poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Czy Facebook pracuje nad własną kryptowalutą?

Czy Facebook pracuje nad własną kryptowalutą?

autor Redakcja
0 komentarz

Podczas gdy kurz po aferze z wyciekiem danych użytkowników Facebooka już opadł, a firma Cambridge Analytica zbankrutowała – ceny akcji Facebooka wróciły do poziomów, z których zaliczyły korektę. Potentat na rynku socialmedia wdrożył wiele programów przeciwdziałających wyciekom danych. Ale – o dziwo – nie to najbardziej interesuje rynek. Uwagę inwestorów i sympatyków Facebooka przykuła wiadomość o uruchomieniu przez Facebooka własnej kryptowaluty.

Sytuacja Facebooka po aferze z wyciekiem danych

Przedsiębiorstwo zaczęło interesować się technologią blockchain prawie rok temu, kiedy Morgan Beller członek zespołu ds. rozwoju korporacji rozpoczęła badania, w jaki sposób platforma społecznościowa może wykorzystać rozwijającą się, innowacyjną technologię blockchain w płatnościach. Wyniki pracy zostały ogłoszone dopiero w tym tygodniu, wraz z informacją o tym, że David Marcus – wiceprezes odpowiedzialny za aplikacje Messenger poprowadzi nowy zespół, aby sprawdził, jak najlepiej wykorzystać technologie blockchain na platformie społecznościowej od Facebooka.

Były pracownik Paypal pracuje nad nowym wymiarem płatności dla Facebooka

Marcus przed dołączeniem do firmy był pracownikiem w Paypal. Tam wdrażał system, który umożliwił transakcje pomiędzy użytkownikami z wykorzystywaniem aplikacji Messenger. Jest również członkiem zarządu jednej z najpopularniejszej giełdy kryptowalut Coinbase, a także czynnym inwestorem w kryptowaluty. Jego wiedza i doświadczenie w zakresie kryptowalut z pewnością wprowadzi projekt Zuckerberga na odpowiednie tory w zakresie płatności opartej o technologię blockchain.

Kryptowaluta w piaskownicy

Z informacji jakie donoszą zagraniczne media wiemy, że menedżerowie Facebooka systematycznie rozmawiają ze swoimi pracownikami nad temat rozwoju przedsiębiorstwa, prezentując także plan 10-letni. Do tej pory głośno było jedynie o powrocie Facebooka do jego pierwotnej formy – związanej z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji z ludźmi z całego świata.

Natomiast o planach i strategiach dotyczących wprowadzenia kryptowaluty, czy szerzej – płatności opartych o technologię blockchain niewiele wiadomo. Media donoszą o wewnętrznych korespondencjach managerów, zachęcających do włączenia się w badania nad inicjatywą blockchain. Natomiast sam Zuckerberg nie podał żadnych konkretów.

Facebookcoin, facecoin, FBcoin – facebookowe uniwersum rośnie w siłę

Facebook to platforma społecznościowa znajdująca się wśród najpopularniejszych mediów. Stworzyła własną płaszczyznę komunikacji, newsfeed pozyskania informacji, fora dyskusyjne, platformy sprzedażowe, umożliwiające pozyskanie pracowników, workshopy – dzięki którym możliwe jest zarządzanie zadaniami w zespołach. Wciąż rozwija się także geolokalizacja i polecanie.

Panel administracyjny dla biznesu także rośnie w siłę i potrzebuje nowych rozwiązań technologicznych, także w zakresie szybkich płatności. Obecnie platforma daje możliwości promowania komunikatów tekstowych, graficznych oraz wideo – nie tylko na facebooku, ale także m.in. na Messengerze i Instagramie. Rozbudowana oferta możliwości odpłatnego tworzenia komunikacji, z której firmy na całym świecie chcą korzystać – wymaga wdrażania innowacji.

Facebook tworzy więc rozbudowaną sieć narzędzi do wymiany informacji. Stworzenie własnej kryptowaluty miałoby sens, ponieważ firma całkowicie uniezależniłaby się od firm pośredniczących w transakcjach firmy. Biorąc pod uwagę bazę użytkowników, jaką posiada portal społecznościowy, mógłby on zmonopolizować kolejny rynek. Facebook szybko stałby się uniwersum – opartym na własnej technologii, koncepcji komunikacji, zarządzania danymi i informacjami oraz transakcjami z wykorzystaniem własnej kryptowaluty. Z kolei wprowadzenie płatności opartych o technologię blockchain zdecydowanie przyspieszyłoby procesy akceptacji odpłatnych komunikatów.

Zamiast tworzyć – przejmą gotowe rozwiązanie

Prace Facebooka nad technologią blockchain i ewentualną kryptowalutą potrwają jeszcze zapewne kilka lat. Informacje napływające z różnych źródeł wskazują, że przedsiębiorstwo nie planuje ICO, czyli debiutu z wypuszczeniem ograniczonej ilości tokenów o określonej cenie.

Historia zakupu Whatsuppa i Instagrama przez Facebooka pokazuje, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo dokona przejęcia jakiejś firmy, zajmującej się technologią blockchain i kryptowalutami, jeśli zdecyduje się na stworzenie własnej kryptowaluty lub wdrożenie systemu płatności opartego o blockchain. Facebook posiada wysokie zapasy gotówki, więc takie zakupy nie stanowią dla giganta wielkiego wyzwania.

Zapasy gotówki Facebooka

Facebook już wcześniej podjął próbę stworzenia swojej waluty. W 2009 r. stworzył kredyty, za które można było kupić wirtualne towary w popularnych grach, takich jak np. Farmville. Jednak nie był to strzał w dziesiątkę. Testy zakończyły się po dwóch latach.

Według Marcusa – płatności za pomocą kryptowalut są jeszcze zbyt drogie i powolne, jeśli natomiast w przyszłości te problemy zostaną rozwiązane, to prawdopodobieństwo powstania nowej kryptowaluty – np. FBcoina, na pewno wzrośnie.

źródło: theverge.com

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.