poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Masz 30 lat do emerytury, dobrze zarabiasz i oszczędzasz? Możesz zgromadzić nawet milion złotych!

Masz 30 lat do emerytury, dobrze zarabiasz i oszczędzasz? Możesz zgromadzić nawet milion złotych!

autor Redakcja
0 komentarz

Jeśli szukasz informacji o tym, jak wykorzystać wszystkie zalety IKE i IKZE z funduszami inwestycyjnymi, aby skutecznie zainwestować oszczędności – ten artykuł może Cię zainteresować. Postanowiłem stworzyć symulację scenariusza aktywnej zawodowo osoby, która w wieku ok. 35 lat ma stabilną sytuację zawodowo, rozwija się, zarabia bardzo dobrze i potrafi co roku odłożyć nawet do 20 tys. złotych na przyszłość dwójki dzieci oraz własną, spokojną emeryturę.

Więc jeśli jesteś w podobnej sytuacji i zastanawiasz się, jak zainwestować oszczędności tak, aby jednocześnie były bezpieczne, mieć do nich swobodny dostęp oraz aby procentowały na przyszłość – poznaj scenariusz Gosi, blogerki, mamy dwójki dzieci. Zobacz, jak dzięki konsekwentnemu wpłacaniu na IKE i IKZE zadbała o przyszłość dla siebie i bliskich.

Gosia w ciągu kilku lat rozwinęła swój serwis, zyskała liczne grono fanów i wielu stałych reklamodawców. Dzięki temu mogła zrezygnować z pracy w dużej firmie usługowej i poświęcić cały swój czas rodzinie oraz swojej pasji.

Tworzenie bloga łączy z wychowywaniem dwójki dzieci. To głównie z myślą o nich postanowiła zacząć oszczędzać. Chce zrobić wszystko, aby mogły na nią liczyć w przyszłości.

Oszczędności na ten cel będzie gromadziła na rachunku IKE. Gosia wie, że aby móc wspierać swoich najbliższych, musi też zadbać o siebie. Wyznaje zasadę, że należy dbać o siebie pod każdym względem – także finansowym. Więc jej drugim celem jest zapewnienie sobie dodatkowej emerytury, poza ZUS. W tym ma jej pomóc oszczędzanie w IKZE. Wybierając te rachunki, zamierza inwestować efektywnie, ale bezpiecznie.

IKZE i IKZE – tylko takie, gdzie opłaty nie zżerają zysków

Postanowiła, że na swoją dodatkową emeryturę oszczędzać będzie z pomocą rachunku IKZE od NN Investment Partners TFI, a na przyszłość swoich dzieci – w IKE Plus.

Fundusze inwestycyjne w tym rozwiązaniu mają obniżoną opłatę za zarządzanie, dzięki temu zysk Gosi będzie wyższy. Co roku postanowiła wpłacać maksymalny limit na oba rozwiązania.

Za 30 lat, po osiągnięciu 65. roku życia planuje wypłacić wszystkie środki, zebrane na rachunku IKZE. Z części pieniędzy odłożonych na IKE skorzysta wcześniej – wspierając swoich dzieci w ich planach.

Oszczędności z IKE zapewnią lepszą przyszłość dzieciom Gosi

Część pieniędzy wpłacanych na IKE Gosia będzie chciała przekazać swoim synom. Podzieli je na dwie części:

  1. Pierwszą wypłatę planuje po 18 latach – chce przekazać dziecku pieniądze na lepszy start w dorosłość.
  2. Drugą wypłatę zaplanowała 4 po pierwszej, czyli po 22 latach – również wtedy chce przekazać drugiemu dziecku pieniądze.

Gosia zakłada, że przekaże dzieciom zbliżone kwoty, z których będą mogły skorzystać po ukończeniu studiów. W ten sposób ułatw im start w dorosłość. Pieniądze te będą mogli wykorzystać przy kupnie mieszkania, rozwoju biznesu lub wydać na podróże czy wesele.

Najpierw przyszłość dzieci, potem bezpieczna emerytura

Po drugiej wypłacie, czyli po 22 latach oszczędzania, planuje jeszcze przez 8 lat gromadzić kapitał w IKE z myślą o swojej dodatkowej emeryturze.

Chce mieć pewność, że przechodząc na emeryturę, nie będzie musiała z niczego rezygnować, aby przeżyć za to, co prognozuje ZUS. Gosia wie, że będąc przedsiębiorcą i opłacając najniższe składki – nie może liczyć na zbyt wiele. Chce jednak konsekwentnie – wziąć sprawy we własne ręce. Stać ją na to, aby zainwestować w swoją bezpieczną przyszłość.

