poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Co będzie czynnikiem zapalnym do rynkowej przeceny?

Co będzie czynnikiem zapalnym do rynkowej przeceny?

by Redakcja
0 comment

Ogólnie dobre, zeszłotygodniowe, dane PMI ze świata za nami. Czas więc skupić się na nowych wydarzeniach makroekonomicznych. Mają one bowiem za zadanie tylko potwierdzić dobrą kondycję globalnej gospodarki. Parkiet jest rozgrzany. Czy mimo dobrych danych, w najbliższym czasie czeka nas korekta?

GPW przed szansą kontynuacji wzrostów, przynajmniej w I półroczu 2017 r.

W bieżącym tygodniu zapadanie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że stopy zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie, gdzie przykładowo stopa referencyjna wyniesie ciągle 1,50%.

Niskie stopy procentowe stymulują polską gospodarkę do odbicia. Inwestorzy oczekują, że krajowa koniunktura gospodarcza odbije w tym roku. O ile Donald Trump swoimi decyzjami nie zahamuje globalnego wzrostu gospodarczego, a Ministerstwo Rozwoju pozytywnie rozwiąże kwestię OFE – krajowa giełda ma bardzo dużą szansę na kontynuacje rajdu. Zwłaszcza, że wyceny polskich walorów są jeszcze względnie tanie. Wobec tych danych inwestorzy powinni zwrócić uwagę na wyniki funduszu PZU Akcji Spółek Dywidendowych – dodając go do obserwowanych.

Lokowania swoich środków na GPW może przynieść korzyści – przynajmniej w perspektywie I półrocza 2017 roku.

W kontekście bardziej długoterminowych szans dla polskiej giełdy – warto wskazać na „psujący się” komponent dot. branży infrastrukturalnej indeksu IFO z gospodarki niemieckiej (najważniejszego partnera handlowego Polski). Jeśli nic się nie zmieni, w perspektywie II półrocza br. prognozy dla GPW mogą być nienajlepsze.

Japoński rynek akcji jest już względnie drogi

W nadchodzącym tygodniu, poznamy również PKB r/r Japonii. Predykcje pokazują, że wzrost gospodarczy kraju Kwitnącej Wiśni ma wynieść 1,7% w ujęciu rocznym. W środowisku skromnego wzrostu gospodarczego, połączonego z niską inflacją – japońska giełda powinna być wspierana przez rosnące zyski spółek. W tym przypadku nie należy zapominać, że ich wyceny (mierzone wskaźnikiem P/E Schillera) wyglądają mało atrakcyjnie na tle innych rynków rozwiniętych.

Mija 8-lecie amerykańskiej hossy

6 marca br. amerykańska giełda obchodzi dokładnie 8-lecie hossy. Ostatnie wzrosty są na tyle dynamiczne, że pytaniem pozostaje: Kiedy czeka nas jakaś giełdowa przecena? Być może czynnikiem zapalnym będzie podniesienie stóp procentowych przez FED – 15 marca br., Według analityków przepytanych przez Bloombergszansa na podwyżkę na ten moment wynosi 77,5%.

Warto również zaznaczyć, że ostatnie wzrosty wspierane są głównie przez inwestorów indywidualnych, gdyż fundusze hedgingowe i instytucje sprzedają obecnie akcje. Tym samym, pytaniem pozostaje: Czy nie wchodzimy przypadkiem w ostatni etap hossy, wzrostów napędzanych przez media oraz ludzi „z ulicy”? Odpowiedzią na to pytanie powinna być przyszła dynamika wzrostów na GPW.

Najlepszym wariantem dla krajowego parkietu byłoby jednak stonowanie emocji, czyli rozłożenie dynamiki giełdowych zwyżek w czasie. To dawałoby nadzieję na przedłużenie wzrostów wycen polskich akcji w tym roku.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.