poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » ZUS, IKE lub IKZE i PPE – z tych źródeł powinna pochodzić Twoja emerytura. Dlaczego rezygnujesz aż z dwóch?

ZUS, IKE lub IKZE i PPE – z tych źródeł powinna pochodzić Twoja emerytura. Dlaczego rezygnujesz aż z dwóch?

autor Redakcja
0 komentarz

Rozwiązań i sposobów na inwestowanie na swoją emeryturę jest wiele. IKE, IKZE, PPE, nieruchomości, inwestowanie w złoto, obligacje, akcje, fundusze… Jednak Polacy uporczywie pozostawiają swoją przyszłość tylko w rękach ZUS. Więc temat głodowych emerytur wraca wciąż jak bumerang.

Specjaliści prześcigają się w głoszeniu katastroficznych scenariuszy, a sam ZUS podaje, że średnie emerytury kobiet mogą być nawet o 1 000 zł niższe od świadczeń mężczyzn. Jesień życia także dla mikroprzedsiębiorców raczej nie będzie złota. Warto więc pomyśleć, jak w miarę możliwości, samodzielnie zadbać o swoją przyszłość i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Państwo nie zapewni wysokiej emerytury

Czasy godnej emerytury gwarantowanej przez państwo już minęły. Z powodu nadciągającej katastrofy demograficznej, o której już wcześniej pisaliśmy, deficyt na rachunku ZUS będzie rósł z roku na rok lawinowo. System, aby został w jakimkolwiek stopniu wypłacalny, przejdzie olbrzymie zmiany.

Dla ustawodawcy najprostszym sposobem będzie zwiększenie podatków pracującym i obniżenie wypłacanych emerytur. Drastycznym krokiem będzie wprowadzenie jednakowego świadczenia dla wszystkich.

Wysoka emerytura to świadczenie z trzech niezależnych źródeł – ZUS, IKE/IKZE, PPE

Państwo jest w obowiązku zagwarantować wypłatę emerytury. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że to świadczenie ma zapewnić tylko minimum egzystencji. Aby utrzymać poziom życia, do którego przywykliśmy w okresie aktywności zawodowej, należy wykorzystać jeszcze dwa pozostałe źródła.

Pierwszym z nich są Pracownicze Programy Emerytalne. Wspólnie z pracodawcą warto skorzystać z programu emerytalnego np. w postaci Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Na polskim rynku PPE funkcjonują od ponad 20 lat, jednak nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Szkoda, ponieważ zarówno pracownik i pracodawca mogą uzyskać wymierne korzyści.

Drugim źródłem są nasze prywatne inwestycje. Aby zwiększyć ich efektywność warto przenieść je pod ochronę IKE i IKZE – zaszyte są w nich różne ulgi podatkowe, które cieszyć będą szczególni tych, którzy szukają sposobu na obniżenie PITu.

Te dwa rozwiązania w połączeniu z trzecim źródłem – jakim jest świadczenie z ZUS – poprawią naszą przyszłość na emeryturze.

IKE i IKZE – dla kogo są dedykowane te rozwiązania na dodatkową emeryturę?

Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to rozwiązania dostępne dla każdego, kto szuka dodatkowych pieniędzy na emeryturze.

Każdy z nas w jakimś stopniu odkłada na swoją przyszłość. Inwestujemy na giełdzie, kupujemy jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, kupujemy mieszkania na wynajem, czy szukamy wysokooprocentowanych lokat w banku lub po prostu gromadzimy oszczędności na koncie.

Jednak nie każdy z nas wie, że większość z tych inwestycji możemy przenieść pod płaszcz ochronny IKE i IKZE. Oba te rozwiązania to tylko opakowania dla naszych rachunków prowadzonych w banku, domu maklerskim, funduszu inwestycyjnym, zakładzie ubezpieczeń lub towarzystwie emerytalnym.

Pieniądze inwestowane przez IKE nie trafiają na żadne inne rachunki, są dalej w instytucji, w której inwestujemy tylko na innym, wydzielonym do tego rachunku.

Najważniejsze informacje o IKE i IKZE

Czy inwestowanie na emeryturę w IKE i IKZE ma sens?

Tak. Prowadząc inwestycje pod ochroną IKE i IKZE, jesteśmy zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych. W przypadku IKZE możemy odliczyć dokonane wpłaty od podstawy podatku. Ponadto nasze środki chroni relacja, jaka powstała z instytucją finansową na mocy umowy cywilnoprawnej.

I tu najważniejsza informacja. Państwo tych środków nam nie zabierze. To są nasze prywatne oszczędności, dlatego są tak dobrze chronione. Pieniądze zgromadzone w OFE nigdy nie były nasze, prywatne. Od zawsze były publiczne i państwo mogło z nimi zrobić co chciało.

IKE i IKZE najważniejsze informacje dla zainteresowanych prywatną emeryturą

Korzyści inwestowania z pomocą IKE i IKZE jest sporo, dlatego najprościej będzie przedstawić je w tabel:

Tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, gdzie będą oszczędzali na swoją jesień życia – zapraszamy do lektury rankingów:

Dla tych, którzy chcą konkretnie wiedzieć, w jaki produkt zainwestować, ponieważ odznacza się on najwyższą jakością, co potwierdzają liczne wyróżnienia – zapraszamy do wpisów:

Wszystkich, którzy mają już IKE lub IKZE od NN, ale chcą poznać konkretną strategię i wiedzieć, jakie fundusze wybrać do swojego portfela – zapraszamy do osobnego wpisu o Strategiach dla lidera rankingów IKE i IKZE 2017 – NN TFI: IKE NN Plus oraz IKZE NN. Znajdziecie tam trzy strategie: bezpieczną, umiarkowaną i agresywną. Wszystkie z wynikiem sporo większym niż na lokacie i nieporównywalnym z wynikiem na żadnym koncie oszczędnościowym. Każdy z portfeli prowadzi analityk. Informacje o zmianach są przesyłane na e-mail po zapisie na newsletter.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.