poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Allianz Artificial Intelligence – sztuczna inteligencja zmienia świat i daje zarobić

Allianz Artificial Intelligence – sztuczna inteligencja zmienia świat i daje zarobić

autor Redakcja
0 komentarz

Allianz Artificial Intelligence to fundusz, który swój portfel opiera o rynek sztucznej inteligencji – rozwój robotyki, ekologicznego transportu, analizy medycznej, oprogramowania. Fundusz inwestuje od 60 do 100% swoich aktywów w tytuły subfunduszu źródłowego Allianz Global Artificial Intelligence. W skład portfela tego funduszu wchodzą spółki, które będą czerpać korzyści z ewolucji sztucznej inteligencji, w ramach prowadzonej przez siebie działalności. To ciekawa inwestycja dla inwestorów zainteresowanych nowymi technologiami.

Dziś sztuczna inteligencja, to nie science fiction, czy teorie filozoficzno-kulturowe. To dynamicznie rozwijająca się dyscyplina naukowa, która wpływa na rozwój technologii. Jej zadaniem jest budowa maszyn i programów zdolnych do zastąpienia wybranych funkcji umysłu lub zmysłów człowieka, które trudno zautomatyzować. Sztuczna inteligencja ma się uczyć szybciej od człowieka i zastępować go w warunkach, gdy nie posiada on pełnych danych lub nie ma fizycznie możliwości, aby podjąć decyzję lub czegoś dokonać.

Wykorzystuje ją coraz więcej firm, aby skrócić m.in. procesy badawcze, produkcyjne oraz związane z podstawową obsługą klienta. Sztuczna inteligencja rozwija się w branży handlowej, marketingu oraz w bankach. Dostrzec ją można także w medycynie, motoryzacji, rolnictwie, a także nauce o Ziemi.

Sztuczna inteligencja wie o nas wszystko

Każdy, kto korzysta z zasobów internetowych i portali społecznościowych powinien wiedzieć, że w tym innowacyjnym ekosystemie otaczają go algorytmy, które nieustannie badają pozostawiane przez nas ślady aktywności. Systemy rekomendacji używane na takich portalach, jak Facebook, Spotify, czy Amazon, wykorzystują narzędzia sztucznej inteligencji m.in. do śledzenia rekordów naszych wyszukiwań oraz szczegółowo badają, to czym się interesujemy i na jakich treściach spędzamy najwięcej czasu. W dużym uproszczeniu więc – to, co czytamy, co oglądamy, pod czym pozostawiamy „like” czy komentarz – wpływa na to, co jest wyświetlane. Wiele osób korzysta z programów, blokujących reklamy – jednak i z nimi algorytmy coraz lepiej sobie radzą. Mogą one „omijać” blokady i serwować nam treści posortowane w taki sposób, aby komunikat o produkcie lub usłudze dotarł do nas jak najsprawniej.

Sztuczna inteligencja to nie tylko śledzenie zachowania użytkownika. To także system wielowymiarowych diagnoz na temat człowieka. Przykładem może być prowadzony przez Joel’a Dudley’a program „Deep Patient”, który wykorzystał sztuczną inteligencję do wykrywania chorób. Po analizie sprawozdań z wizyt w przychodni, wyników badań, danych fizjologicznych i wielu dodatkowych zmiennych, system był w stanie postawić bardzo precyzyjne diagnozy. Jednak najbardziej zaskoczyła lekarzy łatwość, z jaką program wykrywał schorzenia psychiczne.

Allianz Artificial Intelligence – rozwiązanie dla tych, którzy chcą inwestować w nowe technologie

Według danych za 2016 rok w sztuczną inteligencję zainwestowano od 23 do 35 miliardów euro. Z tego – inwestycje w startupy stanowiły od 5 do 8 miliardów. Największą część stanowiły jednak inwestycje w gigantów technologicznych – 18-27 miliardów euro.

Coraz więcej osób kończy również kierunku studiów, po których możliwa jest praca badawcza nad sztuczną inteligencją. Polska wraz z Wielką Brytanią jest tutaj liderem. Jesteśmy zatem bardzo perspektywicznym krajem dla rozwoju technologii.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom rynku, skierowanym w stronę właśnie rozwoju sztucznej inteligencji – 10 października 2017 roku rozpoczął działalność fundusz inwestycyjny Allianz Artificial IntelligenceOd tego czasu do 24 marca 2018r. stopa zwrotu funduszu wyniosła 10,45%! Inwestycja w ten fundusz dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć pomnażanie kapitału na rynku nowych technologii na czas powyżej 3 lat. Ryzyko inwestycyjne jest dosyć wysokie (ryzyko SRRI = 5/7).

Rzecz o dywersyfikacji – co lepsze: mieć wybór, czy mieć wszystko?

Wśród 10 największych składników portfela znajdziemy między innymi akcje: Micron Technology Inc, Broadcom LTD, Tesla Inc, Amazon.com Inc, a także Yelp Inc. W każdą z wymienionych spółek inwestor może zainwestować samodzielnie. Ale czy warto? Sprawdzamy, jakie wyniki wypracowały poszczególne spółki w tym samym okresie, w którym działa fundusz, czyli od 6 października 2017r. do 24 marca 2018r.

Micron Technology Inc to firma, która zajmuje się dostarczaniem pamięci dynamicznej (DRAM) do komputerów oraz serwerów. W omawianym okresie spółka wzrosła o 31,23%.

Broadcom Ltd specjalizuje się w filtrach i wzmacniaczach częstotliwości radiowych, które są wykorzystywane w wielu smartfonach. Firma oferuje także szeroką gamę produktów do przechowywania danych. Jednak tutaj stopa zwrotu ma wynik ujemny: -1,34%

Tesla Inc zajmuje się zrównoważoną energią. Firma produkuje w pełni elektryczne samochody. Dodatkowo sprzedaje także panele słoneczne oraz dachy słoneczne do generowania energii. Niestety w omawianym okresie zaliczyła spadek -16,85%.

Amazon.com Inc to przede wszystkim jeden z najlepiej zarabiających sprzedawców online na świecie. Jest to przedsiębiorstwo handlowe, które zajmuje się handlem elektronicznym, a także prowadzi największy na świecie sklep internetowy. Dla inwestorów, w omawianym okresie zarobił 41,3%.

Yelp Inc działa na rynku treści online. Zapewnia platformę internetową, która pozwala na dodawanie komentarzy konsumentom i pomaga im podejmować lepsze decyzje zakupowe. Daje także firmom sposób na dotarcie do potencjalnych klientów. Niestety tutaj również notowany jest spadek -11,7%.

Wskazane wyżej spółki stanowią 21% zawartości portfela funduszu Allianz Artificial Intelligence. Możemy zauważyć, że w tym samym przedziale czasu, który przejęliśmy dla samego funduszu, jedne z nich osiągały bardzo wysokie stopy zwrotu, a inne traciły.

Opisywany przez nas fundusz, dzięki dywersyfikacji swojego portfela, pozwala na wyrównanie tych wyników i osiągnięcie stopy zwrotu równej 10,45%. Takie dzielenie portfela pomiędzy wiele spółek zmniejsza ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy. Inwestor nie musi robić tego samodzielnie. Inwestycja w fundusz otwiera dostęp do rynku opartego o sztuczną inteligencję. Pozwala inwestować już od 500 złotych. Opłata za zarządzanie wynosi 2,5%. W fundusz Allianz Artificial Intelligence można inwestować poprzez platformę Bossafund.

 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.