poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Sprawdzamy, o ile wzrośnie rata kredytu do czerwca 2020 roku

Sprawdzamy, o ile wzrośnie rata kredytu do czerwca 2020 roku

autor Redakcja
0 komentarz

Jeśli wydaje Ci się, że rata Twojego kredytu jest wysoka – musisz czym prędzej zaakceptować fakt, że wkrótce będzie jeszcze wyższa. Pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi najwcześniej w grudniu 2019r. Kolejna w czerwcu 2020r. Tylko do tego czasu możesz spać spokojnie.

Więcej o pierwszych podwyżkach stóp procentowych, dlaczego wzrosną i jak to policzyliśmy piszemy w tym miejscu. Stopy procentowe są na bardzo niskich poziomach, dlatego raty kredytów hipotecznych są niskie. Jednak nic nie trwa wiecznie i już za rok zaczną iść w górę. Sprawdźmy więc jak wysoką podwyżkę trzeba będzie zaakceptować.

Modelowe, 2-pokojowe. Ile wzrośnie rata?

Za wzór wybraliśmy 2 pokojowe mieszkanie o powierzchni 50 mkw. Na podstawie danych o wysokości cen transakcyjnych Narodowego Banku Polskiego za II kw. 2018r., w 6 największych miastach Polski, z wyłączeniem Warszawy – przyjęliśmy koszt mkw. równy 6 250 zł.

Cała nieruchomość będzie kosztować zatem 312,5 tys. zł. W opisywanej sytuacji 20% stanowić będzie wkład własny, a na pozostałe 80% zaciągnięto kredyt, razem z 1,5% prowizją – wyniesie 253,75 tys. zł. Oprocentowanie kredytu wynosi 1,69% + marża, w tej sytuacji WIBOR 3M (1,72% 15-11-2018) łącznie wyniesie 3,41%. Kredyt wzięty został na 30 lat i spłacany będzie w ratach równych.

Równe raty kredytu – czy było warto?

Pierwsza rata kredytu to 1 127 zł. W ciągu 30 lat do banku należy zwrócić 405,6 tys. zł w tym 151,9 tys. zł to odsetki.

Pierwsza podwyżka stóp procentowych przewidziana jest za rok – dokładnie grudzień 2019r. W ciągu 13 miesięcy zostanie, więc spłacone 5 365 zł kapitału i 9 283 zł odsetek. Pozostały kapitał – 248,4 tys. zł dalej będzie spłacany w ratach równych, ale za rok oczekujemy podwyżki WIBOR 3M i oprocentowanie kredytu zwiększy się do 3,66%.

Dlatego od grudnia 2019r. rata kredytu, przy tych parametrach, zwiększy się do 1 161 zł, czyli o 3,02%. To właśnie podwyżka stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego spowoduje wzrost raty kredytu o 3,02%.

Kolejna podwyżka raty kredytu w czerwcu 2020 r.

Pół roku później, czyli w czerwcu 2020r., oczekujemy następnej podwyżki. Oprocentowanie kredytu wyniesie wtedy 3,91%. To spowoduje, że rata kredytu wzrośnie do 1 196 zł z początkowych 1 127 zł, czyli o 6,12%.

W takiej sytuacji suma odsetek, jaką trzeba będzie jeszcze zwrócić do banku, wyniesie 168,7 tys. zł. Przez 19 miesięcy spłacono 13,8 tys. zł odsetek, ale po dwóch podwyżkach stóp procentowych z początkowych 152 tys. zł całkowitych odsetek w ciągu 30 lat wzrosło do 162 tys. zł.

Raty kredytu wyższe o ponad 6 procent – tylko po dwóch podwyżkach

W ciągu najbliższych 19 miesięcy na podstawie notowań kontraktów na stopę procentową przewidujemy, że WIBOR 3M wzrośnie o ponad 0,5 punktu procentowego do poziomu 2,27%. To spowoduje wzrost miesięcznej raty kredytu z naszego przykładu o blisko 69 zł, a całkowity wzrost dodatkowych kosztów spowodowanych podwyżką WIBOR 3M wyniesie 23,7 tys. zł. Tyle więcej trzeba będzie zapłacić odsetek z powodu tylko dwóch podwyżek stóp procentowych (o 0,5 punktu procentowego). Warto o tym pamiętać, że tylko dwie podwyżki stóp procentowych w ciągu 1,5 roku spowodują wzrost rat kredytu o ponad 6%.

Czy malejąca rata kredytu sprawi, że podwyżki będą mniej odczuwalne?

Nie. w przypadku rat malejących, podwyżki stóp procentowych będą bardziej odczuwalne. Rata kapitałowa się nie zmieni, ale wzrośnie bardziej rata odsetkowa i w związku z tym rata łączna.

Z drugiej strony – podwyżka stóp procentowych zwiększy bardziej sumę wpłat w przypadku kredytu z ratami równymi niż z ratami malejącymi.

Czy w trakcie trwania kredytu można zmienić sposób spłaty kredytu?

W trakcie trwania kredytu można zmienić rodzaj rat np. z malejących na równe. Wszystko jednak zależy od banku, w którym został zaciągnięty kredyt. W takiej sytuacji zostanie przygotowany aneks do umowy.

Uwaga na możliwe dodatkowe opłaty z tego tytułu. W zależności od banku może ponownie być badana zdolność kredytowa kredytobiorcy.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.