sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » NN Obligacji – 80% skarbu Państwa i nie tylko oddane w ręce inwestorów?

NN Obligacji – 80% skarbu Państwa i nie tylko oddane w ręce inwestorów?

autor Redakcja
0 komentarz

Polacy stosunkowo rzadko inwestują bezpośrednio w obligacje skarbowe. Natomiast fundusze obligacji mają największe aktywa ze wszystkich klas funduszy skierowanych do klientów detalicznych.  Jednym z największych i najstarszych jest fundusz NN Obligacji o aktywach 750 mln zł.

Oszczędności Polaków wzrosły w tym roku do ponad 1,3 biliona złotych. Zaledwie jeden procent z tej kwoty przypada na obligacje skarbowe. Jednocześnie ponad 3 razy większą kwotę – 42 miliardy – powierzyliśmy funduszom obligacji, które są najpopularniejszą kategorią wśród funduszy detalicznych.

Obligacje skarbowe są mało dostępne

Obligacje skarbowe należą do najbezpieczniejszych lokat, podobnie jak depozyty bankowe. Co więcej, obligacje oferują na ogół wyższe oprocentowanie od lokat bankowych. Jednak Polacy trzymają aż 55% oszczędności w bankach – ponad 50 razy więcej niż w obligacjach!

Dlaczego obligacje są tak mało popularne? Ponieważ są mało dostępne, a umowa ze Skarbem Państwa jest zawierana na okres co najmniej dwóch lat. Co prawda obligacje, jako papiery wartościowe, dopuszczone do publicznego obrotu, można w dowolnej chwili sprzedać na giełdzie Catalyst, jednak aby taką operację móc przeprowadzić trzeba posiadać rachunek inwestycyjny.

Opakowanie obligacji w fundusz daje dwie korzyści

Opakowanie obligacji skarbowych w fundusz NN Obligacji czyni naszą inwestycję w obligacje bardzo dostępną i, co więcej, w pełni płynną.

Już od 200 zł

Fundusz NN Obligacji jest „otwarty” na wpłaty w każdym dniu roboczym. Już przy kwocie 200 zł możemy stać się posiadaczem całego portfela różnorodnych obligacji, przy czym, aż 80% jego aktywów stanowią polskie obligacje skarbowe. Maksymalna opłata przy nabyciu wynosi 1%, ale jeżeli inwestycji dokonamy online -na przykład w BGŻ Optima, Bossafund, F-Trust, NN TFI, SFI mBank – to unikniemy tej opłaty. Opłata za zarządzanie, uwzględniona już w wycenie jednostki, wynosi zaledwie 1,25% i należy do najniższych na rynku w tej kategorii funduszy.

Okresowe wahania

Jednostka tego funduszu podlega pewnym okresowym wahaniom.  Wynika to przede wszystkim z tego, że fundusz wycenia obligacje na podstawie ich wyceny giełdowej. W okresach dużego popytu na rynku wtórnym zyski funduszu NN Obligacji mogą być wyższe od średniej stopy odsetek, jakie są w aktywach tego funduszu, natomiast w czasie zwiększonej podaży obligacji fundusz może okresowo przynosić straty.

18 lat na rynku

Fundusz istnieje na rynku już ponad 18 lat. Od dnia 25 lutego 1999 roku do dzisiaj przyniósł swoim uczestnikom aż 197,68% zysku. W ostatnim czasie stopy zwrotu wynosiły odpowiednio: 1,2%  w ostatnich 12 miesiącach, 6,21% w okresie 24 miesięcy i 8,76% w ostatnich 3 latach.

Jak w przypadku każdego funduszu otwartego nie musimy określać z góry, jak długo będziemy inwestować swoje oszczędności. Jednak ze względu na okresowe wahania związane z wahaniami wycen obligacji o stałym oprocentowaniu na giełdzie, zalecany jest co najmniej 2-letni horyzont inwestycyjny.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.