wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Prywatna emerytura? Zyskaj na ulgach i niższych opłatach

Prywatna emerytura? Zyskaj na ulgach i niższych opłatach

by Redakcja
0 comment

Polacy zaczęli oszczędzać z myślą o dodatkowej emeryturze. Już prawie połowa z nas co miesiąc odkłada po kilkaset złotych w tym celu. Czyżby Polacy przestraszyli się biedy na emeryturze?

W 2015 zaledwie 4% pracujących Polaków deklarowało oszczędzanie z myślą o emeryturze (badanie TNS „Polacy wobec oszczędzania na emeryturę”).  W 2017 roku odsetek takich osób wzrósł do 43% (badanie Gfk „Dojrzałość finansowa Polaków”), czyli 10-ciokrotnie!

Najczęściej wybieramy depozyt bankowy jako formę planu emerytalnego, na drugim miejscu przysłowiową „skarpetę”, a trzecią najpopularniejszą formą jest IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne (dane TNS z 2015 roku).

Nie płać daniny dla fiskusa

Podstawową korzyścią, jaką oferuje IKE jest możliwość uniknięcia podatku Belki. Aby uchronić zyski przed daniną dla fiskusa musimy spełnić dwa warunki: wstrzymać się z wypłatą środków do 60 roku życia, a także dokonywać zasileń konta w pięciu dowolnych latach kalendarzowych.  Podatku Belki nie zapłacą także nasi spadkobiercy, którzy będą również zwolnieni z podatku od spadków i darowizn.

Pełna elastyczność

W każdym roku kalendarzowym możemy wpłacić na IKE kwotę odpowiadającą trzystu procentom średniego wynagrodzenia, w tym roku 12 789 zł. Nie ma jednak żadnego obowiązku ani przymusu (w postaci jakiś dodatkowych opłat) do regularnego wnoszenia wpłat.  Zasilamy IKE z dowolną częstotliwością dowolnymi kwotami (min. 50 zł), ale oczywiście najlepiej jest złożyć dyspozycję stałego przelewania środków z ROR-u.

Ty decydujesz o sposobie inwestowania

Od Ciebie zależy także, w jaki sposób będą pomnażane Twoje oszczędności. IKE NN Plus oferuje wybór aż 23 różnych funduszy. Możesz dowolnie skonfigurować portfel funduszy, zmieniać go w dowolnym momencie — przenosząc środki między wybranymi funduszami, a wszystko bez żadnych opłat.

Niższa opłata za zarządzanie to wyższe zyski

Nie ponosisz również żadnych opłat za prowadzenie IKE, nie ma też opłaty manipulacyjnej potrącanej z wpłat. Inwestując w fundusze NN za pośrednictwem IKE PLUS otrzymasz także 25-cioprocentową zniżkę w opłacie za zarządzanie, dzięki czemu Twoje zyski będą wyższe. Przykładowo, gdybyś zainwestował 30 czerwca 2016 roku w fundusz NN AKCJI, Twój zysk netto na regularnym rejestrze na dzień 30 czerwca 2017 roku wyniósłby 32,93%, natomiast w IKE NN PLUS, dzięki niższej opłacie za zarządzanie, wyniósłby aż 34%.

Pełna dostępność

Większość z nas bardzo dużą wagę przywiązuje do płynności środków, także w przypadku oszczędzania długoterminowego. W przypadku IKE cały czas zachowujesz pełen i nieograniczony dostęp do swoich pieniędzy.  W dowolnie wybranym momencie będziesz mógł wypłacić część lub całość pieniędzy, dokonując tzw. zwrotu.  Składając dyspozycję wypłaty  przed ukończeniem 60 roku życia jedyną konsekwencją będzie naliczenie podatku Belki, czyli de facto powrót do standardowych warunków oszczędzania w funduszach inwestycyjnych. Jednak i tak zyskasz na tym, że w fundusze NN inwestowałeś poprzez konto emerytalne dzięki niższej opłacie za zarządzanie.

Możliwość częściowych wypłat bez utraty prawa do ulgi podatkowej

Decydując się na wcześniejszą częściową wypłatę pieniędzy – tzw. częściowy zwrot – jedynie od wypłaconej kwoty zostanie naliczony podatek  Belki; pozostała kwota nadal będzie inwestowana z zachowaniem prawa do ulgi w tym podatku.

Kontrola nad wybraną firmą, dystrybutorem produktu

Jeżeli uznasz, że wybrane przez Ciebie IKE nie spełnia Twoich oczekiwań, będziesz mógł bez żadnych opłat przenieść swoje oszczędności do innej firmy zarządzającej zachowując prawo do ulg podatkowych.


Już teraz możesz otworzyć konto IKE lub IKZE przez Internet. Wystarczy dowód osobisty i 15 minut wolnego czasu. Wybierz jednego z liderów naszego rankingu.

–> Otwórz konto IKZE od NN Investment Partners

–> Otwórz konto IKZE od AXA TFI

 


You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.