Strona główna » Jak inwestować w diamenty?

Jak inwestować w diamenty?

autor Redakcja
0 komentarze

Inwestowanie w diamenty staje się coraz bardziej popularną formą lokowania środków. Diamenty są aktywami wykorzystywanymi w celu dywersyfikacji portfela, a także zabezpieczenia majątku. Kamienie szlachetne zaliczają się do inwestycji alternatywnych, których cena rośnie  stabilnie w czasie. Inwestorzy chętnie kupują diamenty, ponieważ są to aktywa namacalne. Podobnie jak nieruchomości, czy złoto przyciąga ich antyinflacyjny charakter kamieni szlachetnych. Przed kupnem diamentów inwestor powinien odpowiednio przygotować się do ich zakupu i poznać podstawowe zasady obrotu kamieniami szlachetnymi. Tylko wtedy inwestycja może przynieść oczekiwane rezultaty.

Diamenty – drogocenne cuda natury

Diamenty to przede wszystkim kamienie wykorzystywane w branży jubilerskiej biżuteria taka jest przedmiotem pożądania niejednej kobiety. Jednocześnie stały się one sposobem na lokowanie kapitału i inwestowanie. Przed podjęciem decyzji o zakupie diamentu warto zdobyć nieco wiedzy na temat tych kamieni szlachetnych. Każdy diament jest niepowtarzalny, szanse na znalezienie dwóch identycznych okazów są wręcz zerowe. Aby ocenić jego wartość, trzeba poznać podstawowe zasady, które wykorzystują eksperci. Choć dla laika dwa diamenty mogą wyglądać identycznie, często różnią się poszczególnymi parametrami lub np. wewnętrznymi niedoskonałościami. Przyglądając się kamieniom w sporym powiększeniu, można dostrzec tzw. inkluzje – w zależności od tego, w którym miejscu się one znajdują, wpływają na wygląd kamienia, a co się z tym wiąże, na jego ostateczną wycenę.

To tylko jeden z przykładów, jak wiele detali należy wziąć pod uwagę, oceniając jakość diamentów. Podstawowa zasada oceny kamieni nazwana została 4C i oznacza konieczność weryfikacji 4 parametrów diamentu: cut (szlif), clarity (czystość), colour (kolor), carat (masa). To jednak tylko podstawa, ponieważ kamienie o identycznych cechach mogą różnić się rodzajem i stopniem występowania inkluzji czy tzw. fluorescencji. Inwestorzy, którzy poważnie myślą o inwestowaniu kapitału w kamienie szlachetne, muszą zdobyć niezbędną wiedzę na ich temat. W przeciwnym wypadku ryzykują zakupem diamentów dużo powyżej ceny rynkowej, co oznacza nietrafioną inwestycję i stratę zamiast zysku.

Graf 1. Czym jest 4C?

4C

Najważniejsze zasady inwestowania w diamenty

W celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego należy poznać, a następnie stosować poniższe zasady. Odpowiednie przygotowanie się do zakupu diamentów pomoże podjąć najlepszą decyzję zakupową i uchroni przed utratą kapitału.

Specyfika kamieni szlachetnych

Diamenty są kamieniami szlachetnymi jedynymi w swoim rodzaju, niepowtarzalnymi, trwałymi, odpornymi na działanie czynników chemicznych, termicznych. Dodatkowo ich wartość sukcesywnie rośnie – wyjątkowe diamenty nie podlegają procesowi inflacji, dlatego mogą być doskonałym zabezpieczeniem w czasach kryzysów. Każdy kamień musi być oceniany indywidualnie, ekspert bierze pod uwagę każdy najmniejszy szczegół.

Nie wszystkie diamenty będą dobrą okazją inwestycyjną. Bezbarwne diamenty o jakości jubilerskiej i wyjątkowych parametrach mają szansę na wzrost wartości w przyszłości i mogą być przedmiotem inwestycji. Diamenty w kolorach fantazyjnych są tak rzadkie i pożądane, że inwestycja w dowolny kolorowy kamień ma największą szansę na zadowalający zwrot. Jednak w zależności od konkretnego koloru oczekiwania co do stopy zwrotu będą inne.

Jak można prawidłowo ocenić jakość diamentu?

Podstawą jest zasada 4C umożliwiająca ustalenie najważniejszych parametrów kamienia. Na tym jednak nie kończy się ocena jego wartości. Osoby specjalizujące się w wycenie diamentów zwracają uwagę na wszelkie zanieczyszczenia, sposób przenikania światła przez kamień, jego fluorescencję itp. Inwestor, który nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat diamentów, nie oceni prawidłowo ich wartości, przez co może narazić się na utratę pieniędzy. W takich sytuacjach lepiej jest skorzystać z fachowej pomocy.

