Strona główna » NN Akcji Środkowoeuropejskich – Europa Centralna łakomym kąskiem inwestycyjnym

NN Akcji Środkowoeuropejskich – Europa Centralna łakomym kąskiem inwestycyjnym

autor Redakcja
0 komentarze

Europa Środkowa to jeden z najbardziej zaludnionych regionów Starego Kontynentu liczący wg głównych państw tego rejonu ok. 165 mln ludzi, czyli potencjalnych konsumentów. Do tego obszaru zalicza się również oczywiście Polska, jako jeden z atrakcyjnych rynków wschodzących.

Okazuje się, że obszar ten jest ciekawy nie tylko kulturowo i geograficznie, ale również inwestycyjnie. Tu właśnie lokuje pieniądze swoich klientów Marcin Szortyka w ramach zarządzanego przez siebie funduszu – NN Akcji Środkowoeuropejskich. W praktyce stawia on przede wszystkim na akcje tureckie, polskie i austriackie.

Fundusz NN Akcji Środkowoeuropejskich stawia głównie na… sektor finansowy

To co się rzuca na pierwszy rzut oka jeśli chodzi o przedmiot lokat funduszu, to fakt, iż w inwestycjach tego produktu dominują spółki z branży finansowej stanowiąc ponad 50% alokacji. Największy, bo blisko 10% udział posiada spółka Erste Group Bank AG wywodząca się z Austrii, jeden z największych dostawców usług finansowych w Europie Centralnej i Wschodniej. Firma ta obsługuje 15,7 mln klientów w ponad 2700 oddziałach w 7 krajach.

Na drugim miejscu pod względem wielkości udziału (blisko 5%), znajduje się Akbank t.a.s, jeden z największych banków w Turcji. Bank ten zdobył liczne nagrody, w tym m.in. tytuł najlepszego banku w Turcji przyznany przez Global Finance. W 2011 roku jego łączne przychody wyniosły prawie 7.39 mld USD.

Podium pod względem zaangażowania aktywów funduszu zamyka znana dobrze Polakom Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., również z udziałem prawie 5%. Gwoli przypomnienia jest to polski największy bank uniwersalny założony w 1948 r. W 2014 roku bank zajął 623 pozycję w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 2000 magazynu Forbes.

Fundusz jest więc najbardziej uzależniony od sytuacji w sektorze finansowym w Europie Środkowej. Okazuje się, pod względem rentowności rok 2016 był dla bankowców środkowoeuropejskich bardzo udany.

Z uwagi na dobre dane makro z tego rejonu, liczymy na dobre perspektywy, w tym dla banków, w kolejnych okresach. Co za tym idzie wzrosty wycen funduszu NN Akcji Środkowoeuropejskich.

Wyniki funduszu cieszą oko, ale jest to produkt dla doświadczonych

Fundusz NN Akcji Środkowoeuropejskich to oferta dla doświadczonego inwestora, który jest świadom wysokiego ryzyka jakie wiąże się z inwestowaniem w akcje. Jest to doskonała propozycja dla osób realizujących długoterminowe cele finansowe (zalecany horyzont inwestycyjny to przynajmniej 5 lat), takie jak przyszła emerytura, przyszłość rodziny lub dziecka, czy oszczędzanie na dom lub mieszkanie.

Jak pokazują wyniki inwestycyjne funduszu warto podjąć to ryzyko, bo gra jest warta świeczki. Od początku działalności (14 lipiec 2008 rok) fundusz zarobił dla swoich klientów prawie 90%. Z kolei za ostatnie 36, 24 i 12 miesięcy było to odpowiednio 22,14%, 13,72% oraz 26,65%.

Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia związane z wynikami tego funduszu inwestując nawet na górce w kwietniu 2011 roku (strata do dna spadków -28%) i styczniu 2015 roku (strata do dna spadków -21%), zwykle zajęło zarządzającemu nieco ponad rok by odrobić straty z nadwyżką.

To właśnie z uwagi na możliwość zainwestowania na lokalnym szczycie, zalecany jest więc dłuższy horyzont inwestycyjny.

Zestawiając wyniki funduszu NN Akcji Środkowoeuropejskich z innymi funduszami akcyjnymi NN Investment Partners TFI, wypadają one przyzwoicie. Fundusz szczególnie dobrze radzi sobie od początku swojej działalności.

Nie pozwól, aby opłaty pożarły zyski

Najlepiej nabyć fundusz poprzez internet, bo wówczas nie zapłacimy opłaty manipulacyjnej, czyli cała kwota wpłaty zastanie przeliczona na jednostki uczestnictwa tego funduszu. Inwestycji online możemy dokonać bezpośrednio na stronie firmy zarządzającej funduszem NN TFI lub za pośrednictwem platformy Bossafund.pl, czy SFI mBank. Opłata za zarządzanie funduszem wynosi 3,5% i jest już wliczona w wycenę jednostki uczestnictwa.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.