią wprost na e-mail. Dla wszystkich zainteresowanych tematem inwestowania na rynku nieruchomości przekazujemy także w pierwszej wiadomości nasz Raport o rynku deweloperów w Polsce.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.