Inwestowanie w diamenty o różnych parametrach

Kolejną ważną zasadą jest dywersyfikacja kolekcji diamentów. Inwestując w kamienie szlachetne, warto wzbogacić swój portfel w diamenty o różnych parametrach masie, czystości, a także kolorze. Taki sposób gromadzenia aktywów pozwala znacznie ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Szczególną uwagę warto zwrócić na diamenty fantazyjne, czyli kolorowe, w przypadku których można liczyć na największe wzrosty w przyszłości. Różnorodność kamieni zwiększa również szanse na znalezienie dla nich nabywcy.

Porównanie ceny kamieni u różnych sprzedawców

Przed zakupem kamienia warto sprawdzić oferty u kilku niezależnych sprzedawców. Ciekawą alternatywą dla punktów stacjonarnych są sklepy internetowe. Bardzo często właśnie w nich można nabyć kamienie w bardzo atrakcyjnych cenach. Kolejną zaletą jest opcja zwrotu towaru, który nie spełni oczekiwań kupującego oraz możliwość odzyskania zainwestowanych pieniędzy. Wiele sklepów online oferuje zakupy na raty, w tym 0%. Ten kanał sprzedaży cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, ponieważ zakupy przez Internet są łatwiejsze, transakcji można dokonywać bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze. Oferta takich punktów jest atrakcyjniejsza cenowo, z uwagi na to, ze sprzedawcy nie ponoszą dodatkowych kosztów – zatrudnienia sprzedawców, wynajęcia lokalu czy bieżących opłat związanych z nieruchomością.

Każdy inwestor musi pamiętać, że cena takiego samego kamienia może być różna u poszczególnych sprzedawców. Wpływ na nią ma wiele istotnych czynników, chociażby wielkość sprzedaży, obroty, skala działalności itp. Porównanie diamentów o identycznych lub bardzo podobnych parametrach pozwala znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Bez podstawowej wiedzy jest to jednak niemal niemożliwe, dlatego warto korzystać ze wsparcia specjalistów i samemu zdobywać potrzebną wiedzę.

Kamienie najrzadsze są najcenniejsze

Inwestorzy muszą pamiętać, że kamienie najrzadsze są najcenniejsze i najbardziej pożądane na rynku. Do takich należą diamenty w kolorach fantazyjnych, przede wszystkim czerwone, niebieskie, różowe, czy pomarańczowe. Jeśli zatem trafi się okazja nabycia takiego diamentu, warto skorzystać. Najbardziej wartościowe są diamenty kolorowe, ponieważ to kolor przyciąga inwestorów i konsumentów. Kształt, czy inne parametry są istotne dla diamentów bezbarwnych, jednak dopiero przy późniejszej sprzedaży. Inwestując w tego rodzaju kamienie, dobrze jest wybierać najpopularniejsze kształty diamentów – z całą pewnością większym zainteresowaniem będzie cieszył się ten w kształcie brylantu niż serca. Kształt jest o wiele mniej ważny wśród diamentów kolorowych, ponieważ są one bardzo rzadkie.

Certyfikat – gwarancja jakości

Kupując diament, trzeba sprawdzić, czy jest on certyfikowany. Nie bez znaczenia jest także to, która instytucja wystawiła dokument. Na świecie uznanych jest kilka rodzajów certyfikatów – te wystawione przez GIA, IGI, HRD. Należy upewnić się, że parametry na dokumencie rzeczywiście odnoszą się do zakupionego kamienia. Można również, w razie wątpliwości, zażądać ponownej oceny diamentu przez jeden ze  wskazanych powyżej instytutów gemmologiczny.

Graf 2. Przykładowy certyfikat wystawiony przez GIA

certyfikat

źródło: GIA

Kupno diamentów jako inwestycja długoterminowa

Inwestycja w diamenty powinna być traktowana jako lokata długoterminowa. Jeśli inwestor liczy na szybki zysk, musi wybrać inne aktywa. Im dłużej diament pozostaje w posiadaniu danej osoby, tym korzystniej może zostać sprzedany. Szacuje się, że średni czas trwania inwestycji to około 5-7 lat. Oczywiście sporadycznie dochodzi do sytuacji, gdy kamień zostaje korzystnie upłynniony w krótszym czasie, nie należy jednak traktować tych zdarzeń jako reguły. Celem większości inwestorów na tym rynku jest zabezpieczenie kapitału przed inflacją i przekazanie go kolejnym pokoleniom.

