Od końca maja notowania naszego hotFUND BPH Globalny Żywności i Surowców straciły 2,26%. Było to spowodowane przecenami na rynku ropy. Notowania surowców energetycznych, głównie ropy naftowej, wpływają istotnie na wyceny funduszu. To ona stanowi blisko 40% wartości portfela. Warto, więc zastanowić się, co dalej z cenami tego surowca i jakie są perspektywy przed naszą okazją inwestycyjną hotFUND BPH Globalny Żywności i Surowców.
Na nowojorskiej giełdzie ceny ropy naftowej typu WTI wynoszą ok. 43 USD za baryłkę. Najniższa cena utrzymuje się od połowy listopada 2016r. Oznacza to także 20-proc. spadek względem maksimów z lutego 2017 roku. Ostatnie spadki spowodowane są przede wszystkim doniesieniami o zwiększeniu wydobycia czarnego złota w Libii i Nigerii – dwóch krajów OPEC zwolnionych z cięcia produkcji. Nie należy również zapominać, że nadpodaż surowca utrzymuje się także w USA. Ogólnie na rynku ropy rządzi teraz pesymizm. Co dalej z cenami?
Pesymizm, ale krótkotrwały
Wydobycie wzrosło w maju, z powodu rosnącej produkcji ropy w Nigerii, Libii i Iraku. Produkcja ropy w Libii wzrosła z powyżej 50 tys. baryłek dziennie do 885 tys. Kraj ten pompuje obecnie najwięcej ropy od 4 lat. Szacuje się, że eksport ropy z Nigerii wzrośnie o 62 tys. baryłek dziennie w sierpniu.
Dodatkową obawą jest podaż ropy z USA. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia liczba wież wiertniczych wzrosła tam o 6 do 933. Firmy wydobywające ze Stanów Zjednoczonych zabezpieczyły się przy wyższych cenach na przyszłe dostawy. Będą wydobywać ropę, nawet jeśli jej ceny będą spadać. To wszystko podnosi obawy, czy OPEC będzie w stanie skurczyć światowe zapasy ropy WTI.
Notowaniom surowca nie pomagają informacje o spadku amerykańskich zapasów ropy. Te od początku roku skurczyły się o 25,6 mln baryłek. Pomimo spadku zapasy ropy i tak są bardzo wysokie – o 100 mln baryłek powyżej średniej 5-letniej.
Ceny ropy wywierają presję na naszą okazję inwestycyjną hotFUND BPH Globalny Żywności i Surowców. Kontrakty na ropę WTI (Kontrakt z sierpnia 2017 roku) dotknęły we wtorek 7-miesięcznego dołka na poziomie 42.91 USD. Patrząc na wskaźniki techniczne, krótkoterminowa 50-dniowa średnia krocząca przecięła od góry długoterminową 200-dniową średnią kroczącą w maju 2017 roku dając sygnał spadkowy. 50-dniowa średnia krocząca podąża za ceną ropy naftowej w dół.
Osiągając poziom 42,91 USD ceny ropy WTI zastopowały spadki, czyniąc ten poziom, poziomem wsparcia. Właściwie poziom ten okazywał się wsparciem dla cen ropy już kilka razy. Poniżej tego poziomu, kolejnymi poziomami wsparcia powinny być te z 3 sierpnia 2016 roku (40 USD) i z 5 kwietnia 2016 roku (35,24 USD). Ceny ropy musiałyby wzrosnąć powyżej 50 USD, aby osłabić krótkoterminową tendencję spadkową. To by również wzniosło rynek powyżej 200-dniowej średniej kroczącej, dając bardziej byczy sygnał.
Średnioterminowa prognoza cen ropy jest spadkowa, przede wszystkim z uwagi na fakt, że od lutego rynek rysuje coraz niższe szczyty i dna. Patrząc z nieco szerszej perspektywy, tak długo jak cena ropy WTI jest pomiędzy poziomem 40 USD, a 50 USD, tendencja jest neutralna.
3 argumenty za hotFUND BPH Globalny żywności i Surowców
Po pierwsze należały zwrócić uwagę na rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie, które mogą zakłócić dostawy ropy naftowej.
Po drugie fakt, że przy niższych cenach surowca powinien zwiększyć się bardziej od oczekiwań popyt na ropę.
Po trzecie amerykańskie firmy wydobywające łupki bardzo wysoko zabezpieczyły ceny, po jakich sprzedają ropę. Te zabezpieczenia wkrótce wygasną, co przyczyni się do zmniejszenia produkcji z łupków. To w pewien sposób broni ceny ropy.
Na naszą okazję inwestycyjną BPH Globalny żywności i Surowców patrzymy w dłuższej perspektywie. Jesteśmy świadomi ryzyka w krótkim terminie. Stale je monitujemy. Dzięki ustawieniu odpowiednich alertów przy wycenach będziemy chronić nasze inwestycje. Pozytywnie patrzymy na drugą część roku.