poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » Jeżeli Twoi rodzice są już na emeryturze podaruj im niższy podatek PIT pod choinkę

Jeżeli Twoi rodzice są już na emeryturze podaruj im niższy podatek PIT pod choinkę

autor Redakcja
0 komentarz

Jeśli szukasz naprawdę praktycznego prezentu, który będzie służył na wiele lat – być może zapewnienie sobie i bliskim dodatkowych środków na emeryturę (i nie tylko) oraz niższy podatek PIT, może być trafionym pomysłem. IKE i IKZE to nie tylko produkty dla osób oszczędzających z myślą o emeryturze. Oba konta umożliwiają skorzystanie z ulg i zachęt podatkowych. Najszybciej skorzystają z nich osoby, które ukończyły 55 rok życia. Świąteczny czas to najlepszy moment na podsumowania i nowe postanowienia. Może warto porozmawiać także o spokojnej przyszłości i niezależności finansowej oraz opracować wspólnie najlepszy plan.

Jak obniżyć podatek PIT?

Konta emerytalne cieszą się coraz większą popularnością. Jest to zrozumiałe. Wynika to nie tylko z tego powodu, że coraz więcej osób oszczędza z myślą o emeryturze. Indywidualne Konto Emerytalne daje nam możliwość uniknięcia podatku Belki. W przypadku Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego możemy skorzystać z aż dwóch ulg podatkowych. Nie tylko uchronimy nasze zyski z lokowania oszczędności przed daniną dla fiskusa, ale również możemy obniżyć podatek PIT.

Niższy podatek PIT – Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulg podatkowych?

Aby skorzystać z ulg podatkowych niezbędne jest spełnienie określonych warunków. Po pierwsze obowiązują roczne limity wpłat na oba konta. W przypadku IKE jest to 300% średniego wynagrodzenia, natomiast w IKZE 120%.  Maksymalnie możemy wpłacić 14 295 zł na IKE oraz 5 718 zł na IKZE. Po drugie, możemy posiadać tylko po jednym z każdych kont.

Aby skorzystać z ulgi w IKE, musimy dokonywać wpłat w 5-ciu latach kalendarzowych (lub dokonać co najmniej 50% wpłat na pięć lat przed wypłatą) oraz mieć ukończone 60 lat. W przypadku IKZE musimy spełnić warunek pięciu lat wpłat oraz ukończenia 65. roku życia

Kto najszybciej uzyska prawo do ulg podatkowych?

Aby uzyskać pełne prawo do ulg podatkowych, musimy dokonywać wpłat na IKE i IKZE przez minimum 5 lat. Ten pierwszy warunek jest taki sam dla wszystkich. Natomiast ogromne różnice wystąpią w przypadku spełnienia drugiego warunku – ukończenia określonego wieku.

Osoba, która zacznie oszczędzać na IKE w wieku 25 lat, dopiero po 35 latach uzyska prawo do ulgi w podatku Belki. Gdyby wybrała IKZE to, aby zapłacić niższy podatek PIT (10% zamiast 18 lub nawet 32%), musi wstrzymać się z wypłatą przez 40 lat. Natomiast ktoś, kto ukończył 55 lat, już po 5 latach będzie mógł wypłacić oszczędności z IKE, nie płacąc podatku Belki. W przypadku IKZE prawo do ulgi w podatku PIT po 5 latach będzie miała osoba z pokolenia 60 plus.