Jak szybko sprzedać diament?

Sposobem na szybką sprzedaż diamentu jest wykonanie z niego biżuterii. Taka inwestycja zostaje przeprowadzona najczęściej w ciągu 12 miesięcy, jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Przede wszystkim należy znać trendy panujące na rynku, potrzeby i oczekiwania konsumentów, a także mieć możliwości przygotowania biżuterii – tu potrzeby jest odpowiedni warsztat, umiejętności, wiedza. Rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy firm, które przygotowują biżuterię i znajdują nabywców w zamian za udział w zyskach ze sprzedaży.

Czy warto inwestować w diamentową biżuterię?

Zakup diamentowej biżuterii znacznie powyżej kosztów producenta nie powinien być traktowany jako inwestycja. Trzeba pamiętać, że kamień oprawiony jest dużo droższy niż taki sam luźny diament. Kupując pierścionek, naszyjnik czy kolczyki ponosi się koszty wytworzenia, marży danego sklepu, opłat, które ponoszą sklepy jubilerskie. Biżuteria produkowana przez znane duże sieci jubilerskie może być piękna, ale z powodu wielu dodatkowych kosztów nie powinno się jej traktować jako inwestycji. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy przedmiotem transakcji jest sam kamień – jego zakup to już inwestycja długoterminowa. Oczywiście zawsze można oprawić go, nosić, a następnie w odpowiednim momencie sprzedać. Diamentową biżuterię kupuje się z reguły w celach użytkowych. Może to być dobra inwestycja, ale tylko, jeżeli biżuteria została kupiona w cenie zbliżonej do kosztów producenta.

Parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę – fluorescencja

Jedną z cech diamentów jest fluorescencja. To naturalna zdolność kamienia do świecenia pod wpływem promieni ultrafioletowych. Słabą fluorescencję można dojrzeć, używając lampy UV, silną – nawet oglądając kamień w promieniach słonecznych. Wnętrze diamentu wydaje się świecić na niebiesko, rzadziej na czerwono, pomarańczowo czy zielono. Fluorescencja w diamentach bezbarwnych jest często postrzegana jako zjawisko niekorzystne, dlatego wpływa na obniżenie ceny kamienia. Jedynie na niektórych rynkach, np. rosyjskim, diamenty bezbarwne z poświatą są dobrze oceniane i pożądane przez inwestorów.

Zjawisko to dotyczy 25-35% diamentów bezbarwnych i najczęściej obniża wartość kamieni w kolorach od D do F. Różnica w cenie pomiędzy diamentami z fluorescencją i bez może sięgać nawet 35%. Kamienie świecące na niebiesko wydają się matowe, co sprawia, że są postrzegane jako diamenty gorszej jakości. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku bezbarwnych kamieni o kolorach od J do M, ponieważ fluorescencja może wpłynąć korzystnie na ich wygląd, jakość, a zatem również cenę.

Wykres 1. Wpływ fluorescencji na cenę bezbarwnych diamentów

fluorescencja

źródło: https://www.diamonds.net/Prices/DetailedInfo.aspx

Fluorescencja dotyczy również diamentów kolorowych i często podnosi ich wartość. Barwy wydają się intensywniejsze, zwłaszcza w przypadku diamentów zielonych, żółtych i pomarańczowych. Okazy z czerwoną fluorescencją uznawane są za kolekcjonerskie – występują niezwykle rzadko.

Szlif i czystość diamentów a wartość kamienia

Aby ocenić jakość diamentu, trzeba wziąć pod uwagę tzw. szlif. To najważniejszy parametr kamieni bezbarwnych odpowiadający za sposób rozchodzenia się światła w ich wnętrzu. Nabywca zwraca uwagę, jak diament lśni, iskrzy i mieni się – im lepsze są te parametry, tym bardziej wartościowy kamień. O jego wyglądzie decyduje również symetria i polerowanie – wszystkie wpływają na efekty wizualny (brylancję, dyspersję, scyntylację).

Graf 3. Efekty wizualne oszlifowanego diamentu

diamond-brilliance-fire-scintillation

źródło: https://www.withclarity.com/education/diamond-education/diamond-cut/diamond-brilliance

Oceniając jakość kamienia, uwzględnia się również stopień zanieczyszczenia, czyli niedoskonałości nazywane inkluzjami. Im trudniej je dostrzec lub im są mniejsze, tym większa czystość diamentu. Niektóre z nich uwidaczniają się dopiero przy 10-krotnym powiększeniu, natomiast inne można spostrzec gołym okiem. Jak łatwo się domyślić, najdroższe i najbardziej wartościowe będę diamenty pozbawione tego rodzaju wad – wewnętrznych i zewnętrznych (FL, IF). Tylko 3% kamieni z certyfikatem to diamenty czyste, bez inkluzji.

