wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » IKE zamiast skarbonki

IKE zamiast skarbonki

by Redakcja
0 comment

Advertisement

Prognozy ekonomistów związane z wysokością świadczeń w ramach obowiązkowych filarów systemu emerytalnego, nie wyglądają niestety dobrze. Emerytury Polaków w znacznej mierze zależą od dodatkowych źródeł na zabezpieczenie swojej przyszłości. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z tak zwanego III filaru, a więc prywatne oszczędzanie w preferencyjny sposób, który został zaakceptowany przez ustawodawcę.

Korzystnym rozwiązaniem może okazać się konto IKE, które pozwala na nieregularne wpłacanie małych kwot, a co za tym idzie – przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na przyszłą emeryturę. Co ciekawe, konto IKE to także skuteczne zabezpieczenie finansowe nie tylko dla przyszłych emerytów. Do jakich innych celów można jeszcze wykorzystać Indywidualne Konto Emerytalne?

Czym jest IKE i jakie daje możliwości?

IKE umożliwia odkładanie dodatkowych środków na przyszłą emeryturę w ramach lokaty lub innych, wybranych przez nas instrumentów finansowych. Stanowi elastyczną formę odkładania środków, gdyż w ramach konta możliwy jest wybór jednej z trzech dostępnych metod.

IKE pozwala na dokonywanie nieregularnych wpłat, a więc wtedy, kiedy z naszego budżetu jesteśmy w stanie wygospodarować jakąś część pieniędzy, a także na regularne odkładanie, na przykład raz w miesiącu, w ramach zlecenia stałego.

Wpłat można także dokonywać jednorazowo, do określonego limitu, którym jest trzykrotność prognozowanego, średniego wynagrodzenie na dany rok.

Posiadacz konta IKE nie musi płacić podatku od zysków, zwanego potocznie „podatkiem Belki”. Aby móc wypłacić środki z konta, zachowując tę ulgę podatkową, trzeba mieć ukończone 60 lat lub 55 i nabyć uprawnienia emerytalne. Oprócz tego konieczne jest także spełnienie co najmniej jednego z dwóch warunków: wpłaty muszą być dokonywane przez minimum 5 lat kalendarzowych lub należy dokonać ponad połowy wartości wpłat na konto nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę zgromadzonych środków.

W przypadku chęci przedwczesnego wypłacenia środków, konieczne będzie zapłacenie podatku od zysków kapitałowych.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że środki zgromadzone na koncie IKE są dziedziczone w całości. Nie ma przy tym obowiązku uiszczania podatku od spadków i darowizn. Osoby, które odziedziczą środki z tego konta, mogą je przenieść następnie na własne konto w III filarze lub od razu wypłacić.

Na jakie cele, poza emeryturą, można odkładać środki w IKE?

Nigdzie nie ma informacji o tym, aby zakazane było wykorzystywanie IKE do celów innych, niż oszczędzanie na emeryturę, choć ze względu na nazwę konta, zdecydowana większość osób utożsamia go właśnie ze świadczeniami emerytalnymi. Konto IKE to bardzo elastyczne narzędzie umożliwiające gromadzenie oraz przekazywanie majątku w aktywach finansowych. Można go zatem użyć do gromadzenia środków na inne, długoterminowe cele, a więc między innymi na wydatki związane z pójściem dzieci na studia, czy zabezpieczeniem ich przyszłości.

Środki gromadzone przez wiele lat z myślą o dzieciach to tylko jeden z pomysłów na wykorzystanie konta IKE.

Nawet jeśli nie mamy żadnego skonkretyzowanego celu, ale zależy nam na korzystnym ulokowaniu naszych długoterminowych oszczędności, konto IKE z pewnością okaże się dobrym rozwiązaniem. Nie jest wymagana bowiem żadna deklaracja odnośnie tego, na co dokładnie gromadzimy oszczędności na koncie. Do wyboru jest spora liczba instytucji finansowych, które oferują takie rachunki, a podczas gromadzenia oszczędności można cieszyć się podatkowymi korzyściami.

Konto IKE sprawdzi się doskonale nie tylko podczas oszczędzania na prywatną emeryturę, czy gromadzenia oszczędności na wydatki związane z wejściem naszych dzieci w dorosłość. To także bardzo dobry sposób na to, aby zbudować niezależność finansową, akumulować długoterminowe oszczędności oraz budować swój majątek w aktywach finansowych.


Już teraz możesz otworzyć konto IKE przez internet. Wystarczy dowód osobisty i 15 minut wolnego czasu. Wybierz jednego z liderów naszego rankingu.

–> Otwórz konto IKE od AXA TFI

PROMOCJA! Skorzystaj z kodu promocyjnego tfiikze2019, wpłać na konto 2000 zł do końca 2019 i otrzymaj bonus od AXA TFI w wysokości 200 zł


You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.