sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » MiFID II w praktyce: Komu Alior będzie doradzał przy wyborze funduszy? – odpowiedzi na najważniejsze pytania

MiFID II w praktyce: Komu Alior będzie doradzał przy wyborze funduszy? – odpowiedzi na najważniejsze pytania

autor Redakcja
0 komentarz

Alior Bank wprowadza nowy sposób na sprzedaż funduszy inwestycyjnych z doradztwem. Usługa ta ma pomóc w sprzedaży funduszy klientom Alior TFI po 3 stycznia 2018r. Właśnie tego dnia w życie wejdzie dyrektywa MiFID II. Jej zadaniem jest zapewnienie ochrony klientom oraz przejrzystości działań firm inwestycyjnych.

MiFID I oraz MiFID II – co się zmienia?

Dyrektywa MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) miała za zadanie zapewnić inwestorom bezpieczeństwo poprzez zwiększony poziom ochrony ich pieniędzy. Przy dystrybucji produktów finansowych, podmioty takie jak np. banki czy pośrednicy finansowi musiały wykazywać możliwe konflikty interesów, opisywać strategie inwestycyjne i wytyczne oraz informować o ryzyku związanym z daną inwestycją.

Dyrektywa ta podzieliła klientów na 3 grupy:

  • uprawnieni kontrahenci – podmioty, które posiadały dużą wiedzę i doświadczenie o instrumentach finansowych (korzystali z minimalnej ochrony),
  • klienci profesjonalni – to osoby z szeroką bazą wiedzy na temat instrumentów finansowych (korzystali z ochrony nieco większej niż wcześniej opisana grupa klientów),
  • klienci detaliczni – nie należeli do żadnej z wcześniej wymienionych grup. Objęci największą ochroną.

Kluczową rolę w dyrektywie MiFID II odgrywają zachęty dla dystrybutorów produktów inwestycyjnych. Obecnie fundusze inwestycyjne dzielą się z dystrybutorami opłatą za zarządzanie. Często przekazując większą cześć. W takiej sytuacji może dochodzić do oferowania klientowi produktu, z którego największą korzyść będzie miał dystrybutor. Wprowadzenie dyrektywy ma to uniemożliwić. Dodatkowo inwestorzy będę informowani o wszystkich kosztach i prowizjach otrzymywanych przez dystrybutorów.

W czym doradcy Alior Banku pomogą klientom?

Specjalni doradcy Alior Banku mają pomóc w doborze odpowiedniego aktywa inwestycyjnego swoim klientom. Bazą dla nowego sposobu sprzedaży mają być fundusze aż 11 Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.

W ich skład wchodzą nie tylko polskie, ale także zagraniczne TFI. Wśród nich są: BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Ipopema, Money Makers, NN Investment Partners, PZU, Rockbridge, Schroders, Quercus, Union Investment. Ta lista może się jednak zmieniać.

Jak wskazują nasze analizy – w październiku tego roku najwięcej najwyższych ocen w naszym rankingu uzyskał Schroders. Aż 6 z jego funduszy uzyskało w rankingu ocenę A+. Na podium znalazł się także BlackRock Investment Managment (4 fundusze z oceną A+) oraz Fidelity Funds (3 fundusze z najwyższą oceną).

Nadawane przez nas oceny pozwalają już teraz wszystkim zainteresowanym zweryfikować jakość funduszy inwestycyjnych zanim skorzystają z porad doradców. Zachęcamy do sprawdzenia funduszy w ramach wymienionych TFI w naszym Rankingu.

Kto może skorzystać z usługi doradców Aliora?

Propozycja skierowana jest do klientów private banking oraz oddziałów premium Alior Bank – skierowana do klientów posiadających aktywa min. 100 000 zł.

Doradca co miesiąc przedstawia klientom rekomendowane dla nich fundusze inwestycyjne z wyselekcjonowanej oferty. Nie dotyczy ona wszystkich funduszy dostępnych w Alior Bank.

Z pełnej oferty funduszy można skorzystać przez Internet. Wtedy jednak nie obejmuje ona usługi doradców Alior. Doradcy będą rekomendowali tylko część z wszystkich funduszy inwestycyjnych.

Każdy, kto chce sprawdzić jakość i efektywność funduszy inwestycyjnych dostępnych na polskim rynku – może skorzystać z rankingu oraz informacji szczegółowych, które udostępnia Targeto.pl – bez opłat i limitów.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.