Strategia Gosi – inwestować aktywnie, ale rozsądnie

Na początku każdego roku Gosia będzie wpłacać kwoty, wyczerpujące limit na IKE i IKZE.

W tym roku, na pierwszy rachunek (IKE) wpłaciła 13 329 zł, a na drugi (IKZE) 5 332 zł. Gosia jest zdeterminowana, aby zgromadzić możliwie najwyższy kapitał. Dlatego cały zwrot z PIT, jaki otrzyma dzięki wpłatom na IKZE, będzie reinwestowała na tym rachunku, zamiast wydać go na bieżące sprawy.

W 2019r. jej ulga podatkowa wyniesie 1 013 zł. W obu przypadkach wybrała subfundusz o niskim ryzyku NN Lokacyjny Plus. Blog Gosi się rozwija. Więc szacuje, że co roku na IKE i IKZE będzie mogła wpłacać o 4% więcej, wciąż wyczerpując limity.

Oczekuje średniorocznie 2,5% zysku z inwestycji.

Inwestowanie w fundusz pod ochroną IKZE opłaca się

Gosia po 30 latach odkładania pieniędzy na rachunku IKZE zgromadzi ponad 420 tys. zł – wpłacając przez ten czas z własnej kieszeni 245 tys. zł.

Po zapłaceniu 10% podatku zostanie jej na czysto 378 tys. zł. Ten sam fundusz, ale bez ochrony IKZE, pozwoliłby jej zgromadzić nieco mniej, bo 402 tys. zł.

Niższy wynik podyktowany jest wyższą niż w ramach IKZE opłatą za zarządzanie. Przez to, że nie otrzymywała zwrotu z PIT, łącznie z własnej kieszeni wpłaciła prawie 300 tys. zł. Na czysto wypłaciłaby 383 tys. zł.

Fundusz Fundusz w IKZE
Zebrany kapitał 402 tys. zł 420 tys. zł
Suma wpłat 300 tys. zł 245 tys. zł
Zysk netto 83 tys. zł 133 tys. zł

Sprawiedliwy podział zysków – dzieci są najważniejsze, ale warto też zadbać o siebie

Z myślą o dzieciach otworzyła rachunek IKE, w ramach którego nabywa jednostki uczestnictwa tego samego subfunduszu co w IKZE – NN Lokacyjny Plus.

Wybiegając w przyszłość – po 18 latach zgromadzi prawie 425 tys. zł. Jeśli postanowi wypłacić 65% tej kwoty i przekazać ją starszemu dziecku. Po zapłaceniu odroczonego podatku Gosia może przekazać mu 266 tys. zł. Na jej rachunku zostanie jeszcze 148 tys. zł, które dalej będzie inwestowała.

Przez następne 4 lata Gosia wpłaci na IKE prawie 115 tys. zł. Po tym okresie będzie miała na koncie IKE 286 tys. zł. Na tę kwotę składają się wpłaty, pozostały kapitał po częściowej wypłacie dla starszego dziecka oraz zysk. Po zapłaceniu podatku – młodsze dziecko dostanie 279 tys. zł, z którymi będzie mogło zrobić, co zechce.

Po tym transferze na jej rachunku IKE nie zostanie już nic, ale planuje go utrzymać i opłacać jeszcze przez 8 lat, do swoich 65. Urodzin, aby zgromadzić więcej na emeryturę.

IKE i IKZE zlikwiduje w tym samym czasie. Przez ostatnie 8 lat na konto IKE wpłaciła 291 tys. zł. Przy założeniu 2,5% stopy zwrotu uda się jej zebrać 324 tys. zł, od których nie zapłaci już podatku. Cała kwota trafi do puli jej dodatkowej emerytury, co razem z wypłatą z IKZE da jej 702 tys. zł. Pamiętajmy, że w międzyczasie wypłaciła 266 tys. zł i 276 tys. zł, które przekazała dzieciom.

Przez 30 lat na rachunek IKE i IKZE wpłaciła łącznie z własnej kieszeni 990 tys. zł.

Schemat wypłat rachunku IKE Gosi – inwestycja w dzieci i swoją przyszłość

Data 18. rok 22. rok 30. rok
Wypłata po podatku 266 tys. zł 276 tys. zł 324 tys. zł

 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.