poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Tłusty Czwartek – czy znów wydamy nawet 240 mln złotych na pączki?

Tłusty Czwartek – czy znów wydamy nawet 240 mln złotych na pączki?

autor Redakcja
0 komentarz

Tłusty Czwartek to dzień, w którym większość z nas zapomina o swojej diecie i daje się skusić na kilka pączków. Podobno, im więcej słodkości tego dnia zjemy, tym większa czeka nas pomyślność. Wyłamanie się z tej tradycji skutkować może brakiem szczęścia we wszelkich kwestiach życiowych. Zatem – lepiej nie kusić losu i ustawić się w kolejce po przynajmniej  jednego pączka. 

Dlaczego trzeba zjeść choćby jednego pączka w tłusty czwartek?

To pytanie internauci zadawali sobie już 4 lutego o godzinie 9.00. Wyniki zapytań wskazywały, że nieco większe zainteresowanie odpowiedzią na to pytanie było w wczoraj o godzinie 20.00. Najwięcej zapytań Polacy wpisali do wyszukiwarki Google dziś – czyli w Tłusty Czwartek od godziny 8.00.

Ile pączków jedzą Polacy?

Z badań przeprowadzonych w 2016 roku wynika, że najwięcej osób zadeklarowało tego dnia zjedzenie od 3 do 5 pączków. Z samych deklaracji wynika, że w minionym roku zjedliśmy ponad 100 milionów pączków. Co piąty mężczyzna stwierdził, iż zje tego dnia ponad 5 pączków! Kobiety bardziej dbają o linię i ograniczają się do jednego pączka. Taką deklarację złożyła co dziesiąta respondentka. Tylko 4% Polaków stwierdziło, że nie zjedzą w Tłusty Czwartek ani jednego pączka.

Ceny pączków rosną, ale nie odstraszają

Patrząc na wysokie ceny składników, można się było spodziewać, że wzrośnie także przeciętna cena pączka. W większości dużych sklepów tak się jednak nie stało. Wyłamał się jedynie Lidl. Pączek z nadzieniem wieloowocowym podrożał o 20 groszy za sztukę w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast cena pączka premium z powidłami śliwkowymi wzrosła aż o 50 groszy (z 1,99 zł do 2,49 zł)! W pozostałych dużych sklepach, takich jak Carrefour, Biedronka czy Auchan – cena pączka waha się od 55 groszy za sztukę (zazwyczaj przy zakupie 6 sztuk) do 1,69 zł za sztukę.

W 2016 roku na pączki wydaliśmy blisko 240 mln zł, co stanowi ok. 0,015% polskiego PKB. Cukiernie zarobiły wówczas ok. 80 mln zł. Za tę kwotę moglibyśmy nabyć np. 1 tys. mieszkań lub 5 tys. średniej klasy miejskich aut. Ale ani mieszkania, ani samochody nie zagwarantują pomyślności. Za to, jak wskazują liczne legendy, pączki tę moc mają.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.