Kolor i masa też mają znaczenie

Kolejnym istotnym parametrem jest masa, czyli wielkość diamentu. Droższy będzie kamień o masie 2 karatów niż kilka pojedynczych o takiej samej łącznej liczbie karatów. Inwestorzy, szukając diamentów, zwracają również uwagę na kolor. Co więcej, ten parametr dotyczy zarówno kamieni bezbarwnych, jak i fantazyjnych. Diamenty bezbarwne podlegają klasyfikacji według międzynarodowej skali barw, rozpoczynającej się od kategorii D, oznaczającej diament całkowicie bezbarwny do Z oznaczającej diamenty, w których widoczne są barwy żółte lub brązowe.

Graf 4. Skala koloru bezbarwnych diamentów

diamond-color-chart

źródło: GIA

Wybierając kamień kolorowy, należy przyjrzeć się intensywności barwy. Warto też pamiętać, że najdroższe są diamenty czerwone, niebieskie i różowe. Skala wydobycia wszystkich diamentów kolorowych to jedynie 0,01 – 0,1% wszystkich wydobywanych rocznie diamentów. Inwestorzy wiedzą, że zakup tych rzadkich i niezwykle cennych kamieni służy dywersyfikacji portfela, a jednocześnie zwiększa szanse na zysk w przyszłości. Kamienie o kolorach fantazyjnych są bowiem bardzo pożądane na rynku.

Kształt diamentów

Jeśli kamienie kupowane są w celu inwestowania kapitału, najlepiej wybierać najbardziej popularne kształty – będzie to gwarancją łatwiejszego zbytu diamentu. Zasada ta dotyczy kamieni bezbarwnych, ponieważ w przypadku diamentów kolorowych najważniejsza jest barwa. W związku z tym szlifierze podchodzą zupełnie inaczej do pracy z różnymi rodzajami kamieni. Mogą poświęcić nawet 50% masy kamienia bezbarwnego, by uzyskać idealny, pożądany kształt. Obróbka diamentów kolorowych przebiega w taki sposób, by utrata masy była jak najmniejsza, a wydobycie z nieoszlifowanego kamienia koloru, jak największe.

Tabela 1. Wpływ kształtu bezbarwnego diamentu na jego cenę

cena a kształt

źródło: opracowanie własne na podstawie danych sklepów sprzedających luźne diamenty

O czym trzeba pamiętać, inwestując w kamienie szlachetne?

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, nawet jeśli dotyczy aktywów bezpiecznych i trwałych jak diamenty. Brak wiedzy i doświadczenia inwestora może prowadzić do ulokowania kapitału w kamieniach gorszej jakości, co nie przełoży się na oczekiwane zyski. Dlatego tak ważne jest dokształcanie się lub korzystanie z wiedzy ekspertów. Podstawowe błędy, jakie popełniają nabywcy kamieni to:

  • oczekiwanie szybkiego zwrotu z inwestycji, uznawanie kamieni za lokatę krótkoterminową,
  • kupowanie diamentów nieposiadających certyfikatów, których jakość nie została potwierdzona przez odpowiedni organ,
  • budowanie portfela inwestycyjnego składającego się z jednego rodzaju kamieni, niezwracanie uwagi na jego dywersyfikację,
  • kupowanie kamieni w sieciowych sklepach jubilerskich, gdzie ceny są znacznie wyższe, a diamenty mogą być słabszej jakości,
  • brak nawyku porównywania ofert u wielu sprzedawców i wiedzy na temat kształtowania się cen u poszczególnych dystrybutorów,
  • nieznajomość kryteriów oceniania jakości diamentów.

Inwestowanie w diamenty może przynieść zysk, jednak tylko wtedy, gdy nie będzie pochopną decyzją. Liczy się wiedza, znajomość rynku i panujących na nim trendów.

Inwestowanie w diamenty – czy warto?

Diamenty są kamieniami szlachetnymi charakteryzującymi się niezwykłym pięknem i trwałością. Nie bez przyczyny mawia się, że są wieczne. Zawsze były oznaką bogactwa, prestiżu, władzy. Dziś biżuteria z diamentami jest marzeniem niemal każdej kobiety. Klejnoty stanowią doskonały sposób przekazywania majątku kolejnym pokoleniom, można je bez problemu przewieźć przez granicę, łatwo przechowywać.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.