poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Załatw sobie obniżenie wpłaty podstawowej pracownika na PPK do 0,5%

Załatw sobie obniżenie wpłaty podstawowej pracownika na PPK do 0,5%

by Redakcja
0 comment

Obniżenie wpłaty podstawowej pracownika, który uczestniczy w Pracowniczych Planach Kapitałowych, przysługuje osobom, które zarabiają najmniej. Więc, zamiast przekazywać ze swojej pensji 2% do PPK – możesz obniżyć wpłatę aż do 0,5%. Co ważne — obniżając wpłatę po stronie pracownika, nie ulegają obniżeniu ani wpłaty dokonywane przez pracodawcę, ani bonusy ze strony Funduszu Pracy. Zatem rezygnacja z PPK ze względu na niską pensję, to nie jedyne wyjście.

Wpłaty na Twój przyszły, prywatny rachunek PPK będą pochodziły z 3 źródeł:

  • 2% wyliczone od Twojego wynagrodzenia brutto,
  • kolejne 1,5%, które przekaże Twój pracodawca,
  • co roku z Funduszu Pracy otrzymasz także 240 zł tzw. dopłaty rocznej. Jednorazowo na Twój rachunek PPK wpłynie wpłata roczna w wysokości 250 zł, sfinansowana z Funduszu Pracy.

Jeśli zarabiasz najniższą krajową, zyskujesz prawo do obniżenia wpłaty na PPK do 0,5%. Dowiedz się, co musisz zrobić, aby nie rezygnować z dodatkowych pieniędzy na emeryturę.

PPK i najniższa krajowa – zarabiasz mało? Płać mniej!

Ustawa o PPK daje prawo do obniżenia wpłaty podstawowej pracownika do 0,5%. Dotyczy to osób, których pensja otrzymywana z różnych źródeł w danym miesiącu, nie jest wyższa niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, to od decyzji pracownika zależy, jak bardzo obniży swoją wpłatę. Zatem jeśli Twoja pensja jest niska, o różnej wysokości i pochodzi z wielu źródeł — możesz samodzielnie podjąć decyzję o obniżeniu wpłaty do PPK np. do 1%. Wystarczy, że złożysz do pracodawcy stosowne oświadczenie.

W 2019 r. minimalne wynagrodzenie równe jest 2 250 zł. Zatem każdy, kto zarabia poniżej 2 700 zł brutto (2 250 zł x 1,2), może skorzystać z prawa do obniżenia swojej części wpłaty do PPK z 2% do nie mniej niż 0,5%. Najniższa krajowa nie wyklucza więc z uczestniczenia w PPK. Rezygnacja z PPK sprawi, że stracisz możliwość na dodatkowe środki na Twoją emeryturę.

Aby właściwie wyliczyć swoje wynagrodzenie, musisz także znać jego definicję, którą narzuca ustawa: „Wynagrodzenie uczestnika PPK, to podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego”.

Obniżenie wpłaty podstawowej pracownika bez utraty bonusów — jak to zrobić?

Jeśli zarabiasz poniżej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, zyskujesz prawo do złożenia wniosku i obniżenia swojej wpłaty na PPK do 0,5%. Jednak, jeżeli w przynajmniej jednym miesiącu wysokość Twojej pensji była wyższa niż 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, a złożyłeś wniosek o niższą wpłatę, to dopłata roczna niestety Ci nie przysługuje.

Weryfikacja, czy dany pracownik ma prawo do obniżenia wpłaty podstawowej, odbywa się w momencie składania wniosku. Natomiast po przekazaniu informacji z ZUS — następuje sprawdzenie zasadności przyznania dopłaty rocznej.

Od każdego wynagrodzenia, za które pobierane są składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe, należy wyliczyć i pobrać wpłatę do PPK. Dotyczy to również okresowo wypłacanych premii, bonusów i nagród, od których pobierane są składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Osoby, które osiągają nieregularne przychody z różnych źródeł, są zmuszone samodzielnie wyliczyć, czy łączna suma wynagrodzenia w miesiącu jest niższa niż 2 700 zł. Jeżeli np. w jednym miesiącu osiągają wynagrodzenia na poziomie 2 600 zł, ale kwartalnie otrzymują premie 200 zł, to mają prawo do złożenia deklaracji o obniżenie wpłaty podstawowej w miesiącu, w którym wynagrodzenie jest niższe niż 2 700 zł brutto. Jednak nie otrzymają dopłaty rocznej, z powodu uzyskanej premii. W miesiącu wypłaty premii ich wynagrodzenie wynosi 2 800 zł brutto.

Ważną informacją jest fakt, że istnieje sposób na to, aby nie utracić prawa do dopłaty rocznej mimo zwiększonej pensji w miesiącu. Musisz pamiętać o złożeniu wniosku o przywrócenie wpłaty do wymaganych 2% w miesiącu, w którym przychód zostanie przekroczony.

Obniżenie wpłaty podstawowej pracownika nie wszystkim się opłaci

Jeśli zarabiasz niewiele, Twoja pensja pochodzi z różnych źródeł i miewa różną wysokość, a mimo to chcesz uczestniczyć w PPK — rozważ obniżenie wpłaty podstawowej pracownika do 0,5%. Zanim jednak podejmiesz decyzję, przelicz czy obniżenie na stałe, w każdym miesiącu będzie się opłacało.

Warto pamiętać o tym, że wpłata pracownika i pracodawcy to nie jedyne pieniądze, które wpływają na Twój prywatny rachunek PPK. Ważne są także dopłaty roczne.

Jeżeli w dowolnym miesiącu w roku ich wynagrodzenie będzie wyższe niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia, to stracisz roczny bonus. Wniosek o obniżenie dopłaty ważny jest do końca roku kalendarzowego. W dowolnym momencie możesz złożyć wniosek o przywrócenie wpłaty do poziomu 2%. Warto wyliczyć, czy faktycznie obniżenie wpłaty do PPK na stałe zawsze się opłaca.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.