niedziela, 14 lipca, 2024
Strona główna » Kto zarobi, a kto straci na zakazie handlu w niedzielę?

Kto zarobi, a kto straci na zakazie handlu w niedzielę?

autor Redakcja
0 komentarz

Już ponad rok temu do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zmiany dotyczą określenia zasad zakazu handlu w placówkach handlowych – czyli m.in. w popularnych hipermarketach oraz w podmiotach działających na rzecz handlu – w niedzielę z wyłączeniem kilku niedziel w roku. Posłowie dodali do listy wyjątków od zakazu wiele rodzajów sklepów.

Ostatnio projekt opuścił już komisję i został skierowany do czytania na posiedzeniu plenarnym. W przypadku przyjęcia projektu głównym wygranym może okazać się spółka Eurocash.

Eurocash – zyska dzięki wsparciu rodzinnych sklepów

Biznes Eurocashu opiera się przede wszystkim na zaopatrywaniu małych, rodzinnych sklepów, których zakaz handlu nie obejmie. Co prawda spółka posiada własną markę detaliczną, tj. Delikatesy Centrum – jednak sumarycznie, na nowych przepisach powinna wyjść na plus.
Eurocash to firma, która skupia się na dystrybucji żywności i artykułów szybko-zbywalnych, czyli najczęściej popularnych żywności i środków czystości w niskich cenach. Weszła na polski rynek w 1995 roku. Aktualnie jej markami są: sklepy abc, PSD (Partnerski Serwis Detaliczny), sklepy Gama, Lewiatan, Euro sklep, Groszek, hurtownie DEF, Faktoria Win, frisco.pl, Inmedio, a także 1minute. Ceny akcji Eurocashu przez ostatni rok wyglądały następująco:

Wykres: Ceny akcji Eurocash

Wykres: Ceny akcji Eurocash

Dino Polska dzięki zakazowi obniży koszty zatrudnienia

Na ograniczeniu handlu w niedziele może skorzystać niedawny debiutant na GPW – Dino Polska, jedna z najszybciej rozwijających się sieci supermarketów w Polsce. W I pół. 2017 roku niedziela była dniem o najniższym udziale w tygodniowych przychodach Grupy Dino. Zamknięcie sklepów ostatniego dnia tygodnia oznacza dla Dino Polska spadek kosztów operacyjnych (m.in. kosztów zatrudnienia) i ewentualny wyższy popyt w pozostałe dni tygodnia.

Luka w przepisach – więcej stacji benzynowych przy sklepach pozwoli handlować?

Warto wspomnieć, że handel w niedzielę został zezwolony na wszystkich stacjach paliw płynnych, dzięki czemu pojawiły się nowe możliwości. Na stacjach PKN Orlen już jakiś czas temu testowano sklepy Tesco Express. Patrząc na formę, jaką przybiera ustawa, za jakiś czas zapewne będzie można zobaczyć dyskonty na większości stacji. Ewentualnie do hipermarketów zostaną dobudowane miejsca dla dystrybutorów paliw.

Handel przejdzie do Internetu

Na zmianach źle nie wyjdą także firmy, które generują znaczną część lub całość przychodów z działalności e-commerce. W sklepach internetowych i na platformach internetowych zakaz handlu w niedzielę nie będzie bowiem obowiązywał. Spośród firm notowanych na GPW wśród nich można wymienić takie firmy jak CCC, Vistula, czy Oponeo.pl. Z kolei firmy z branży e-commerce notowane na NewConnect to: Arena.pl, Inbook, e-Kiosk, Modern Commerce, Mennica Skarbowa, AlejaSamochodowa.pl, Merlin Group, Present24, 71media oraz Outdoorzy.

Moda straci 1,35 mld złotych na niedzielnym zakazie

Z raportu przygotowanego przez PwC dla Polskiej Rady Centrów Handlowych wynika, że na wprowadzeniu zakazu handlu z niedzielę najwięcej mogą stracić sklepy odzieżowe i obuwnicze (takie jak np. Deichmann, czy H&M) mieszczące się w centrach handlowych. Według raportu ich obroty mogą spaść o ok. 1,35 mld zł.
Wiele mogą stracić także outlety i hipermarkety (takie jak Auchan, czy Tesco) oraz znajdujące się w galeriach handlowych lokale gastronomiczne. Przykładem z tych ostatnich może być firma Sfinks, właściciel sieci restauracji Sphinx, Chłopskie Jadło i WOOK.

Z powyższej analizy wynika, że nie wszyscy mogą stracić na zabraniu jednego dnia handlowego. Na polskiej giełdzie znajdziemy kilka przedsiębiorstw jak np. Eurocash, którym te restrykcje pomogą poprawić wyniki.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.