sobota, 2 marca, 2024
Strona główna » Czego Warren Buffet nauczył się od kobiet?

Czego Warren Buffet nauczył się od kobiet?

by Redakcja
0 comment

Podobno Warren Buffett dorobił się swojej fortuny dzięki typowo kobiecym cechom charakteru. Tak twierdzi autorka książki „Warren Buffett inwestuje jak dziewczyna” – LouAnn Lofton. Liczne analizy z ostatnich lat pokazują wyraźnie, że kobiety są coraz bardziej aktywnymi inwestorami. Wypracowały swój styl – cierpliwy, rozważny, ale przede wszystkim ograniczający straty. Są świadome wartości swoich oszczędności i dlatego stawiają na bezpieczeństwo. Wypracowane zyski mają służyć konkretnemu celowi – najczęściej jest to przyszłość dzieci lub emerytura.

Rozważne i cierpliwe

Tendencję tę potwierdza najnowsze badanie opinii zrealizowane przez Deutsche Bank. W raporcie przeanalizowano wypowiedzi kobiet aktywnych zawodowo. Okazuje się, że w tej grupie, zdecydowanie częściej preferowane są produkty całkowicie bezpieczne, zapewniające pewny zysk – nawet jeśli miałby on być niewielki. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 60 proc. respondentek.

Polki swoje oszczędności najczęściej umieszcza na lokatach i kontach oszczędnościowych. Jednak 20 proc. ankietowanych deklaruje, że ważny jest podział kapitału na inwestycje w produkty o różnym stopniu ryzyka i poziomie zysku.

Niewielka grupa grupa kobiet (3 proc. badanych) jest też gotowa na agresywne, potencjalnie zyskowniejsze lokowanie pieniędzy.

Najważniejszym kontekstem lokowania i zwiększania kapitału jest rodzina i emerytura. Kobiety inwestują zachowawczo, ale długoterminowo i cierpliwie. Zależy im przede wszystkim na zabezpieczeniu środków.

Niemal 60 proc. ankietowanych to kobiety, które można określić jako „decyzyjnie rozważne”. Udzielone odpowiedzi na pytania o sposób wyboru ofert inwestycyjnych, wskazały że płeć piękna długo zastanawia się, porównuje i zbiera szczegółowe informacje, co zajmuje im sporo czasu.

Ankietowane kobiety podkreślają, że taki sposób podejmowania decyzji jest ważny, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo zbyt emocjonalnego podejścia do inwestycji. To pokazuje, że kobiety są ogólnie bardziej cierpliwe przy inwestowaniu, aniżeli mężczyźni, którzy częściej ulegają impulsom przy podejmowaniu decyzji.

Pewne swojej wiedzy

Wśród aktywnych zawodowo kobiet – niemal 40 proc. deklaruje posiadanie wiedzy na temat skutecznego inwestowania i potrafi wdrożyć samodzielnie wiele rozwiązań. To bardzo przyzwoity wynik, zważywszy na fakt, że edukacja finansowa ogółu polskiego społeczeństwa nie wyróżnia się raczej wysokim poziomem. Kobiety są pewne swojej wiedzy i umiejętności. Inwestują na swój sposób i osiągają dobre wyniki.

Badania doradców SigFig pokazały wyraźny podział na styl inwestycyjny kobiet i mężczyzn. Jeśli kobiety decydują się na inwestycje na giełdzie – są inwestorami długoterminowymi, zaś mężczyźni wolą spekulować akcjami, w krótkim czasie. Potwierdza to sytuacja z 2015 roku, gdzie panie przeprowadziły średnio o 30 proc. mniej transakcji niż mężczyźni i straciły przeciętnie 7,2 proc. na swoich inwestycjach. Natomiast średnia strata u mężczyzn wyniosła 7,6 proc. Analogiczne sytuacje można było obserwować także w 2016 roku. Kobiety uzyskały nieco lepsze wyniki, przyjmując ostrożniejszą strategię.

Kobiety biorą przykład od najlepszych. Wykorzystując swoje usposobienie – cierpliwość, sceptyczność oraz umiejętności podejmowania dobrych decyzji, stanowią uosobienie sposobu inwestowania Warrena Buffetta – najskuteczniejszego inwestora wszech czasów. Mężczyźni bywają zbyt pewni siebie, kompulsywni i zuchwali. I na tym korzystają kobiety. Jak pokazują badania Boston Consulting Group – kobiety przejęły już 30 proc. światowego bogactwa i na tym wyniku pewnie się nie skończy.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.