sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Brakuje 8 milinów mieszkań, ale czy warto je budować?

Brakuje 8 milinów mieszkań, ale czy warto je budować?

autor Redakcja
0 komentarz

Eurostat podaje, że ponad 43% Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach. Na 1000 osób przypada 365 mieszkań. Aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków – deweloperzy powinni oddać do użytku nawet 8 milionów mieszkań. Dane demograficzne wskazują jednak, że społeczeństwo się starzeje, przyrost naturalny spada i wiele osób wyjeżdża za granicę. Eurostat alarmuje, że w ciągu najbliższych 40 lat ubędzie nas o około 5 milionów. Dla kogo zatem deweloperzy budują mieszkania? Kto będzie ich nabywcą? Jak na tym zarobić?

W Europie Zachodniej na 1000 osób przypada około 460 mieszkań. Europejczyków wyróżnia mobilny styl życia. Podążają za miejscem pracy. Chcą mieszkać w wygodnych, nowoczesnych mieszkaniach, w centrum lub na spokojnych obrzeżach, z wygodnym dojazdem. Młodych Polaków również cechuje podobny styl życia. Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie – spadło poniżej 7%. Co oznacza, że łatwiej jest znaleźć pracę. A co za tym idzie – rozwijać karierę zawodową i podejmować decyzję – najpierw o wyprowadzce od rodziców, następnie o kolejnych przeprowadzkach za ciekawymi ofertami.

8 milionów mieszkań musi powstać, bo Polacy tłoczą się w kawalerkach

Eurostat podaje, że w 2015r. 43,4% Polaków żyło w przeludnionych mieszkaniach. Do statystyki zostały zaliczone przede wszystkim kawalerki w starym budownictwie lub studia oddawane do użytkowania na rynku pierwotnym. Spośród wszystkich lokali mieszkalnych – domów i mieszkań – wspomniane dwa typy lokali zajmują aż 10% całego rynku nieruchomości.

Według Eurostatu na jedną osobę w Polsce przypada powierzchnia mieszkalna 1,1 pokoi. Natomiast średnia w Unii Europejskiej to 1,7. Takie dane wskazują, że Polakom nie brakuje przestrzeni indywidualnych (sypialnie). Jednak przestrzeń wspólna jest znacznie ograniczona. Salony zwykle łączone są z sypialnią lub kuchnią. Natomiast wg standardów Eurostatu, każda osoba dorosła lub para, prócz sypialni, powinna mieć do dyspozycji salon lub jadalnię.

Średnia liczba pokoi na 1 osobę w krajach Unii Europejskiej

Unia Europejska zagląda pod dach

Przyjmując unijne wytyczne, Polacy powinni mieszkać zgodnie z poniższym standardami nieruchomości mieszkalnej. Wskazują one, że za lokum uznaje się takie mieszkanie lub dom, w którym na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego jest przynajmniej jeden pokój (np. dzienny pokój, salon czy jadalnia), a ponadto:

  • jeden pokój dla pary tworzącej gospodarstwo domowe,
  • jeden pokój dla każdej samotnej osoby pełnoletniej,
  • jeden pokój dla dwójki dzieci o tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat,
  • jeden pokój dla osoby w wieku od 12 do 17 lat, jeśli nie została uwzględniona w powyższych punktach,
  • jeden pokój dla dwójki dzieci poniżej 12. roku życia.

Takie standardy dla Polaków nie są nowością. Najpopularniejszy model rodziny w Polsce to wciąż 2+1 – zatem stosując się do zaleceń Eurostatu, najpopularniejszymi mieszkaniami na rynku powinny być mieszkania 2-3 pokojowe z aneksem kuchennym lub kuchnią. I tak też jest od lat. Zarówno mieszkania z wielkiej płyty, jak nowoczesne budownictwo spełnia te podstawowe wymagania.

Rosną wymagania mieszkaniowe, które trzeba spełnić

Deweloperzy biorą pod uwagę nie tylko podstawowe standardy, ale również prognozy, oczekiwania i problemy mieszkaniowe. Jednym z często zgłaszanych problemów poza przeludnieniem jest staromodny wystrój i niskie pomieszczenia. Powody funkcjonalne i estetyczne kierują Polaków właśnie w stronę zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.

Zmniejszające się bezrobocie, mobilny styl życia, rosnące zatrudnienie w sektorach związanych z IT – powoduje chęć posiadania nowoczesnego mieszkania, z wydzielonym miejscem do pracy, najczęściej na kilkuletni wynajem.

Zarabianie nie tylko na wynajmie – 8 milionów mieszkań będzie można także wynajmować

Mimo że Eurostat wskazuje na spadek liczby Polaków w przyszłości – przy zachowaniu bieżącej podaży mieszkań na rynku – te pesymistyczne dane demograficzne nie spowodują braku popytu na nowe mieszkania.

Wskaźnik ufności konsumenckiej jest na najwyższym poziomie w historii i wynosi 5,6 pkt. Oznacza to, że Polacy są gotowi do podejmowania ważnych decyzji zakupowych. Wśród takich decyzji jest właśnie zakup domu lub mieszkania. Zatem nic dziwnego, że oszczędności z lokat przenoszone są właśnie na rynek mieszkań. Polacy kupują mieszkania dla siebie, dla dzieci, pod wynajem. Jako pomysł na dodatkowe zyski lub jako inwestycję na emeryturę.

Jednak poza zakupem i wynajmem mieszkania, z którego średnio można zarobić do 4,5%, dostępne są inne sposoby pomnażania oszczędności na pracy deweloperów bez nakładania na siebie obowiązków posiadania i dbania o mieszkanie na wynajem. Tutaj zyski przekraczają nawet 5% rocznie.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.