[inbound_button font_size=”14″ color=”#1a73e8″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://ad.doubleclick.net/ddm/trackclk/N1164977.3719902DI-SUPPORT/B23355836.261373797;dc_trk_aid=456865761;dc_trk_cid=123009363;dc_lat=;dc_rdid=;tag_for_child_directed_treatment=;tfua=” width=”” target=”_blank”]Otwórz konto IKZE od NN Investment Partners[/inbound_button]

Pan Piotr, 56 lat, jest dyrektorem produkcji w jednej z fabryk w Gdańsku

Pan Piotr zarabia ponad 15 tysięcy miesięcznie. Już w ubiegłbym roku zaczął transferować oszczędności, z lokat bankowych i obligacji, na oba konta emerytalne.  Nie chce oddawać fiskusowi 19% odsetek. Tym bardziej w sytuacji, gdy oprocentowanie lokat jest niższe od inflacji. Składając zeznanie podatkowe za 2018 rok, wykazał wpłatę na IKZE w maksymalnej możliwej kwocie – 5 331,60 zł. W maju bieżącego roku otrzymał 32 procent zwrotu podatkowego, czyli aż 1 706 zł.

W tym roku również wpłacił na IKZE pełną kwotę limitu – 5 718 zł, a na IKE 14 295 zł. W przyszłym roku fiskus zwróci panu Piotrowi jeszcze większą kwotę, bo 1 830 zł.  Już za 4 lata będzie mógł skorzystać z oszczędności wpłacanych na IKE nie płacąc podatku Belki. Natomiast z IKZE za 9 lat (po zapłaceniu zryczałtowanego podatku 10%).

Pan Piotr ufundował swoim rodzicom wyjątkowy prezent na Gwiazdkę

Pan Piotr w tym roku wpadł na pomysł, jak zwiększyć ulgę w podatku PIT. Postanowił przelewać swoim rodzicom kwotę pełnego limitu wpłat na IKZE. Rodzice zobowiązali się wpłacać przekazaną kwotę na własne IKZE. Dzięki temu rodzice pana Piotra będą otrzymywać zwrot części podatku, jakim fiskus obciąża ich emerytury. W tym przypadku odpis wyniesie 18%. Rodzice wskazali pana Piotra, jako osobę uposażoną. Zobowiązali się, że nie będą wypłacać pieniędzy z IKZE aż do śmierci.

Pani Zofia ma 68 lat i pobiera niewielką emeryturę

Emerytura, jaką otrzymuje pani Zofia jest zbyt niska, aby odkładać jej część w postaci oszczędności. Jednak pani Zofia ma w banku 30 tysięcy oszczędności. Skorzystała z namowy córki, aby zacząć je przenosić na IKZE do funduszu pieniężnego. Po pierwsze, liczy na nieco wyższe zyski od poziomu odsetek, jaki dotychczas otrzymywała (mniej niż 1% rocznie). Po drugie, podoba jej się to, że nie będzie musiała oddać 19% tych nieco wyższych zysków fiskusowi. A najważniejsze, że co roku będzie otrzymywała zwrot podatkowy w wysokości 18% wpłaconej na IKZE kwoty. Już w maju przyszłego roku otrzyma of fiskusa 1 030 zł. Wykorzysta te środki na dofinansowanie wycieczki do Rzymu.

Niższy podatek PIT i zyski wolne od podatku Belki na wyciągnięcie ręki

Powyższe przykłady pokazują, że IKZE i IKE, pomimo swoich nazw, mogą być wykorzystywane, jako wehikuł pomnażania oszczędności przez osoby w bardzo różnym wieku. Oba konta to sposoby oszczędzania, w których możemy skorzystać z ulg i zachęt podatkowych. A najszybciej uprawnienia do wypłaty z przywilejami podatkowymi uzyskają osoby, które ukończyły 55 rok życia.

Jeżeli Twoi rodzice są już na emeryturze to poleć im IKZE. To może być najlepszy prezent pod choinkę.

[inbound_button font_size=”14″ color=”#1a73e8″ text_color=”#ffffff” icon=”” url=”https://ad.doubleclick.net/ddm/trackclk/N1164977.3719902DI-SUPPORT/B23355836.261373797;dc_trk_aid=456865761;dc_trk_cid=123009363;dc_lat=;dc_rdid=;tag_for_child_directed_treatment=;tfua=” width=”” target=”_blank”]Otwórz konto IKZE od NN Investment Partners[/inbound_button]

Sprawdź również:

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.