Nie ma osoby, która chciałaby spłacać cudze zobowiązania. Nie jest to przyjemne uczucie. Niestety przestępcy wykradają coraz więcej danych nieświadomych osób i wykorzystują je do zaciągania pożyczek i kredytów oraz zawierania umów z operatorami komórkowymi. Poszkodowani niestety o wszystkim dowiadują się po fakcie. Przyparci do muru, bez odpowiedniej pomocy prawnej, zmuszeni są spłacać nieswoje zobowiązania. Przestępcy działają bezczelnie, perfidnie, w sposób skoordynowany i niestety często skuteczny. Na szczęście można ochronić się przed próbą wyłudzenia kredytu lub pożyczki.
Ubezpieczenie przed wyłudzeniem danych
Składając wniosek o kredyt lub pożyczkę w Biurze Informacji Kredytowej sprawdzana, jest wiarygodność kredytobiorcy. Ten moment można wykorzystać na uruchomienie osobistego firewalla – programu chroniącego nas przed oszustami. Ubezpieczeniem przed próbą wyłudzenia danych są Alerty BIK wysyłane w formie SMS lub email. Działają 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Jak działają te powiadomienia? Wnioskując o kredyt lub pożyczkę, banki sprawdzają w BIK wiarygodność kredytobiorcy. Podobnie przed podpisaniem umowy abonamentu komórkowego, operatorzy sprawdzają wiarygodność klienta w BIK InfoMonitor. Wysłanie zapytania przez tę instytucję do BIK i BIK IM powoduje wysłanie Alertu BIK z informacją o próbie zaciągnięcia kredytu lub podpisania umowy. W sytuacji, kiedy składamy wniosek o kredyt i otrzymaliśmy powiadomienie, to nie ma powodu do niepokoju.
Natomiast, jeżeli otrzymamy powiadomienie, a nie wnioskowaliśmy o kredyt i nie kupowaliśmy niczego na raty lub podpisywaliśmy umowy z operatorem komórkowym, to może oznaczać, że padliśmy ofiarą oszusta próbującego wyłudzić nasze dane. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do BIK, dzwoniąc pod numer 22 348 4444 lub wysyłając wiadomość na adres [email protected].
Koszt usługi to 24 zł za cały rok. Obecnie, przez pierwsze 3 miesiące Alerty BIK są bezpłatne.
Rodzaje powiadomień Alert BIK
Ochrona przed wyłudzeniem kredytu jest tylko jednym z 4 powiadomień, jakie można otrzymać. Wiadomości będą również przychodziły, jeżeli pojawią się zaległości w spłacie kredytu, całkowitej spłacie zobowiązania lub cyklicznie o braku nowych kredytów.
- Ochrona przed wyłudzeniem – w momencie wysłania zapytania do BIK lub BIK InfoMonitor, np. przez bank lub operatora komórkowego, zostanie wysłany Alert BIK. Dzięki tej informacji można skutecznie zablokować próbę wyłudzenia kredytu na nasze dane.
- Kontrola finansów – wiadomość zostanie wysłana, jeżeli pojawią się opóźnienia w spłacie kredytu. Im szybciej zostanie uregulowane zobowiązanie, tym mniejszy wpływ będzie to miało na historię kredytową.
- Informacja o zmianie – powiadomienie zostanie wysłane w momencie spłaty kredytu lub pożyczki.
- Komunikat cykliczny – raz w miesiącu wysyłana jest informacja o braku nowych kredytów lub zapytań o dane.
Aktywuj ochronę przed wyłudzeniem
Bezpieczeństwo danych
Biuro Informacji Kredytowej na podstawie Prawa Bankowego może gromadzić i udostępniać wydawcom instrumentów płatniczych informacje dotyczące użytkowników instrumentów płatniczych. W bazie BIK znajdują się informacje o 24,6 mln klientów indywidualnych, posiadających łącznie 145 mln rachunków. BIK jest największym zbiorem danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorstwach.
Biuro Informacji Kredytowej nie jest instytucją państwową. Zostało utworzone przez Związek Banków Polskich. Obok ZBP właścicielami (akcjonariuszami) BIK są banki Pekao, PKO BP, Handlowy w Warszawie, IdeaBank, ING bank Śląski, Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska, mBank, DNB Bank Polska oraz Bank Millennium. Wszystkie są instytucjami zaufania publicznego i osoby przez nie delegowane zasiadają w Radzie Nadzorczej BIK.
Skuteczna ochrona danych
Często bez zastanowienia dzielimy się swoimi danymi osobowymi. Nie zastanawiamy się, podając różnym instytucjom swój PESEL, imię i nazwisko. W obecnych czasach stało się to tak powszechne, że rzadko kiedy wyrażamy sprzeciw. Oszuści są bardzo sprytni i doskonale potrafią podszyć się pod wiarygodną firmę, bądź instytucję. Z tego powodu należy jak najlepiej chronić swoje dane i ograniczyć ryzyko wyłudzenia kredytu.
Jedną z metod są Alerty BIK. Wszędzie tam, gdy złodziej spróbuje wziąć kredyt na nasze dane i konieczna będzie weryfikacja w BIK lub BIK InfoMonitor – otrzymamy zawczasu powiadomienie. Niestety, w instytucjach pożyczkowych, w których przyznawane są pożyczki bez weryfikacji w BIK, alert nie zadziała. Należy więc być cały czas czujnym i nie podawać swoich danych każdemu, kto o nie prosi.